Berdo

Autor:

Anna Cieślar

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Ilość stron
352
Wydawnictwo
Nasza cena: 30,22 zł 42,99 zł Taniej o: 30%

Powieść, która wzbudza skrajne emocje i sięga głębi duszy. Co może łączyć zimnego, oschłego ojca i jego wrażliwego, czułego na krzywdę innych syna?

"Berdo" to książka opowiadająca niezwykłą historię i z czasem przemieniająca się w osobliwą powieść drogi. Radek jest sześcioletnim chłopcem, który mieszka na odludziu w Bieszczadach. Wokół rozciągają się lasy, pełne mroku, tajemnic i dzikiej przyrody. Radkowi towarzyszy jego ojciec, mrukliwy Berdo, chłopiec jednak woli przebywać z sąsiadem, który okazuje mu znacznie więcej zainteresowania. Pod jego opieką Radek uczy się rysować, a w swoim ukochanym szkicowniku powołuje do życia piękne, szlachetne wilki. Właśnie te zwierzęta szczególnie przypadły mu do gustu.

Gdy ojciec na oczach Radka zabija dwa wilki, życie chłopca wywraca się do góry nogami. Berdo jest kłusownikiem. Kiedy Radek myśli, że nie może już być gorzej, nieprzewidziany splot wydarzeń sprawia, że jest zmuszony wraz z ojcem wyruszyć w niebezpieczną podróż. Czy uda im się znaleźć wspólny język? Czy ktoś, kto zabija zwierzęta, może być jednocześnie czuły i wrażliwy? A może Berdo wciąż toczy walkę z samym sobą, starając się postępować w zgodzie z własnym sumieniem?


O autorce

Anna Cieślar pochodzi z Krakowa. "Berdo" to jej literacki debiut, który wywołuje ogromne emocje wśród czytelników, poruszonych skomplikowaną relacją między ojcem a synem.

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Samotne rodzicielstwo to wyzwanie. Sytuacja trudna z każdego punktu widzenia. Każda decyzja okupiona jest podwójną dawką stresu i wątpliwości. Debiutancka powieść Anny Cieślar pt.: "BERDO" opowiada o takiej relacji, z tym że autorka postawiła sobie poprzeczkę pod samo niebo. Akcja toczy się w malowniczych Bieszczadach, które odkrywają przed czytelnikiem swoje mroczne, niedostępne dla turystów, tajemnice. W tym surowym, dzikim miejscu mieszka Berdo, młody, zielonooki mężczyzna, który pod swoją opieką ma Radka, sześcioletniego chłopca, którego pasją jest obserwacja przyrody. Pod pieczą przybranego dziadka uczy się rysować, obserwując zwierzęta w naturalnym środowisku.

  Dziecko zdane jest na rodzica, w którym buzuje ogrom emocji, które skrywa pod warstwą szorstkiej nieprzystępności. W tej sielankowej scenerii mamy wiele brutalnych scen, których świadkiem jest Radek. Obraz śmierci zostaje wdrukowany w psychikę dziecka i pozostanie tam na zawsze, zmieniając niewinne dzieciństwo w to przepełnione bólem, strachem i niepewnością. Każdy popełniony tu czyn niesie z sobą tragiczne w skutkach konsekwencje, za które częściowo płaci najmłodszy bohater tej powieści.

  BERDO to świetnie skonstruowana powieść drogi. Wędrówka zbliża do siebie tę dwójkę outsiderów, ale wiąże się to z niesamowitym wyrzeczeniem i fizycznym wycieńczeniem. Dramat, w którym główną rolę odgrywa strata, i nie mówię tu tylko o rzeczach materialnych. W życiu najtrudniejsze jest podejmowanie decyzji, ta ostatnia, podjęta przez BERDO, wprawi Was w osłupienie.

  Cieślar znakomicie oddała emocje nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dziecka. Pochłaniając kolejne kartki powieści, pochłaniałam też bunt, niepokój i wątpliwości Radka, obawy, który musi rozwiać samotny rodzic, zapewniając dziecku spokój ducha. To jeden z piękniejszych debiutów, jakie przyszło mi czytać. Dla kochających naturę i ogrom emocji, lektura obowiązkowa.

  IG @angelkubrick

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Radek-to mały,wrażliwy chłopiec.Mieszka tylko z ojcem w dzikich Bieszczadach,gdzie przyroda jest na wyciągnięcie ręki.Malec kocha zwierzęta,zwłaszcza wilki,które namiętnie rysuje w swoim notatniku.Ponieważ ojciec nie okazuje mu czułości ,,przylgnął" do Millionen Jahren-starca,który pokazuje mu świat i nierzadko tuli do snu.

  Gdzie jest w tym czasie ojciec chłopca?

  Przeważnie kłusuje na zlecenie Szczurka.

  Tym razem ma upolować dwa wilki i niedźwiedzia.

  Ale nic nie idzie tak,jak powinno.

  Jeden dzień,jedna chwila,jedna zła decyzja i całe dotychczasowe życie Berdo burzy się jak domek z kart.

  Ojciec z synem muszą uciekać i nauczyć się ze sobą rozmawiać.

  Co z tego wyniknie?

  Dowiecie się z książki,która na pewno w jakiś sposób poruszyła moje serce.

  Jest surowa i dzika jak Bieszczady-góry,które kocham najbardziej na świecie.

  Mamy tutaj dosyć mocno zarysowane postaci:

  Berdo-zgorzkniały i samotny.Ta jego gorzka barwa przebija się przez całą książkę i jest mi go trochę żal,kiedy w końcu poznaję część jego historii.

  Radek-mały chłopiec i ta jego dziecięca wrażliwość,potrzeba miłości,ciekawość i irytacja-to wszystko jest tutaj na wyciągnięcie ręki.

  Millionen Jahren,Mędrzec Świata,Szczurek-każdy inny,każdy wyjątkowy,każdy z nich zaznacza w książce swoją obecność.

  ,,Berdo" to opowieść o człowieku i o miłości.

  O wszystkich jej odcieniach i ogromnej jej potrzebie.


  Bo przecież tak naprawdę każdy z nas pragnie być kochany.To nam daje szczęście.

  Nieważne,czy to będzie willa,czy skromna chata w Bieszczadach-kiedy obok nas jest ktoś,kto nas rozumie,życie staje się prostsze i piękniejsze.

  Dużo szczęścia i miłości dla Was.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie mogę się napatrzeć na tę okładkę - jest po prostu niesamowita. Niby prosta, a rozpala wyobraźnię i zapowiada niesamowite wnętrze. Mnie opowieść Anny Cieślar zachwyciła, jest pięknie napisana choć smutna, ale przy tym niezwykle mądra i zmuszająca czytelnika do przemyśleń.

  Berdo kojarzy mi się swoim klimatem z powieścią Droga Cormaca McCarthy'ego, którą uwielbiam pomimo jej katastroficznego klimatu. Berdo to opowieść o niełatwych relacjach, żyjących z dala od ludzi, ojca z synem. Berdo jest kłusownikiem i mieszka w chacie w lesie z małym synkiem, bardzo wrażliwym chłopcem, który kocha zwierzęta i nie rozumie, dlaczego ojciec musi je zabijać. Chłopiec uwielbia rysować i podglądać dzikie zwierzęta, uwielbia tez towarzystwo staruszka malującego ikony, Millionen Jahren. Mały spędza ze starcem dużo czasu, bo ojca się boi. Ich relacje są trudne, Berdo jest szorstki w obyciu i nie rozumie delikatności swego syna, jednak kocha go całym sobą i od kiedy porzuciła ich matka dziecka, sam go wychowuje. Pewnego dnia na skutek splotu wydarzeń, Berdo popełnia przestępstwo i postanawiam uciekać zabierając z sobą syna. Małemu trudno odnaleźć się w dziczy i ciągle ma żal do ojca o zabicie ich psa, który został pogryziony przez wilki. Tęskni za domem, za Millionen Jahren. Po wielu dniach ucieczki i życiu w lasach, Berdo postanawia oddać syna pod opiekę , a sam oddać się w ręce prawa. Ta decyzja wiele go kosztuje, jednak robi to dla syna.

  Berdo to chwytająca za serce opowieść, mroczna i smutna, a przy tym pięknie napisana i wzruszająca. Powieść tętni od emocji, a przy tym pokazuje zupełnie inne życie niż znany i jego konsekwencje. Relacje ojciec-syn są mocno zarysowane, a Autorka stara się pokazać racje i uczucia obu stron. Berdo to mocna pozycja na księgarskich półkach, tak inna, tak oryginalna - mnie zachwyciła, a Wam serdecznie ją polecam!

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie wiem jakich użyć słów, żeby opisać Wam tę historię. Powieść nostalgiczna, mocno sentymentalna, prosta, momentami brutalna, a jednocześnie poetycka i prawdziwa. Napisana wspaniałym językiem, w dobrym stylu, posiadająca wielki magnetyzm, który przyciąga i nie puszcza nawet po przeczytaniu.

  "Berdo" to debiut autorki, debiut przez duże D. Książka nie jest łatwa, raczej do delektowania niż przeczytania w jeden wieczór. Ale o to w niej chodzi, autorka daje nam czas na przemyślenia, na zastanowienie się. I wywołuje wiele emocji, od złości, niezrozumienie, wzruszenie aż do akceptacji. Historia wielkiej miłości ojca do syna, syna do ojca, jednak o gorzkim zabarwieniu. Tłem powieści są dzikie Bieszczady, które zostały ukazane w pięknych opisach przyrody.

  Ciężko dopatrzeć się jakichkolwiek wad w tej historii. Powieść, która zachwyca, wstrząsa, zmusza do refleksji, a jednocześnie daje odprężenie. Akcja nieśpieszy się, każde wydarzenie ma swój czas, a każde słowo wydaje się być mocno przemyślane. Ja gorąco polecam, to będzie książka roku.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To niesamowita historia o trudnej relacji ojca i 6letniego syna, którzy żyją w odludnych, dzikich Bieszczadach. To trochę literatura drogi, w której bohaterowie na nowo odkrywają siebie i swoją wzajemną relację. Bieszczady zachwycają, styl i język powieści tym bardziej. Czytając naprawdę nie mogłam uwierzyć, że jest to debiut literacki! To jak autorka w prostych słowach potrafi zawrzeć tyle piękna, tyle prawdy, to jest to prostu niesamowite. Podobało mi się też to, że to co najważniejsze nie jest powiedziane wprost, a tylko zasugerowane, pozostaje niedopowiedziane. Naprawdę, naprawdę polecam wszystkim tym, co kochają piękne słowa i głęboką, zmuszającą do zamyśleń lekturę!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć 5/5 Nasza cena:
31,49 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć

Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły. Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą? Autor rusza...
Wzrok! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka 5/5 Nasza cena:
12,93 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wzrok! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka

Książki z serii Bobas Odkrywa Naukę przedstawiają skomplikowane zagadnienia naukowe oczami dziecka. Dziecko przez zabawę, codzienne czynności poznaje prawa fizyki czy matematyki. Książki wpisują się w modny nurt edukacji STEM, która składa się takich dyscyplin jak: nauki przyrodnicze (Science),...
Rumcajs 0/5 Nasza cena:
33,46 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rumcajs

Wielki powrót legendarnego rozbójnika. Rumcajs, bohater serialu animowanego dla dzieci o gołębim sercu, powraca, by łupić bogatych i oddawać biednym. Wraz z żoną Hanką i synkiem Cypiskiem umykają żelaznym kajdanom reżimu księciapana, by pomagać tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.
eBook Nieplanowane mobi epub 0/5 Nasza cena:
22,33 zł 26,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Nieplanowane mobi epub

Abby Johnson robiła zawrotną karierę. Zajmowała wysokie stanowisko, miała bardzo dobrą pensję i pracę inną niż wszystkie. Na co dzień zajmowała się aborcją. Co wydarzyło się w życiu Abby, że po pięciu latach pracy jako dyrektorka kliniki Planned Parenthood opuściła swoje stanowisko? Czego...
Królowa niczego. Tom 3 5/5 Nasza cena:
21,87 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Królowa niczego. Tom 3

Jude nudzi się na wygnaniu. Dla zabicia czasu i dla pieniędzy przyjmuje delikatne zlecenia. Ktoś pożera elfy przebywające w krainie ludzi i należałoby położyć temu kres? Oto zadanie w sam raz dla Jude! Niezbyt mile widzianym urozmaiceniem codzienności są odwiedziny Taryn. Bliźniaczka domaga się od...
Poeci dla dzieci. Wykrojnik. Pranie 0/5 Nasza cena:
6,31 zł 7,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Poeci dla dzieci. Wykrojnik. Pranie

"Wykrojniki" to seria sztywnostronicowych książeczek kochanych przez wszystkie dzieci! Wesołe wierszyki i urocze ilustracje z pewnością zachwycą każdego malucha. Lektura znanych i lubianych wierszy będzie wspaniałą zabawą dla dzieci i rodziców.
eBook Mężczyzna od A do Z pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
20,67 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Mężczyzna od A do Z pdf mobi epub

Sztuka pozytywnego wpływania na mężczyznę. Wyobraź sobie swój szczęśliwy związek z mężczyzną. Wyobraź sobie sobotni poranek, gdy on przynosi śniadanie do łóżka i czule głaszcząc Cię po twarzy, budzi Cię, a zanim otworzysz oczy, mówi, jak bardzo Cię kocha. Wyobraź sobie mężczyznę czułego,...
Pakiet 4:Nela i polarne zwierzeta/Nela na wyspie.. 5/5 Nasza cena:
49,41 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet 4:Nela i polarne zwierzeta/Nela na wyspie..

Nela na rajskiej wyspie:Nazywam się Nela, mam 12 lat, a to jest moja dziesiąta książka.Zabiorę cię w niej na odkrywanie pewnego odległego lądu hm tak dokładniej to wyspy, która znajduje się na końcu świata tam, gdzie z jednej strony zaczyna się, a z drugiej kończy Ocean Spokojny. Mam na myśli...
Pakiet 5: Nela i wyprawa do../Nela i sekrety.. 0/5 Nasza cena:
41,18 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet 5: Nela i wyprawa do../Nela i sekrety..

Nela i wyprawa do serca dżungliNazywam się Nela, a to jest moja dwunasta książka. Zabiorę cię w niej na niesamowitą wyprawę. Pojedziemy do serca borneańskiej dżungli odszukać łowców głów! Podążymy śladami pewnego dawnego podróżnika, którego notatki sprzed ponad stu lat znalazłam w starym...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula