Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata – nowość dla młodzieży

Szukacie wartościowej i realistycznej powieści dla młodzieży? Takiej, o  problemach bliskich współczesnym nastolatkom: z poszukiwaniem własnego miejsca w świecie oraz o sile przyjaźni na czele? W takim razie powinniście zwrócić uwagę na jedną z sierpniowych premier: Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata Amerykanina Benjamina Saenza Alire.

Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata - powieść obyczajowa dla młodzieży

Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata

Głównym bohaterem książki jest nastoletni Arystoteles (woli krótszą formę swojego imienia: Ari). Chłopak jest dość samotny. Do tej pory nie udało mu się z nikim nawiązać przyjaźni. Do tego dochodzą jeszcze problemy rodzinne.

Ari od dawna nie potrafi rozmawiać z ojcem. Ma dużo starsze rodzeństwo, z którym przez różnicę wieku trudno o relację bliższą rówieśniczej.

Jego rodzice do tej pory nie uporali się z zawodem, jakim jest odsiadujący wyrok w więzieniu starszy brat Ariego. Jest w więzieniu już tak długo, że Ari go nie pamięta. Rodzice z całych sił też starają się zapomnieć, dlatego ukryli wszystkie pamiątki i zdjęcia. Jest tak, jakby nigdy nie istniał.

Niespodziewana przyjaźń

Trwają wakacje, a na basenie introwertyczny Ari poznaje Dantego. Nowy kolega jest pełen pozytywnej energii. Patrzy na świat przez różowe okulary, a poznawanie nowych ludzi, rozmowa z nimi przychodzi mu tak lekko, jak oddychanie.

Chłopaków mnóstwo dzieli, ale mimo tego połączy ich przyjaźń. W końcu obaj świetnie znają problemy związane z dorastaniem. A wchodzenie w dorosłość, odkrywanie wszechświata z przyjacielem, zawsze jest lepsze, niż przeżywanie wszystkiego samemu.

Pod koniec powieści autor pisze, że bycie uważnym na innych ludzi i słowa jest rzadką i piękną rzeczą. Właśnie to robi Sáenz: troskliwie traktuje swoich bohaterów, dając im przestrzeń i czas na znalezienie swojego miejsca w świecie, a także na odnalezienie siebie nawzajem. Dla tych, którzy zmagają się z własną seksualnością, może to być lektura prowokująca do myślenia. – Booklist

W książce Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata na czytelników czeka mnóstwo emocji. To książka o odkrywaniu nie tylko świata, dorosłości, ale też samego siebie. O przeglądaniu się w oczach przyjaciela.

Książkę Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata w księgarni TanaiKsiazka.pl możecie znaleźć w tym miejscu.

Przeczytaj także