Agonia dźwięków – Jaume Cabre

Agonia dźwięków - kup na TaniaKsiazka.plHalo, halo, czy są z nami miłośnicy literatury obyczajowej? Agonia dźwięków to idealna propozycja właśnie dla nich. Jeśli do tej pory nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z twórczością Cabrego, to czas nadrobić zaległości. Dlaczego warto sięgnąć po lekturę tego pisarza?

Jaume od lat uznawany jest za najwybitniejszego twórcę katalońskiego. Pisze nie tylko książki, ale również eseje czy scenariusze telewizyjne i filmowe. Jego powieści są cenione na całym świecie nie tylko przez Czytelników, ale także przez krytyków literackich.

Agonia dźwięków, czyli powrót Cabrego w wielkim stylu

Akcja powieści dzieje się na początku XX wieku, w zapomnianym i podupadającym klasztorze La Rapita. Jest to siedziba mniszek klauzurowych, którym przewodzi wielebna matka Dorotea. Jest to kobieta o surowym usposobieniu i z kompletnym brakiem poczucia humoru.

To właśnie tutaj został zesłany niezwykle utalentowany muzyk, brat Junoy, któremu przypadła misja spowiednika w klasztorze. Zadanie nie okazuje się łatwe dla kogoś, kto nigdy nie rozstawał się z muzyką. Bohater pozbawiony instrumentów, jedynie za sprawą wyobraźni może przenosić się do abstrakcyjnego raju muzyki i swojej samotności.

Franciszkanin podejmuje też jedną z trudniejszych prób – wytacza zgorzkniałej matce przełożonej ambicjonalną wojnę. Wszystko w imię zdrowego rozsądku, gdyż okazuje się, że Dorotea jest niespełnioną poetką. Zdaniem Junoy’ego zamartwianie się nie przybliża nikogo do Boga, a w efekcie niedożywienia można doznać halucynacji.

Ich konflikt zaognia się po surowej karze, jaką przełożona nakłada na dwie nowicjuszki. Wskutek tego jedna z nich umiera, druga zaś opuszcza klasztor. On sam trafia do aresztu i staje przed sądem diecezjalnym oskarżony o herezję, nadużycia i samowolę. Rozpoczyna się proces, w którego trakcie wszystko przemawia przeciw franciszkaninowi. Staje się ofiarą nietolerancji w świecie, gdzie nikt nie podziela jego pasji.

Czytelnicy w tej powieści znajdą wszystko to, za co Jaumego Cabrego pokochały miliony odbiorców na całym świecie. Niepowtarzalny, mistrzowski styl i wciągającą, pełną pasji gotycką opowieść. Książkę pt. Agonia dźwięku znajdziecie tutaj.

Przeczytaj także