Książki o górach i K2 zdobyte zimą!

Dziś nie bez powodu podrzucam wam zestawienie, w którym znajdziecie książki o górach. Ponieważ 16 stycznia 2021 roku ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik musiał w końcu się poddać. Oto grupa dzielnych i niestrudzonych Nepalczyków dokonała tego, co nie udało się do tej pory nikomu. Wielu próbowało i wielu poległo lub musiało zawrócić. Tymczasem: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa na zawsze zapisali się w historii himalaizmu. To oni bowiem jako pierwsi zdobyli szczyt K2 zimą.

Książki o górach

W związku z tym niebawem to właśnie o nich najprawdopodobniej będziemy czytać książki. A ich odwagę i dokonania będą podziwiać oraz wspominać kolejne pokolenia. Zanim jednak do tego dojdzie, mamy okazję przyjrzeć się bliżej kilku nowym pozycjom, które opowiadają o zdobywcach gór.

Niemożliwe nie istnieje - kup na TaniaKsiazka.plNiemożliwe nie istnieje Kilian Jornet

Autor książki dwa razy w ciągu tygodnia wbiegł na Mount Everest bez butli tlenowej. Na swoim koncie ma też rekordy w biegu na Mount Blanc, Denali czy Aconcaguę. Nierzadko balansował na granicy życia i śmierci, w pogoni za marzeniami i walce z własnymi słabościami. Teraz opowiada swoją historię.

Książka dostępna od 27 stycznia 2021 roku.

Alpiniści Stalina - kup na TaniaKsiazka.plAlpiniści Stalina Cédric Gras

Witalij i Jewgienij Abałakowowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia. Przyszło jednak żyć im w mrocznych czasach, a ich osiągnięcia górskie zostały przyćmione. A chociaż los ich nie oszczędzał, nigdy się nie poddali. A teraz mamy szansę poznać bliżej historię ich pionierskich wypraw.

Książka dostępna od 24 lutego 2021 roku.

Książki o górach - sprawdź na TaniaKsiazka.pl8000 zimą Bernadette McDonald

Autorka, która słynie ze znakomitych książek non fiction o górach, po raz kolejny zachwyca. Tym razem relacjonuje czytelnikom pierwsze wejścia na najwyższe szczyty Ziemi, ale nie zapomina również o wyprawach mniej udanych i tragicznych.

Książka już dostępna.

Książki o górach - sprawdź na TaniaKsiazka.plBerbeka Dariusz Kortko i Jerzy Porębski

Książka o Macieju Berbece to prawdziwy zbiór emocji, jakie towarzyszą wielkim himalaistom. Zasłynął on jako zdobywca pięciu ośmiotysięczników i zimowy zdobywca Manaslu, Cho Oyu, a także dwunastej pod względem wielkości góry na świecie, Broad Peak, z której w 2013 roku nie udało mu się powrócić.

Książka już dostępna.

Minus 100 stopni - kup na TaniaKsiazka.plMinus 100 stopni Art Davidson

To nowe wydanie legendarnej już książki. Czytelnicy znajdą w niej drobiazgową relację uczestnika pierwszej zakończonej powodzeniem zimowej wyprawy na McKinley. Tym samym autor opowiada o granicach ludzkich możliwości, a także o ambicji, sile międzyludzkich więzi, odpowiedzialności za innych i woli przetrwania.

Książka dostępna od 27 stycznia 2021 roku.

Ponad światem - zobacz na TaniaKsiazka.plPonad światem Scott Ellsworth

To prawdziwa opowieść o podboju gór, której nie powstydziłby się żaden współczesny autor sensacji. Dzieli się na kilka frontów, z czego główny znajduje się w Himalajach, a pomniejsze w konkretnych krajach, odpowiadających za grupy badawcze. Zespoły wspinaczkowe przybywają tam z III Rzeszy, Wielkiej Brytanii, a także Stanów Zjednoczonych. Pojawiają się fałszywi i prawdziwi przewodnicy, mylący zdrajcy oraz podsłuchujący wszystko radzieccy szpiedzy.

Książka już dostępna.

Gdyby to nie był Everest - kup na TaniaKsiazka.plGdyby to nie był Everest Leszek Cichy i Piotr Trybalski

To przede wszystkim trzymająca w napięciu opowieść o ludzkich możliwościach, determinacji i dramatach, rozgrywających się w warunkach ekstremalnych, pod szczytem najwyższej góry świata. A wszystko to z perspektywy Leszka Cichego, bezpośredniego uczestnika opisanych wydarzeń.

Książka już dostępna.

Przeczytaj także