Książka Pi razy oko o matematyce na liście bestsellerów Sunday Timesa!

Matematyka jest pełna tajemnic i zawiłości. Raczej kojarzy się z tym, co poważne i dość nudne. Tymczasem Matt Parker, australijski matematyk, popularyzator nauki i jednocześnie komik pokazuje, że o matematyce można pisać w sposób pełen humoru. A ściślej – o matematycznych pomyłkach. Jego książkę Pi razy oko już znajdziecie w naszej księgarni.

Książka Pi razy oko bestseller o matematyce - okładka

Książka Pi razy oko. Komedia matematycznych pomyłek

Z jednej strony dla wielu z nas matematyka jest abstrakcyjna. Do końca nie uświadamiamy sobie, że korzystamy z niej na co dzień. Jednak zazwyczaj od naszej matematycznej ignorancji nie zależy powodzenie wielkich projektów. No, chyba że jesteście inżynierami 😉

Matt Parker w swojej książce przybliża czytelnikom to, do czego może doprowadzić lekceważenie matematyki oraz matematyczne pomyłki. Niektóre konsekwencje są zabawne, a inne niestety bywają tragiczne. Wszystkich też można było uniknąć. W jego książce Pi razy oko aż roi się od ciekawostek i anegdot składających się na swoistą komedię matematycznych pomyłek.

A jakie to pomyłki? Przez błąd w obliczeniach konstrukcja mostu może zacząć się kołysać, choć w tych konkretnych warunkach wcale nie powinna. Matematyczna niedokładność może być przyczyną niemal magicznego zniknięcia mnóstwa pieniędzy. Bywa też, że błędy projektantów lub konstruktorów kończą się katastrofami budowlanymi lub lotniczymi…

Matematyka cichym fundamentem wszystkiego

Autor książki udowadnia, że u podstaw naszego życia, tego co nas otacza, a nawet technologii, z której codziennie korzystamy, stoi matematyka. To taki cichy fundament cywilizacji i postępu. Cichy do czasu, aż pojawi się błąd w obliczeniach, z którego zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy dotykają nas jego skutki.

Za tym błędem często stoi człowiek, który nie do końca zdaje sobie sprawę z konsekwencji. Być może ktoś czegoś nie dopilnował, czy nie do końca zrozumiał, a może naiwnie zbagatelizował, bo zabrakło mu wiedzy lub wyobraźni.

Napięcie i humor w książce o matematyce. Paradoks?

Pi razy oko to czytelnicza wyprawa tropem matematycznych pomyłek, błędów i ich skutków. Bywa zabawnie, bywa groźnie.

Czy książka o matematyce może trzymać w napięciu? Okazuje się, że tak! Czy książka o matematyce może być zabawna, jak najlepsza komedia? Jeszcze raz tak! Wiedza, humor, lekkie pióro i dystans autora, którymi przesiąknięta jest książka Pi razy oko to tylko jedne z jej atutów. A że jest ich więcej, warto przekonać się na własnej czytelniczej skórze!

Książkę Matta Parkera Pi razy oko. Komedia matematycznych pomyłek w TaniaKsiazka.pl znajdziecie w tym miejscu.

Przeczytaj także