Diuna – osiągnięto porozumienie w sprawie ekranizacji!

DiunaDiuna – tę powieść znają wszyscy miłośnicy science fiction. Nie ma wątpliwości, że Frank Herbert stworzył ponadczasowe dzieło, które zyskało już miano kultowej serii, rozpoznawalnej na całym świecie. Teraz fani pisarza mają jeszcze więcej powodów do zadowolenia. Już jakiś czas temu w sieci pojawiały się informacje o planowanym projekcie, który przewidywał zekranizowanie Diuny. Dziś mamy przyjemność przedstawić wam kilka nowych i ciekawych informacji na ten temat.

Diuna – ważne fakty

Okazuje się, że studia Legendary Entertainment i Universal Pictures nabyły właśnie prawa do stworzenia dwóch projektów dotyczących Diuny. Porozumienie zostało podpisane w Burbank 21 listopada 2016 roku w Kalifornii, między zarządem a spadkobiercami reprezentującymi pisarza. Co to oznacza? Twórcy otrzymali pozwolenie na stworzenie adaptacji zarówno filmowej jak i serialowej, opartych na świecie wykreowanym przez Franka Herberta. Nad całością projektu czuwać będą: Thomas Tull, Mary Parent i Cale Boyter wraz z Brianem Herbertem, Byronem Merrittem i Kim Herbert, którzy będą producentami wykonawczymi.

Powieść Diuna często opisywana jest jako odpowiednik Władcy Pierścieni w gatunku science fiction. Warto wspomnieć również o tym, że w 1984 roku powstał film na podstawie owej historii. Za obraz odpowiedzialny był David Lynch. Nie zaskarbił sobie jednak przychylności publiczności. Zarzucano mu, iż osoby, które nie czytały książki, nie mają szansy na zrozumienie filmu. Zaś dla zagorzałych fanów twórczości Herberta różnice między materiałem źródłowym a obrazem okazały się nie do przełknięcia.

Jak będzie tym razem? Opieka spadkobierców pisarza nad projektem daje nadzieje na to, że twórcy nie posuną się zbyt daleko. Niestety nieznana jest jeszcze dokładna data premiery ani filmu, ani pierwszego odcinka serialu. Jeśli tylko dowiemy się czegoś więcej, będziemy informować was na bieżąco.

 Książki z serii Diuna znajdziecie tutaj.

Przeczytaj także