Marcin Wicha – laureat Paszportu Polityki 2017
Marcin Wicha został tegorocznym laureatem Paszportu Polityki w kategorii Literatura. Autora doceniono za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem, która jest osobistym esejem, opowiadającym o godzeniu się ze śmiercią własnej matki. Do nagrody nominowani byli także Anna Cieplak oraz Paweł Sołtys.
Marcin Wicha w Rzeczach, których nie wyrzuciłem przy okazji sortowania przedmiotów pozostawionych po odejściu najważniejszej kobiety w jego życiu, porządkuje również swoje wspomnienia. Przedstawia w nich matkę jako silną, odważną osobę, żyjącą w niełatwej rzeczywistości PRL-u, a potem kapitalistycznej Polski. To piękny, wcale nie sentymentalny obraz kobiety, która nie bała się żyć według własnych zasad oraz walczyć o szacunek dla siebie i innych. To także wzruszający zapis procesu odchodzenia i żegnania się z bliskimi. Kapituła nagrody zwróciła jednak uwagę, że Rzeczy, których nie wyrzuciłem stanowi przede wszystkim opowieść o „słowach i milczeniu”. Oszczędną w formie, przez co niezwykle sugestywną i wymowną.
Marcin Wicha jest także autorem wydanej w 2015 roku książki Jak przestałem kochać design, stanowiącej połączenie powieści autobiograficznej z esejem. Pisarz zastanawia się w niej nad estetycznymi przemianami zachodzącymi w Polsce na przestrzeni ostatnich 40 lat. Nieodłącznym elementem jego opowieści są nawiązania autobiograficzne, dotyczące dorastania w domu architekta, negatywnie nastawionego do wszechobecnej, peerelowskiej brzydoty. Wiele z zawartych w książce przemyśleń wynika także z osobistego doświadczenia Wichy. Pisarz jest bowiem z wykształcenia grafikiem, mającym na swoim koncie projekty okładek książek, czasopism, plakatów i znaków graficznych. Krytycy docenili Jak przestałem kochać design za humor oraz erudycję autora.
Marcin Wicha pisze także dla dzieci. W 2011 roku ukazała się zilustrowana przez samego autora książka Klara. Proszę tego nie czytać – przezabawna historia o życiu pewnej bystrej i czasami złośliwej dziewczynki. Rok później na księgarniane półki trafiła Klara. Słowo na „Szy”, stanowiąca kontynuację losów inteligentnej dziewięciolatki. Przygody Klary podbiły serca dzieci oraz dorosłych nietypowym humorem oraz „mikołajkowym” stylem opowieści.
W 2013 Wicha wydał także książkę pt. Łysol i Strusia, w której wspólnie z główną bohaterką, Strusią, zastanawia się, czy grzeczność w życiu zawsze się opłaca? Jak tu być grzecznym, gdy nasze życie wywraca do góry nogami pies, który wygląda jak szczotka sedesowa, brzydko pachnie i brak mu wszelkich manier. Recenzenci są zgodni – to książka, przy której płaczą ze śmiechu zarówno dzieci, jak i dorośli.