Ekranizacje coraz bardziej popularne w Hollywood

oscar569

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za 2015 rok zostały przyznane. Ceremonia wręczenia Oscarów 2016 odbyła się 28 lutego w Dolby Theatre w Hollywood. Zagwarantowała ona dużo wrażeń i emocji każdemu fanowi sztuki filmowej. Czytelnicy również nie powinni być zawiedzeni, gdyż literatura także miała swój udział w tym wydarzeniu. Pięć, z ośmiu filmów nominowanych do nagrody za najlepszy film anglojęzycznych, powstało właśnie na podstawie książek. Podsumujmy jak ostatecznie wypadły i jakie wyróżnienia otrzymały.

Big Short – film stworzony na podstawie książki Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady autorstwa Micheal Lewisa. Przedstawia kulisy wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku. Nagrodzony w  kategorii najlepszy scenariusz adaptowany (Adam McKay, Charles Randolph).

Brooklyn – adaptacja filmowa książki Colma Tóibína o identycznym tytule. Film ukazuje losy irlandzkiej imigrantki, chcącej ułożyć swoje życie w Nowym Jorku, w latach 50-tych. Produkcja ta jednak nie została doceniona przez Amerykańską Akademię Filmową i nie otrzymała żadnej nagrody.

Marsjanin – obraz filmowy książki autorstwa Andy’ego Weira. Odkrywa losy samotnego astronauty na Marsie, z niewielką szansą na ratunek. Adaptacja filmowa powieści pomimo otrzymania aż 7 nominacji, nie została nagrodzona w ani jednej kategorii.

Pokój – ekranizacja książki Emmy Donoghue, inspirowanej luźno wydarzeniami sprawy Jozefa Fritzla. Poznajemy w nim historię 5-letniego chłopca i jego matki, więzionych w tytułowym pokoju. Film został nagrodzony w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Brie Larson).

Zjawa – produkcja filmowa zrealizowana na podstawie książki Michaela Punke, opartej na prawdziwych wydarzeniach z XIX wieku. Przedstawia historię trapera, obsesyjnie poszukującego zemsty. Nagrodzony w trzech kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy (Leonardo DiCaprio), najlepszy reżyser (Alejandro González Iñárritu) oraz najlepsze zdjęcia (Emmanuel Lubezki).

Sprawdź produkty powiązane z oscarowymi nominacjami i nagrodami  >

Przeczytaj także