5 książek dla młodzieży (i nie tylko), które warto przeczytać

Wiosna za oknem sprawiła, że skusiliśmy się na rozpoczęcie nowego projektu – teraz nagrywamy dla Was filmy z recenzjami ciekawych książek, które warto jest przeczytać (lub w ręcz przeciwnie – nie warto po nie sięgnąć :)). Na pierwszy ogień poszedł temat niezwykle popularny tj. tzw. książki young adoult – czyli literatura młodzieżowa. Książki, o których mówi dla Was Magda to książki, które warto przeczytać nawet wtedy, gdy do młodzików się nie zależy – trzy z nich to tytuły, które również dorośli przeczytają z przyjemnością. Nie przedłużając – zapraszam do oglądania.

5 książek dla młodzieży (i nie tylko), które warto przeczytać:

Poniżej w telegraficznym skrócie informacje o 2 z 5 książek, które Magda opisała w filmie:

Feblik

Feblik to tom numer 21 z serii Jeżycjada. Jeśli znacie poprzednie tytuły z tej serii, pewnie nie muszę Was przekonywać do lektury, powiem więc tylko że ten tytuł podobnie jak numer 20 czyli Wnuczka do orzechów jest dużo lepszy niż McDusia i jest to książka właśnie w takim stylu, jakie wielbiciele powieści Małgorzaty Musierowicz lubią najbardziej.

Jeśli nie znacie Jeżycjady, sugeruję, byście sięgnęli najpierw po poprzednią książkę z tej serii – Wnuczkę od orzechów. Chociaż historia opisana w Febliku, podobnie jak wszystkie inne historie opisane w książkach Jeżycjady, jest osobną opowieścią o życiu, najczęściej uczuciowym, członka rodziny lub przyjaciela rodziny Borejków, jednak tutaj w tle przewijają się bohaterzy z tomu 20. Także zaczynając od Feblika zaspojlerujecie sobie wydarzenia i lektura Wnuczki do orzechów nie będzie obfitowała w miłe niespodzianki.

Oddam ci slonceBohaterami Oddam Ci słońce są bliżnięta – Jude i Noah. Książkę czytamy patrząc na opisane zdarzenia na zmianę oczami Jude i Noah. Oprócz tego, że mamy dwójkę bohaterów, narracja w książce jest specyficzna również dlatego, że bliźnięta opowiadają historię z różnych czasów. Czytając rozdziały pisane z punktu widzenia Noah, patrzymy na wydarzenia pochodzące z czasów, gdy bliźniaki miały około 13 lat. Ona była energiczna, odważna i towarzyska. On nieśmiały, introwertyczny i delikatny.

Kiedy czytamy historię opisaną z punktu widzenia Jude, czytamy o czasach mających miejsce około trzech lat później. Coś, co wydarzyło się w międzyczasie sprawiło, że Noah  stracił swoją delikatność i wrażliwość. Za to Jude zachowuje się hipochondrycznie, wydaje się być mało odważna i wierzy w przesądy nosząc przy sobie mnóstwo przedmiotów, które pozwolą jej przezwyciężyć pecha. Oddam Ci słońce to cudowna książka z przesłaniem: należy zwracać uwagę na relacje z bliskimi, które łatwo jest popsuć, a bardzo trudno naprawić. To książka o młodzieży nie tylko dla młodzieży. Musicie ją przeczytać!

Przeczytaj także