Jak czytać Wiedźmina? Poznaj kolejność czytania sagi!

Wiedźmin to niesamowity cykl książek i opowiadań autorstwa polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego. Saga opowiada głównie o przygodach Geralta z Rivii. To zawodowy łowca potworów znany powszechnie jako Wiedźmin. Książki z tej sagi zyskały międzynarodową popularność, ekranizacje, a nawet odzwierciedlenie w grach wideo. Na przestrzeni lat powstało też wiele komiksów inspirowanych opowieściami Wiedźmina. Planujesz przeczytać całą sagę, ale nie wiesz, od czego zacząć? Musisz znać chronologiczne ułożenie sagi według wydawnictwa oraz kanonicznej chronologii.

W jaki sposób najlepiej zacząć czytać Sagę Sapkowskiego o Wiedźminie? Kolejność wydawnicza

Wbrew pozorom to nie takie trudne. Wystarczy, że poznasz podstawową chronologię wydawniczą i kanoniczną. Zgodnie z kolejnością wydawniczą możesz zacząć lekturę w następujący sposób:

  1. „Miecz przeznaczenia” – opowiadania (1992).
  2. „Ostatnie życzenie” – opowiadania (1993).
  3. „Krew elfów” – tom I sagi o wiedźminie (1994).
  4. „Czas pogardy” – tom II sagi o wiedźminie (1995).
  5. „Chrzest ognia” – tom III sagi o wiedźminie (1996).
  6. „Wieża Jaskółki” – tom IV sagi o wiedźminie (1997).
  7. „Pani Jeziora” – tom V sagi o wiedźminie (1999).
  8. „Coś się kończy, coś się zaczyna” – opowiadania (2000)
  9. „Sezon burz” – dodatkowa wiedźmińska historia (2013).

Cały cykl książek w 2024 roku został uzupełniony nowością „Rozdroża kruków”. To opowieść o latach młodzieńczych Geralta, a więc świetne uzupełnienie wszystkich poprzednich części i powrót do korzeni. Zanim sięgniesz po nowość, postaraj się ustalić harmonogram czytania tej całej sagi.

Jak czytać Sagę o Wiedźminie zgodnie z chronologią kanoniczną?

W tym przypadku kolejność czytania poszczególnych książek jest nieco inna. Biorąc pod uwagę nowość, która pojawiła się w listopadzie 2024 roku, to właśnie od niej powinieneś zacząć.

Jeśli chcesz skompletować całą serię książek o Wiedźminie, możesz zamówić poszczególne elementy sagi online na: https://www.taniaksiazka.pl/seria/wiedzmin.

A zatem kolejność lektury powinna być następująca:

  1. „Rozdroże kruków”.
  2. „Ostatnie życzenie”.
  3. „Sezon burz”.
  4. „Miecz przeznaczenia”.
  5. „Krew elfów”.
  6. „Czas pogardy”.
  7. „Chrzest ognia”.
  8. „Wieża Jaskółki”.
  9. „Pani Jeziora”.
  10. „Coś się kończy, coś się zaczyna”.

W ten sposób poznasz historię głównego bohatera od początku jego życia, czyli młodzieńczych lat. Oczywiście podczas lektury możesz trafić na pewne problemy, gdyż w jednej z części znajdują się niepowiązane ze sobą historie – znajdziesz je dokładniej w książce „Coś się kończy, coś się zaczyna”. Według wielu fanów sagi wydarzenia w tytułowym opowiadaniu są alternatywnym zakończeniem sagi, ale to już pozostaje w Twojej indywidualnej ocenie po przeczytaniu.

Przeczytaj także