Książki, które nie pozwalają w nocy spać – część 1

Czy zdarzyło Wam się kiedyś patrzeć wciąż na zegarek i przesuwać godzinę pójścia spać, myśląc: jeszcze tylko ta jedna strona? Później już była tylko 1 nad ranem, 2 nad ranem i o czwartej uznawaliście, że może jednak warto pójść spać? Tak, są takie książki, które nie pozwalają nam na podjęcie racjonalnej decyzji o rozpoczęciu nocnego odpoczynku, a jedyne co jest w stanie nas od nich oderwać to niemiłosiernie opadające powieki. Wybrałam dla Was książki, które nie pozwalają w nocy spać. Co łączy je wszystkie?… są po prostu genialne i nie bez powodu to także książkowe bestsellery ostatnich lat.

Małe życie10. Małe życie, Hanya Yanagihara

Powieść Hanyy Yanagiharaj to jedna z tych książek, które autentycznie kradną kilkanaście godzin z naszego życia i już ich nigdy nie oddadzą. To książka, która zmieniła życie wielu ludzi, innych wprawiła w osłupienie, a jeszcze innych zabrała w podróż, z której trudno będzie im powrócić. To jedna z tych książek, które mówią nam, dlaczego czytamy, co naprawdę dają nam książki i jaki świat mogą nam pokazać, a ten świat nie musi być piękny i miły i w tej książce zdecydowanie taki nie jest. Jednak nie jest to tylko i wyłącznie powieść o cierpieniu dziecka, potem dorosłego mężczyzny, ale jest to także historia wielkiej przyjaźni, miłości i tego, że bez względu na to, co w życiu mamy, co chcemy mieć i kim będziemy, to właśnie relacje, które łączą nas z innymi ludźmi, są najważniejsze. Małe życie to historia czterech bliskich przyjaciół, którzy będą musieli wspólnie zmierzyć się z demonami przeszłości jednego z nich i podejmą trudną próbę ocalenia tego, co jest dla nich najcenniejsze.

Pani Noc9. Pani Noc, Cassandra Clare

Cassandra Clare ma tak ogromny talent, że naprawdę trudno jest ująć go słowami. Sposób, w jaki opisuje uczucia poszczególnych bohaterów, ich wrażenia, ocenę świata i tego, co się wokół nich dzieje – zapiera dech w piersi. Jej opisy są niewiarygodne, aż trudno uwierzyć, że można tak długo słuchać opowieści o tym, co ktoś myśli i czuje i chcieć jeszcze więcej. Ta książka wciąga i pochłania jak wir na oceanie, nic dziwnego, że krzyczy do nas z półki: książkowe bestsellery. Kiedy czytamy dzieło Cassandry Clare, jesteśmy tylko my i ta książka. Pani Noc to historia Emmy, Nocnej Łowczyni, która wraz z rodziną Blackthornów próbuje rozwikłać zagadkę serii morderstw, przy okazji starając się odpowiedzieć na pytanie, kto zabił jej własnych rodziców. Jednym z jej towarzyszy jest Julian, jej parabatai, współtowarzysz, połączony z Emmą wieczystą przysięgą. Są najlepszymi przyjaciółmi, ale nigdy nie może połączyć ich miłość. Jeżeli złamią święte prawo, czekają ich niezwykle surowe konsekwencje. Jakich dokonają wyborów? Czy będą potrafili walczyć z tym, co rozgrzewa ich serca do czerwoności? Hipnotyzująca opowieść o zakazanej miłości, mrocznym świecie Nocnych łowców i demonów utkana z niewyobrażalnego talentu Cassandry Clare.

Angelfall8. Angelfall, Susan Ee

Angelfall to jedna z tych książek, do których długo nie można się przekonać. Kręcimy nosem nawet kiedy widzimy, że należy do tych książek, które zostały opatrzone metką: książkowe bestsellery. Nie każdy w końcu lubi historie z wątkami paranormalnymi w tle, aniołami i katastrofalnymi wizjami przyszłości. Co więc takiego ma w sobie ta książka, że kompletnie rozłożyła mnie na łopatki i sprawiła, że dzień miał za mało godzin, noc mijała zbyt szybko, a ja czułam się jak świeżo zakochana nastolatka? Susan Ee stworzyła niezwykle emocjonującą, wciągającą i niesamowicie fascynującą historię, która miała miejsce w świecie opanowanym przez anioły i to… bardzo niedobre anioły. Nie brakuje tu niezwykle brutalnych scen, makabrycznych zdarzeń i naprawdę dziwnych postaci. Jednak to, co wciąga bez reszty to uczucie, które połączy Penryn, młodą dziewczynę starającą się odnaleźć swoją siostrę i Archanioła, któremu współtowarzysze odcięli skrzydła. Oboje wyruszą we wspólną podróż, a każde z nich będzie miało inny cel do zdobycia. Jednak to, co wydarzy się podczas tej trudnej przeprawy, zaskoczy ich oboje.

Tak blisko7. Tak blisko, Tammara Webber

Ta książka po prostu płynie. Kawałek doskonałej prozy, zmysłowe i porywające wątki fabuły i my wpatrzeni w zapisane kartki, jakby świat się zatrzymał. Dzięki Tammarze Webber trafiamy na campus collegu i przeżywamy jeden z najbardziej ekscytujących romansów, jaki może wydarzyć się w okresie studenckiego życia. Książka jest zaskakująca, pełna niebanalnych emocji, wprawiająca czytelnika w stan radosnego oczekiwania na dalszy ciąg. Czytając ją czujemy się tak, jakbyśmy otwierali bez przerwy najlepszy prezent w życiu. Jacqueline i Lucas poznają się w dosyć nietypowych okolicznościach. Chłopak ratuje ją przed napaścią na parkingu, gdzie odbywa się jedna ze studenckich imprez. Od tej pory ich losy się splatają, jednak dla jednego z nich nie będzie to przypadek. Oboje próbują dowiedzieć się czegoś o sobie, a odpowiedzi, które znajdują wprawiają ich w osłupienie. Czy ta szarada zakończy się szczęśliwie?

Dręczyciel6. Dręczyciel, Penelope Douglas

Książka w polskim tłumaczeniu ukaże się dopiero w listopadzie, jednak uznałam, że nie może jej zabraknąć w tym zestawieniu. Pamiętam dokładnie ten moment, kiedy zdecydowałam, że w końcu sięgnę po ten tytuł, chociaż przyznam szczerze, zrobiłam to bez przekonania. Później nie mogłam jej odłożyć nawet na minutę, niektóre sceny czytałam kilkakrotnie i mam tą książkę zawsze w pobliżu, żeby po nią sięgnąć, jeżeli aktualnie nie będę miała nic dobrego do czytania. To jedna z tych książek, które czyta się z gorącymi wypiekami na twarzy wsłuchując się w rytm własnego, galopującego serca. Dręczyciel, ang. Bully to historii Jareda i Tate i jeden z moich ulubionych wątków literackich, czyli relacja hate-love. On, jej dawny przyjaciel z dzieciństwa uprzykrza jej życie na wszelkie możliwe sposoby, ona w końcu postanawia, że mu na to nie pozwoli. Ich każde spotkanie kipi od napięcia seksualnego jak wulkan, który w każdej chwili może wybuchnąć. Czy w końcu uda im się dojść do porozumienia? Czy zdecydują się odsłonić przed sobą swoje sekrety, które zniszczyły ich przyjaźń i być może szansę na coś więcej? Jeżeli półka z tytułami opatrzonymi hasłem: książkowe bestsellery nie robi na was żadnego wrażenia, uwierzcie mi na słowo, że ta książka zasługuje na Waszą uwagę. Gorąco, gorąco polecam!

Przeczytaj również: Książki, które nie pozwalają w nocy spać – część 2

Przeczytaj także