Jak być prawdziwym mężczyzną – nowość Scotta Stuarta dla dzieci

Scott Stuart w swoich książkach dla dzieci rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi wzorców męskości. Jego książka Jak być prawdziwym mężczyzną to druga, po Mój cień jest różowy, książka australijskiego autora wydana w Polsce. Michał Rusinek jest autorem przekładu, a od 19 maja polskie wydanie możecie znaleźć na półkach księgarń.

Jak być prawdziwym mężczyzną - nowość Scotta Stuarta dla dzieci

Scott Stuart – mat. prasowy

Jak być prawdziwym mężczyzną – dla dużych i małych

Jaki powinien być prawdziwy mężczyzna? Powinien walczyć, to jasne, ale o słuszne sprawy i nie mieczem czy szablą, ale na przykład chodząc na manifestacje w obronie słabszych. Powinien być silny, żeby pomagać innym. Powinien być odważny, żeby mieć odwagę powiedzieć „przepraszam” i umieć się przyznać do strachu. Powinien też umieć okazywać uczucia. I powinien być wolny, żeby móc sobie wybrać taki sposób na życie, jaki mu najbardziej odpowiada. Wtedy będzie szczęśliwy. Do tego przekonuje nas Scott Stuart, ojciec małego mężczyzny

mówi Michał Rusinek, tłumacz o bardzo kolorowym cieniu – jak sam podkreśla, autor przekładu książki „Jak być prawdziwym mężczyzną”.

W swojej nowej książce Scott Stuart bez litości rozprawia się ze stereotypowymi wzorcami męskości, by jednocześnie pokazać, że męskość to kwestia wyboru, nie obowiązku ślepego podążania za archetypicznymi wzorcami. Że jako rodzice i opiekunowie powinniśmy być wsparciem dla swoich dzieci, bo właśnie wsparcie rodziców jest jak zastrzyk pewności siebie.

Jak być prawdziwym mężczyzną - nowość Scotta Stuarta dla dzieci - okładka

Scott Stuart: z humorem o otwartości i akceptacji

W książce Jak być prawdziwym mężczyzną nie zabraknie charakterystycznego dla autora humoru. Stuart z jednej strony obala tradycyjne wzorce męskości, z drugiej zachęca chłopców do sięgania po własne emocje. — Lekka, zabawna i rymowana historia podejmuje bardzo ważne tematy, takie jak: otwartość, akceptacja i potrzeba zredefiniowania stereotypów. To swoisty manifest nowego pokolenia chłopców.

Wikingowie to byli wprost okropni brutale,
co walili się ciągle po łbach.

Wtedy bycie mężczyzną oznaczało po prostu,
że wzbudzało się w innych strach.

Choć walczyli zaciekle całe dnie oraz noce,
choć walczyli osobno i wspólnie,

myślę, że Wikingowie mimo wszystko
nie byli mężczyznami dobrymi szczególnie.

[…]
Czas najwyższy na zmianę, dziś są inne sposoby,
by mężczyzną prawdziwym się stać.

Czas, by zmienić nawyki i by to, co najlepsze,
w sobie odkryć i innym to dać.

~ Fragment książki Jak być prawdziwym mężczyzną

Nową książkę Scotta Stuarta Jak być prawdziwym mężczyzną w naszej księgarni możecie znaleźć tutaj

Jak być prawdziwym mężczyzną - ilustracje z książki

Przeczytaj także