Białe płatki, złoty środek – nowość od Piotra Pawła Reszki

Piotr Paweł Reszka – laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i autor głośnego reportażu Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota, który to znalazł się m.in. w finale Nagrody Literackiej Nike, po raz kolejny porusza czytelników trudnymi opowieściami opartymi na faktach. Białe płatki, złoty środek to zbiór reportaży, w których autor prezentuje wstrząsające losy rodzin obciążonych najtrudniejszymi doświadczeniami. 

Białe płatki złoty środek Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne

W zbiorze nominowanym do Nagrody Grand Press pt. Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne Piotr Paweł Reszka nadaje z piekła. Tego polskiego, które rozgrywa się za ścianą. Z reporterską precyzją i ogromną wrażliwością odmalowuje oblicze polskiej rodziny. Przedstawia poruszające losy matek, ojców i dzieci, które zapisano na kartkach akt sądowych, opowieści, zeznań oraz materiałów wydobytych z prokuratury. Znajdziemy tu przejmujące świadectwa nastoletnich dzieciobójczyń oraz żon, które przez wiele lat przyjmowały na siebie ciosy brutalnych mężów. Wczytamy się w głosy morderców, którzy zupełnie nie czują się winni oraz poznamy świadków wielu rodzinnych tragedii zza ściany, funkcjonariuszy policji i pracowników społecznych.

Sięgając po tę lekturę, przygotuj się na trudną, emocjonalną podróż po ścieżkach ludzkiego cierpienia. Reszka dotarł bowiem m.in. do rodziców, którzy zagłodzili swoją córkę, do małżeństwa emerytów opiekujących się dorosłym synem z niepełnosprawnością, czarnoskórego boksera z domu dziecka, rodziny usiłującej wypędzić z córki złego ducha za pomocą egzorcyzmów, nastolatki zbuntowanej przeciw reżimowi pogotowia opiekuńczego, a także opisuje tragiczną historię gimnazjalisty, który się powiesił i wszystko wskazuje na to, że powodem jego decyzji był głód.

Białe płatki, złoty środek to jednak nie tylko obraz gehenny. Zdarza się bowiem, że z tych przygnębiających historiach rodzinnych chwilami, całkiem nieoczekiwanie i na przekór wszystkiemu przebija promyk nadziei.

***

Wstyd i poniżenie zachowujemy dla siebie, jeśli ktoś chciałby o nich usłyszeć, musi zasłużyć na nasze zaufanie. Reszce zawierzyli bohaterowie rodzinnych historii, zawierzą mu również czytelnicy. Ta książka to dowód reporterskiej wiarygodności. Dzięki jego wrażliwości opowieści o ludziach, których życie przeleciało przez luki w systemie, czyta się z troską i współczuciem.

~ Mikołaj Grynberg

Książkę Piotra Pawła Reszki pt. Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne możesz zamówić w tym miejscu.

Zobacz także:

Przeczytaj także