Książka o Tomaszu Komendzie. 25 lat niewinności

Już 18 września ukaże się książka o Tomaszu Komendzie. 25 lat niewinności Grzegorza Głuszaka jest efektem wieloletniej pracy dziennikarza nad sprawą niesłusznie skazanego mężczyzny.

Historia Tomasza Komendy

Tomasz Komenda został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgorzaty. Po 18 latach odbywania kary został zwolniony, a 16 maja tego roku Sąd Najwyższy go uniewinnił. Jego przypadek wstrząsnął opinią publiczną i podważył społeczne zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości. Na jaw wyszedł szereg nieprawidłowości, które nigdy nie powinny mieć miejsca.

Grzegorz Głuszak przyczynił się do upublicznienia sprawy Tomasza Komendy. Początkowo był przekonany o tym, że wyrok skazujący zapadł słusznie. Wątpliwości nabrał po 10 latach, kiedy o tę samą zbrodnię oskarżono innego mężczyznę. Zeznania Ireneusza M. i Komendy wzajemnie się wykluczały, co więcej Głuszak stwierdził, że oskarżeni nie mogli się znać, bo nie obracali się w tych samych kręgach zawodowych i towarzyskich. Wtedy zaczął się bliżej przyglądać pierwszemu procesowi.

W wyniku wieloletniego śledztwa powstał głośny reportaż w Superwizjerze TVN.

Książka o Tomaszu Komendzie

25 lat niewinności to publikacja, która jest efektem wieloletniego dziennikarskiego śledztwa Głuszaka. Znajdziemy w niej zapis szczerych rozmów z Tomaszem Komendą, który opowiada o piekle, jakie go spotkało: niesłuszny wyrok, oskarżenia w mediach i traumatyczny pobyt w więzieniu. Komenda miał wiele chwil zwątpienia i słabości, ale nie poddał się w walce o wolność i oczyszczenie nazwiska.

25 lat niewinności, to nie tylko wywiad. Grzegorz Głuszak przedstawia w książce efekty swojego śledztwa, z którego wyłaniają się skandaliczne kulisy procesu Komendy. Dziennikarz ujawnia dokumenty, absurdalne zeznania świadków i niedopracowane akty oskarżenia.

Z książki Głuszaka wyłania się obraz człowieka, który uparcie walczył z nieudolnością wymiaru sprawiedliwości, ta walka przyniosła skutek. Ale pamiętajmy o tym, że przez niesłuszny wyrok Tomasz Komenda stracił swoją młodość i przeżył niewyobrażalną traumę. Teraz ma 40 lat i w końcu dostał szansę, żeby zbudować swoje życie.

Dzięki 25 lat niewinności Czytelnicy dostają szansę, żeby zgłębić historię Tomasza Komendy i niesłusznego wyroku.

Książkę o Tomaszu Komendzie, 25 lat niewinności, znajdziecie tutaj.

Przeczytaj także