Książkowe prezenty dla fanów literatury fantasy

O fantastyce można dyskutować w nieskończoność, wymieniać dziesiątki autorów i tytułów. Wspólnie z Pawłem przygotowaliśmy dla was listę książek fantastycznych wszech czasów, które każdy fan fantastyki powinien znać. Dlatego, jeśli ten gatunek jest wam bliski (lub komuś, komu szykujecie prezent gwiazdkowy), koniecznie sprawdźcie poniższe tytuły.

To wciągające powieści, których autorzy są specjalistami w kreowaniu intrygującego świata i niezwykłych bohaterów. Są tu zarówno książki dla tych, którzy dopiero zaczną przygodę z literaturą fantasy, jak i tytuły, które wydają mi się za mało popularne w porównaniu z tym, jaką GENIALNĄ rozrywkę nam zapewniły.

Imię wiatru. Kroniki królobójcyImię wiatru. Kroniki królobójcy – Patrick Rothfuss

Monika: Mój numer jeden jeśli chodzi o wszystkie książki, które do tej pory przeczytałam. Czytałam historię Kvothe trzykrotnie i za każdym razem pióro Rothfussa zachwyca mnie i sprawia, że nie mogę się doczekać kolejnego tomu. To genialna książka fantasy i bardzo żałuję, że jest tak mało znana.

HobbitHobbit – J.R.R. Tolkien

Paweł: Świetna powieść przygodowa. Krótka, lekka, przyjemna i trochę znajdująca się w cieniu sukcesu Władcy Pierścieni (przynajmniej tak było przed powstaniem filmu Hobbit). Dlatego ją tutaj umieszczam, nie można jej pominąć.

Amerykańscy bogowieAmerykańscy bogowie – Neil Gaiman

Monika: Absolutny must have na półce każdego, kto lubi książki fantastyczne. Wielopoziomowa opowieść drogi, w której Neil Gaiman kreuje świat będący idealnym połączeniem rzeczywistości i świata fantasy.

KłamcaKłamca – Jakub Ćwiek

Paweł: Anielskie fantasy z humorem. Śmiem nawet twierdzić, że autor ma najlepsze poczucie humoru w całej polskiej fantastyce. Loki, patron oszustów i zdrajców pracuje na usługach aniołów. Każde zadanie wykonuje na własnych zasadach, podchodząc do nich z pewną dozą szaleństwa i skrzywionej kreatywności. Swoisty misz – masz, w którym znajdziemy mityczne postaci z przeróżnych wierzeń.

Wyprawa CzarownicWyprawa Czarownic – Terry Pratchett

Monika: Pióro Terrego Pratchetta sprawi, że poza odbyciem wyprawy z niesubordynowanymi i niezwykle oryginalnymi wiedźmami, na waszych twarzach zagoszczą uśmiechy, które mogą przerodzić się w napady histerycznego śmiechu. Jedna z najlepszych książek fantasy ze Świata Dysku. Książki z tej serii można czytać w dowolnej kolejności.

Kroniki Czarnej KompaniiKroniki Czarnej Kompanii – Glen Cook

Paweł: Czuć epickość! Coraz jakaś jatka, spiski, intrygi, humor, tajemnica, wyraziści bohaterowie. Wszystko na swoim miejscu. Bardzo różnorodna grupa najemników, która na okrągło musi wyłazić z najprzeróżniejszych opresji. I wychodzi im to całkiem nieźle. Po prostu nie da się ich nie lubić.

Opowieści z meekhańskiego pograniczaOpowieści z meekhańskiego pogranicza – Robert M. Wegner

Monika: Jeśli macie wątpliwości co do tego, że polski autor może wyprodukować książkę, która zachwyca barwnością przedstawionego świata – wybierzcie opowiadania Roberta Wagnera. Poznacie ciekawą rzeczywistość, w której bohaterowie mają odwagę, by zmieniać swoje przeznaczanie i walczyć z honorem, a czasami ich działania wpływają na losy całego świata. Znakomite wprowadzenie do meekhańskiego świata, którego nie będziecie chcieli opuścić!

9788375746068Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz

Paweł: Cały cykl przeczytałem niemal jednym tchem. Genialny pomysł na świat, sporo ciekawych zabiegów, magia, żądza władzy oraz specyficzny humor – komentarze Vuko rządzą! 🙂 No i cliffhangery, szczególnie w końcówce pierwszego tomu. Prawie zabiłem się szukając drugiego tomu na półce. 😀


Jeżeli jednak fantastyka to nie wasza „bajka”, zajrzyjcie do innych zestawień prezentowych, które przygotowała dla Was TanioKsiążkowa ekipa. Wszystkie propozycje prezentowe w niemal każdym możliwym gatunku znajdziecie tutaj. 🙂 A pełne zestawienie najlepszych książek fantasy wszech czasów, które wybraliśmy wspólnie z Pawłem. znajdziecie w tym miejscu

Monika, Paweł i Łukasz

Przeczytaj także