Best Seler i zagadka znikających warzyw

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
192
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 19,01 zł
Nasza cena: 23,80 zł 28,00 zł Taniej o: 15%

Poznaj duchowe życie warzyw. Odwiedź Zwierzogród w wersji vege!

Niezwykła powieść grozy i kryminał dla najmłodszych w jednym!

Tej nocy niemal całe Jarzynowo przybyło na urodziny Melki Brukselki. Miejscowy bajarz, Hilary Czosnek, do późnego wieczora zabawia młode warzywka swoimi opowieściami grozy o wampiju. Nie wszyscy ich jednak słuchają. Najstarsza siostra Melki, nastoletnia Anielka, wybiera się na imprezę do koleżanki i… przepada bez śladu.

Spokojne miasteczko tylko raz było świadkiem tak dramatycznych wydarzeń, kiedy zniknęła Malina Pomidor. Tamtej sprawy nigdy nie rozwiązano. Tym większa odpowiedzialność ciąży na Best Selerze, synu dawnego szeryfa, czuwającym nad bezpieczeństwem w Jarzynowie.

Sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Na jaw wychodzą wstydliwe sekrety mieszkańców Jarzynowa. Znikają kolejne warzywa… Równolegle własne, niebezpieczne śledztwo prowadzą trzy młodsze siostry Anielki. Czy Best Seler zdoła je uratować?

„Każdy myśli sobie: pomidor, brukselka, seler, cóż bardziej pospolitego? Jednak gdy przeczytacie tę książkę, zupełnie inaczej na nie spojrzycie. Okaże się bowiem, że warzywa prowadzą fascynujące życie!” – mówi dziadek Hubert, wręczając swoim wnuczkom niezwykłą księgę Best Seler i tajemnica znikających warzyw... Dziewczynki czeka pełna wrażeń, nieprzespana noc, czego i Wam – drodzy czytelnicy – życzymy.

Mikołaj Marcela – pisarz, nauczyciel akademicki (prowadzi zajęcia i warsztaty z teorii fabuły, pisania artystycznego i kultury popularnej), autor tekstów piosenek, specjalista z zakresu popkultury, literatury grozy i Jamesa Bonda. Współautor i współkoordynator kierunku sztuka pisania na Uniwersytecie Śląskim. Publikował m.in. w czasopismach: „Teksty Drugie”, „Czas Kultury”, „Kultura Popularna”, „FA-art”. Eseje jego autorstwa ukazały się także w leksykonach Bond i Wampir. Ma na swoim koncie także dwie powieści z pogranicza fantastyki i grozy dla dorosłych. Prywatnie fan seriali i zdrowego trybu życia. W wolnych chwilach prowadzi bloga kulinarnego Kuchnia Dr. Marceli. Mieszka w Katowicach.

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Znowu mam fazę polegającą na tym, że czytam wszelkiej maści kryminały. Te poważne, w rodzaju”Sześć Cztery” i te równie poważne, jednak z dużą dozą humoru, jak na przykład”Strzały nad jeziorem”. Niektóre przedstawiają historie, których finał łatwo przewidzieć, inne zaś są tak skomplikowane, że dopiero na ostatniej stronie czytelnik doznaje olśnienia.

  Nie wspominam tutaj oczywiście o legendach-że tak to ujmę-tego tematu, jak Agatha Christie, czy Doyle, którzy swoimi powieściami wybijają się ponad przeciętność, a przynajmniej w moim przeświadczeniu. A wracając do tematu, trafiłem niedawno na historię która na dobre zagości na mojej półce.

  Chodzi o vege-kryminał, pod znaczącym tytule”Best Seler i sprawa znikających warzyw”.

  Mieszkańcy Jarzynowa wiodą spokojne i sielankowe życia, próbując zapomnieć o tragedii sprzed lat, kiedy to w tajemniczych okolicznościach zniknęła Malina Pomidor. Sprawa ta sprawiła że ówczesny szeryf załamawszy się zrezygnował z tej funkcji. Po latach sprawa powraca, kiedy to znikają kolejne młode warzywka z Anielką Brukselką na czele. Sprawę prowadzi syn byłego szeryfa Best Seler, nazywany tak ze względu na to że czegokolwiek się dotknie czyni to najlepiej. W międzyczasie znikają kolejne osoby, a mieszkańców ogarnia panika. Czy Selerowi uda się rozwiązać zagadkę i co znajduje się za Wielkim Lasem? Tradycyjnie pozostawiam to do odkrycia.

  Podsumowując książka ta sprawiła mi tyle radości, co pewnie autorowi pisanie tejże. Tajemnicza historia, groźne stwory nietypowe miasteczko, tajemniczy przybysz, zbrodnia przed lat… Można by wymieniać tak długo. Przeznaczona dla dzieci powieść, którą ja przeczytałem z wielką przyjemnością. Ale powiedzcie mi jedno, jak teraz zjeść kanapkę z sałatą i pomidorem, skoro sałata może być czyimś rodzicem, a pomidor czyimś ukochanym dzieckiem? Te dylematy…

  Miejmy nadzieję, że autor postanowi wrócić do Jarzynowa i Best znowu wykaże się odwagą i bystrością. Polecam, nie tylko dzieciom.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Best Seler i zagadka znikających warzyw" to pierwszy w Polsce (a może i na świecie) vega kryminał dla czytelników w każdym wieku. Wartka akcja, niesamowite poczucie humoru i gra słów – to na pewno największe atuty tej książki.

  Nie jestem specjalistką od kryminałów. Sięgam jednak po nie co jakiś czas, bo mam słabość do zagadek i śledztw spod znaku bohaterów mojego dzieciństwa: Sherlocka Holmesa, Herkulesa Poirot oraz panny Marple.

  Nie wszystkie współczesne powieści kryminalne spełniają moje oczekiwania, jednak Mikołaj Marcela ze swoją niesamowitą książką wstrzelił się w mój gust niczym w przysłowiową dziesiątkę.

  Akcja "Best Selera..." rozgrywa się w Jarzynowie (czyż mogłoby być inaczej?). Melka Brukselka obchodzi hucznie urodziny, więc na imprezę przybywają warzywa w różnym wieku, przede wszystkim jednak te najmłodsze.

  Z wielkim zaciekawieniem słuchają historii Hilarego Czosnka, który snuje opowieść o wampiju. Robi się groźnie i gęsia skórka pojawia się zarówno u warzywnych słuchaczy, jak i u czytelników.

  Gdy następnego dnia okazuje się, że zniknęła bez śladu Anielka, siostra solenizantki Melki, blady strach pada na całe Jarzynowo. Starszym mieszkańcom przypomina się upiorna historia sprzed wielu lat, gdy słuch zaginął po Malinie Pomidor. Czyżby teraz sytuacja miała się powtórzyć?

  Do akcji szybko wkracza tytułowy Best Seler, nowy szeryf, który próbuje dorównać swemu legendarnemu ojcu. Śledztwo okazuje się jednak trudniejsze niż by można przypuszczać. W dodatku z Jarzynowa znikają kolejne warzywka!

  Od pierwszych do ostatnich stron książka Mikołaja Marceli trzyma w napięciu. Czy bohaterowie po prostu gdzieś się zgubili, czy ktoś ich porwał? Czy wydarzenia zapamiętane przez rodziców i dziadków młodych warzywek mają jakiś związek z bieżącymi zaginięciami? I kim jest tajemniczy, przerażający stwór widziany przez kilka postaci? - to pytania, na które odpowiedź znaleźć musi przede wszystkim Best Seler, ale i czytelnicy mogą pójść jego śladem i zabawić się w detektywów.

  Zakończenie, które okazuje się wisienką na torcie, na pewno zadowoli nawet najbardziej wybrednych miłośników mocnych wrażeń!

  Powieść aż skrzy się od humoru. Autor świetnie bawi się słowami i językiem, wykorzytując jego wieloznaczność oraz nadając warzywom ludzkie cechy.

  W dodatku odnajdujemy w książce nawiązania do literatury dla dorosłych. Odczytywanie tych kontekstów jest naprawdę fascynujące, dlatego warto poznać "Best Selera i zagadkę znikających warzyw" wraz z dzieckiem, by przy okazji objaśnić mu poszczególne nawiązania.

  Jeśli dodamy do tego dowcipne ilustracje, to mamy obraz całości stworzonej na medal.

  Przyznam, że świetnie się bawiłam przy lekturze książki Mikołaja Marceli. I mam nadzieję, że tytułowy detektyw pojawi się za jakiś czas w kolejnej opowieści o mieszkańcach Jarzynowa.

  BEATA IGIELSKA

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy to feler czy Best Seler?

  UWAGA DUZI I MŁODSI, jeśli lubisz warzywa i chciałbyś się dowiedzieć w jakiś sposób one znikają, koniecznie przeczytaj tę książkę. UWAGA, jeśli nie lubisz warzyw, to równie gorąco zachęcam do jej skosztowania.

  "…niezależnie od wszystkiego, nie możecie się zapuszczać poza miasteczko!"

  Best Seler jest szeryfem w mieście Jarzynowo. Warzywne miasteczko, w którym do pewnego dnia toczyło się normalne życie, nagle ..

  Nastoletnia Anielka Brukselka znika po imprezce. Nie wróciła po zabawie u Frytki i Dymki do domu. Co na to siostry Melka, Kornelka i Rachelka? Czy mają powód do niepokoju?

  W sprawę angażują się szeryf i pozostałe warzywka. Śledztwem zainteresowany jest również reporter „Głosu Jarzynowa”, który wpada na trop porywacza kolejnych zaginionych warzywek. Nie jestem w stanie opisać tego, co tam się działo.

  " …dochodzenie do prawdy w tak nietypowych sytuacjach to ciężka i żmudna praca"!

  Przekomiczne imiona i nazwiska, potoczne słowa poprzerabiane na „warzywne”. Logiczna i bardzo ciekawa akcja prowadzonego śledztwa nie daje możliwości chęci odłożenia książki.

  Kryminał dosłownie dla wszystkich! Autor stworzył coś dla mnie niesamowitego. Znajdziemy i zagadkę i miłość i przyjaźń, i zdradę. Spróbujcie jak szeryf, zachować kamienną twarz. Nie da się. Przy tej historii przeraźliwie dobrze się bawiłam. Koniecznie kupię ją dla siebie w wersji papierowej i podzielę się z 9-letnim synem (ten egzemplarz dostępny jest na LEGIMI). Nie zastanawiajcie i nie wahajcie się ani chwili. To zabawna lektura na prezent, do poduszki, dla wnuka i wnuczki.

  Książka dodatkowo zawiera obrazki, przedstawiające warzywka w różnych sytuacjach co wzbogaca nasze wyobrażenie o czytanych postaciach.

  Bądź jak warzywko, otwórz książkę, zacznij czytać i daj się porwać do Jarzynowa. Sekretny świat przygód warzyw na was czeka!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Best Seler i zagadka znikających warzyw" to najlepsza bajka dla dzieci jaką do tej pory przeczytałam. Co prawda jest to pozycja skierowana do młodszych czytelników, ale macie moje słowo- dorośli również będą się świetnie bawić podczas czytania tej pozycji.

  Ta książka to rewelacyjny kryminał, jednak idealnie dostosowany do wieku odbiorców. Pomysł na fabułę jest świetny a wykonanie jeszcze lepsze! Pojawiły się tu momenty zabawne, ale również przerażające i trzymające w napięciu. Autor wykreował niesamowity świat i ciekawych, barwnych bohaterów. Całości dopełniają zabawne imiona naszych warzywnych przyjaciół, na przykład Augusta Kapusta, Czarka Pieczarka, Melka Brukselka czy Cieciorka Groch. Cała historia została utrzymana w... warzywnym klimacie. I szczerze przyznam, że nie wiem jak Wam to wytłumaczyć, ale zapewniam, że jeśli sięgnięcie po tę książkę to będziecie wiedzieli co mam na myśli i przyznacie mi racje co do warzywnego klimatu książki :)

  "Best Seler i zagadka znikających warzyw" to zabawna i wciągająca, ale również bardzo mądra i wartościowa historia. Jak na świetny kryminał przystało, zakończenie było bardzo zaskakujące! Myślę, że żadne dziecko, może nawet i dorosły nie przewidzi takiego zakończenia. Ilustracje są świetnym dopełnieniem całej historii. Przeczytałam tę książkę na czytniku i nie umiem się doczekać, aż wersja finalna trafi w moje ręce. Wiem, że wydanie i ilustracje będą robiły o wiele większe wrażenie. Jestem pewna, że maluchy chętnie będą wracały do Jarzynowa, a przesympatyczne warzywka skradną ich serca.

  Podsumowując, "Best Seler i zagadka znikających warzyw" to nietuzinkowa historia dla małych (i dużych) czytelników, która jest wciągająca, trzymająca w napięciu, zabawna i przede wszystkim mądra. Chciałabym by wszystkie książki trafiające w moje ręce, nie tylko te dla dzieci, były tak dopracowane i rewelacyjne jak ta pozycja. To jest najlepsza bajka jaką do tej pory przeczytałam. Polecam z całego serca!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To właśnie dzisiaj swoje urodziny ma Melka Brukselka. Na przyjęcie przybywa niemal całe Jarzynowo. Atrakcją wieczoru są opowieści o przerażającym wampiju, snute przez bajarza Hilary’ego Czosnka. Jednak nie wszystkie młode warzywka biorą jego słowa na poważnie. Aż do czasu, gdy w Jarzynowie zaczynają zaczynają ginąć warzywa. Zaczęło się od najstarszej siostry Melki, nastoletniej Anielki, która wybrała się na imprezę do koleżanki i przepadła bez żadnego śladu. Za poszukiwania bierze się Best Seler, syn dawnego szeryfa. Do tego trzy młodsze siostry Anielki rozpoczynają własne śledztwo.

  To właśnie fabuła tej niesamowicie oryginalnej i ciekawej historii, która zachwyciła moją siostrę, jak również i mnie. Autor wykreował fantastyczny, tętniący życiem, warzywny świat, w którym już same imiona i nazwiska bohaterów brzmiały przezabawnie. Jeszcze jak wypowiadało się je w specyficzny sposób, to już w ogóle radocha ze strony brzdąca. Postacie są barwne i wyrazista, z łatwością wzbudzają sympatię. Jednak oprócz tych zabawnych momentów, pojawiały się również takie wzbudzające postrach. Autor zadbał o każdy detal i poważnie podszedł do swoich młodych czytelników. W żadnym stopniu nie dał odczuć, że lekceważy dzieci, a wręcz przeciwnie. Wyraźnie je szanuje i dba o precyzyjność opisów. Co wspanialsze… Zauważyłam, że po lekturze tej książki młoda bardziej zainteresowała się warzywami i łatwiej jest ją teraz przekonać do jedzenia snując jakieś historyjki na ich temat.

  Szczerze polecam tę książeczkę, zarówno starszym jak i młodszym.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Mikołaj Marcela
 • Wydawnictwo Literackie
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 192
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788308065099
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788308065099
 • EAN: 9788308065099
 • Wymiary: 20.3x14.6x1.8 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Bycie w śmierci 5/5 Nasza cena:
26,87 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bycie w śmierci

Trzymająca w napięciu powieść dla fanów The Last of Us, Westworld, World War Z. Opowieść o czasie, przemianie i śmierci. Czasie, który nie leczy ran. Przemianie świata i ludzi, która jest końcem i początkiem. Śmierci, której wszechpotędze przeciwstawił się jeden człowiek. Bóg umarł. Ostatecznie!...
eBook Niemartwi mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,82 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Niemartwi mobi epub

"Już przed apokalipsą nasz świat zaludniały żywe trupy... Zestresowani pracownicy korporacji, wygłodniali konsumenci rynku, zatrudnieni na „śmieciówkach”, nienasyceni pożeracze śmieciowego jedzenia.Zapętleni w niewolniczym kole pogoni za pieniądzem oraz szczęściem rodem z reklam. Głodujący...
eBook Monstruarium nowoczesne pdf 0/5 Nasza cena:
38,35 zł 46,20 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Monstruarium nowoczesne pdf

Książka "Monstruarium nowoczesne" podejmuje temat potworności we współczesnej kulturze. Za cel bierze sobie analizę pięciu najpopularniejszych monstrów kultury nowoczesnej: wampirów, zombie, duchów / widm / zjaw, obcych oraz cyborgów / androidów. We wszystkich przypadkach odczytuję potworne figury...
eBook Bycie w śmierci mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,82 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Bycie w śmierci mobi epub

Trzymająca w napięciu powieść dla fanów The Last of Us, Westworld, World War Z.   Opowieść o czasie, przemianie i śmierci. Czasie, który nie leczy ran. Przemianie świata i ludzi, która jest końcem i początkiem. Śmierci, której wszechpotędze przeciwstawił się jeden człowiek.   Bóg umarł....
Moja złota rybka zombie. Tom 5. Jak ryba w wodzie 5/5 Nasza cena:
20,42 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moja złota rybka zombie. Tom 5. Jak ryba w wodzie

Strzeż się ośmiornic! Zwłaszcza tych gigantycznych Podczas wycieczki do miejskiego oceanarium zaczyna się dziać coś podejrzanego. I raczej na sto procent są w to zamieszani demoniczny starszy brat Tymka, złośliwy kotek wampirek i… szalona ośmiornica. Frankie też nie jest zachwycona wycieczką – bo...
Moja złota rybka zombie. Tom 3. Albo rybka, albo akwarium 0/5 Nasza cena:
20,42 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moja złota rybka zombie. Tom 3. Albo rybka, albo akwarium

Wszystko zaczęło się, gdy Tymek uratował złotą rybkę Frankie od pewnej śmierci z rąk swojego starszego brata, który postanowił zanurzyć  ją w toksycznej mazi. Okazało się, że w wyniku tego eksperymentu Frankie  stała się Rybką Zombie z niesamowitymi hipnotycznymi zdolnościami. W trzeciej części tej...
Moja złota rybka zombie. Tom 4. Co by tu zrobić tym razem? 0/5 Nasza cena:
20,42 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moja złota rybka zombie. Tom 4. Co by tu zrobić tym razem?

Rybka zombie w krainie egipskich bogów, tajemniczych hieroglifów i starożytnych grobowców.   Nocowaliście kiedykolwiek w Muzeum Historycznym, gdzie znajduje się prawdziwa mumia? Poprawka! Nocowaliście kiedykolwiek w Muzeum Historycznym, gdzie znajduje się prawdziwa mumia, do której nie można się...
Moja złota rybka zombie. Tom 6. Karp jurajski 0/5 Nasza cena:
20,42 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moja złota rybka zombie. Tom 6. Karp jurajski

Nocny rycerz z zamku Castelrock i średniowieczne legendy   Szkolne obchodny Dni Średniowiecza zapowiadają się rewelacyjnie – chłopcy cieszą się na samą myśl o oglądaniu lśniących zbroi i wypróbowaniu mieczy. Chociaż może lepiej przebrać się za wieśniaków? Pluskanie w błocie w pakiecie! Frankie też...
Władca Lewawu 0/5 Nasza cena:
19,15 zł 26,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Władca Lewawu

Czarodziejska opowieść o odwadze, która pokonuje zło. Książka uwielbiana przez dzieci, polecana również jako magiczne lekarstwo na pewność siebie! Mały, trzynastoletni chłopiec, sierota z tajemniczą blizną, odważnie stawia czoło potężnemu czarownikowi. Wbrew pozorom to nie Harry Potter, tylko...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula