Książkowe nowości i bestsellery dla kibiców – część 1

Zanim z naszych gardeł wydobędą się stadionowe okrzyki i gwizdy, zajrzyjmy w ramach rozgrzewki na piłkarską półkę z książkami. Dowiemy się tutaj między innymi, kim jest Fucking Polak, dlaczego Barca i Real nie mogą bez siebie żyć, co tym razem ujawni nam Anonimowy piłkarz, co mają nam do powiedzenia Nawałka, Lewandowski i Glik, a także który z polskich piłkarzy czuje się przegrany. To i o wiele więcej na naszej sportowej półce! POLSKA GOLA!

Odliczamy od miejsca 10. Koniecznie sprawdźcie, jaka piłkarska lektura jest naszym numerem 1.

978837924395210. Alfredo Relaño w książce Barca vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć potwierdza mało popularną tezę: że nienawiść może budować. Trudno w to uwierzyć, ale oba kluby Real Madryt i FC Barcelona toczące od niemal 110 lat zażarte spory, wpływają na siebie mobilizująco. Z każdym rokiem wspinają się na wyżyny swoich możliwości, a to wszystko przez scalającą je wzajemną niechęć. Autor książki nie staje po żadnej ze stron, jest obiektywnym obserwatorem. Opisuje i analizuje niezwykłą więź, która łączy Barcę i Real. Poznamy największe skandale związane zarówno z jednym jak i drugim klubem, ale także samo sedno sporu, który elektryzuje fanów na całym świecie i który wbrew oczywistej zawartości negatywnego ładunku, ma w sobie także wiele pozytywnych stron.

67694103022KS9. Jeżeli znudziły Wam się już książki sportowe pełne skandali, sexu, korupcji i piłkarskiego bałaganu, powinniście sięgnąć po książkę Myślę, więc gram, w której Andrea Pirlo udowodni Wam, że futbol może iść w parze z życiową mądrością, inteligencją i zwykłą ludzką przyzwoitością. Biografia tego pełnokrwistego Włocha jest pełna humoru, autoironii, inteligentnych puent, erudycji i słów pełnych wyrafinowanej finezji. Czyta się ją lekko, z ogromnym zainteresowaniem i szacunkiem dla tego piłkarza. Udowadnia w niej dlaczego inteligencja jest tak ważna na boisku i obala mit piłkarza – lekkoducha i niezbyt ogarniętego osiłka. Pozycja zdecydowanie warta polecenia!

97883792445608. Ronaldo jest dzisiaj symbolem, ale symbolem czego? Zwycięstwa, sukcesu, a może bogactwa i celebryckiego życia? Niewiele osób rozumie, że wszystko do czego doszedł najlepszy piłkarz na świecie to efekt ciężkiej, wręcz obsesyjnej pracy. Nic nie przyszło mu łatwo, a na sukces pracował latami. Są tacy, którzy się z niego śmieją, tacy, którzy drwią z jego dbałości o wygląd i z pewnych aspektów życia prywatnego. Jednak kiedy wychodzi na boisko, nie śmieje się nikt. Wtedy wszyscy rozumieją, że patrzą na gwiazdę, na człowieka, który od tak wielu lat jest na szczycie. Nie popadł w nałogi, został tatą i ciągle udowadnia, że można wejść na sam szczyt i na nim pozostać, ale można osiągnąć to tylko ciężką, systematyczną pracą. O tym wszystkim przeczytasz w książce Ronaldo. Obsesja doskonałości.

97883792460457. Arkadiusz Onyszko pewnego dnia postanowił nazwać rzeczy po imieniu. Po niemal 10 latach sukcesów w duńskiej lidze na pozycji bramkarza wydał książkę, w której bez ogródek powiedział, co naprawdę myśli. Ujawnił, że jest homofobem, nazwał dziennikarki sportowe głupimi blondynkami i obraził cały duński naród. Za swoją szczerość, zapłacić wysoką cenę: został wyrzucony z klubu, a potem jeszcze jak grom z jasnego nieba spadła na niego ciężka choroba. W książce sportowej Fucking Polak. Nowe życie. Arkadiusz Onyszko. opowiada o tamtych wydarzeniach z perspektywy minionych lat, dodając jeszcze kilka słów o polskim futbolu i polskich piłkarzach. To wszystko robi w charakterystyczny dla siebie sposób: prosty, bez ogródek, trochę chamski, ale trzeba przyznać, że całkowicie szczery.

97883792430206. Jest tam. Piłkarz Premier League siedzi na ławce ze swoimi kolegami i co robi? Obserwuje, a potem otwiera przed nami drzwi i pokazuje nam prawdziwą twarz światowego futbolu, gdzie nie brakuje nienawiści, kłamstwa i zwykłego ludzkiego chamstwa. Jak to możliwe, że mówi nam to wszystko bez obaw o konsekwencje? Proste, skrywa się za maską anonimowości. Podobno nie s.. się do własnego gniazda, ale autor książki Futbol jeszcze bardziej obnażony właśnie to zrobił, a dlaczego? Chciał podzielić się z innymi przemyśleniami na temat tego co widzi, czego doświadcza i co go szokuje w jednej z najważniejszych zawodowych lig piłkarskich na świecie. Chciał, żeby opadła kurtyna i żeby każdy mógł zobaczyć, to co podziwiani i szanowani ludzie z piłkarskiego światka chcą ukryć, a przede wszystkim to, jacy są naprawdę.

Zapraszamy do przeczytania artykułu Książkowe nowości i bestsellery dla kibiców – część 2

Przeczytaj także