O autorze
Puste niebo
Kocham cię, Lilith
eBook Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli mobi epub
Chochoły
Cudze słowa książka
Felix, Net i Nika oraz koniec świata jaki znamy. Tom 15
Oberki do końca świata
Poniewczasie
Czarne
Diabeł na wieży
Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie. Tom 14
Sto dni bez słońca
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Aleksandra B. w dniu 2020-08-07Recenzja dotyczy produktu typu: książka
10 z 12 osób uznało recenzję za przydatnąJakub Szela był zwykłym chamem, pozbawionym ojca i matki, wychowywanym przez właściwie obcego człowieka. Gdy w młodości oddaje serce niezwykłej dziewczynie, która wcale go nie kocha, jeszcze nie wie, że utracił coś bardzo ważnego. Lata mijają, a chłopiec zmienia się w mężczyznę. Zaprzyjaźnia się wtem z wężami, które są gotowe spełnić jego największe marzenie… pod warunkiem, że w jego piersi znów zabije serce.
Ani postać Jakuba Szeli, ani Radka Raka nie były mi bliżej znane przed lekturą tejże powieści. „Baśń o wężowym sercu” to zeszłoroczna, nominowana do wielu nagród powieść. Z resztą, wydał ją przecież Powergraph, który słynie z dość dobrej jakościowo literatury fantastycznej. Nie ma w tym nic dziwnego.
Spodziewałam się powieści dobrej literacko. Taką też z resztą dostałam. „Baśń o wężowym sercu” jest książką napisaną przepięknym stylem. W trakcie lektury kojarzyła mi się trochę z „Wodą na sicie” Anny Brzezińskiej. Obydwie powieści są dość mocno poetyckie i obydwie łączą magię z historią.
Z taką różnicą, że w książce Radka Raka mniej jest elegancji, obecnej w powieści Brzezińskiej. Nic dziwnego: akcja rozgrywa się w końcu na wsi i to jak najbardziej do historii pasuje. Więcej jest za to realizmu magicznego, typowej baśniowości, a mniej klasycznego fantasy. Tytuł dobrze oddaje ducha tej książki. Radek Rak nie do końca skupia się na wyjaśnianiu tego, jak działa magia, po prostu uznając ją za oczywistą. W ramach przykładu weźmy fragment z niemal samego początku. Autor przedstawia nam realistyczną wieś sprzed kilku stuleci, początkowo buduje ją stosunkowo konsekwentnie… aż tu nagle jedna z postaci po prostu podchodzi i wyjmuje ze swojej piersi serce. Po czym postać odwraca się i odchodzi. Narrator zaś uznaje to za zupełnie normalne, nie wyjaśnia żadnego mechanizmu działania.
I te dwie cechy – wiejskość oraz realizm magiczny – sprawiły, że po każdej stronie byłam coraz mniej zainteresowana lekturą. Nie dlatego, że to jest powieść zła, czy kiepsko napisana. Absolutnie nie. Doceniam „Baśń o wężowym sercu” i nie mam nic przeciwko, aby Radek Rak zgarnął za nią wszystkie możliwe nagrody. Problem polega na tym, że ani polsko-wiejskie klimaty nie do końca mi odpowiadają, ani realizm magiczny, który od zawsze wzbudza we mnie wewnętrzną niechęć. To kwestia osobistych preferencji, a nie jakości powieści. Niemniej, trzymałam się dzielnie mniej więcej do połowy powieści, kiedy to musiałam regularnie wracać do poprzednich stron, bo po prostu traciłam orientacje w narracji i wydarzeniach.
Nie jestem w stanie ocenić tego, w jaki sposób Radek Rak podszedł do kwestii historycznej. Jego styl jest w bardzo dobry sposób stylizowany, jednak nie znam się na samej historii na tyle, aby móc ocenić oddanie realiów jako takich. Niemniej, to nie jest książka historyczna, a jedynie pewna próba odwołania się do obrośniętej legendami postaci. Nawet, jeśli coś się nie zgadza to nie jest w tym przypadku istotne. Byłoby, gdybyśmy mieli do czynienia z podręcznikiem bądź książką naukową. Ale nie mamy.
Nie bardzo wiem, cóż mogę tu jeszcze dodać. Wydaje mi się, że na pewno z powieści więcej wyciągną te osoby, które faktycznie wiedzą coś o Jacku Szeli. Na pewno też to może być ciekawa pozycja dla tych, którzy nie lubią klasycznej fantastyki. Z resztą, gdyby było inaczej powieść nie byłaby nominowana ani do Nike, ani do Gdyni. A jest, podobnie jak do tegorocznego Zajdla. Wydaje mi się też, że ci, którzy lubią „Wodę na sicie” Brzezińskiej mogą tę powieść sprawdzić, bo istnieje dość duża szansa, że jednak ta książka też przypadnie im do gustu, mimo że Radek Rak idzie w swojej powieści w nieco innym kierunku. „Baśń o wężowym sercu” to naprawdę dobra książka. Tyle, że nie do końca dla mnie. -
Super RecenzentOcena: 4/5Dodana przez Moniczkasia M. w dniu 2020-08-01Recenzja dotyczy produktu typu: książka
5 z 6 osób uznało recenzję za przydatnąTo moja pierwsza książka tego autora. Jest to baśń o dobru i złu, magii, złych duchach, miłości, bólu, magii. Autor miesza świat realny z magicznym, fakty historyczne z mitem, obyczajami, ludowymi wierzeniami. Zapewne nikt po przeczytaniu książki nie ma wątpliwości, że jest ona przeznaczona dla dorosłych czytelników. Cześć opisów jest bardzo dosadna i wręcz okrutnie szczegółowa, ale nie brakuje w niej także humoru i groteski. Znajdziemy tu również opisy bardzo wciągające, przenoszące nas w realia innego świata, baśniowego, które jednocześnie zachwycają jak i przerażają.
W baśni znajdziemy starcie między nędzą, uciskiem, niesprawiedliwością jaka dosięga chłopów, a bezwzględnością i wyzyskiem przez panów. Postacie w książce bardzo mocno zarysowane, charakterne, zapadające w pamięć, świetnie wykreowane.
Powieść napisana jest językiem wymagającym większej koncentracji. Jest to wyjątkowa, niebanalna pozycja. Mnie ta baśń nie urzekła, ale przyznaje, że jest bardzo wypracowana i przemyślana. Autor napisał niesamowitą historię, która zapadnie w mojej głowie na długo. -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Anna G. w dniu 2021-03-18Recenzja dotyczy produktu typu: książka
4 z 5 osób uznało recenzję za przydatnąDla takich książek warto zarywać noc. Takie książki chcę kupować. Książka przepiękna, bardzo poetycka, taka sensualna, zmysłowa, powolna. Opowiadająca o nierównościach społecznych, o biedzie, o krzywdzie, o miłości. Radek Rak w swojej „Baśni o wężowym sercu albo wtórym słowie o Jakóbie Szeli” wiedzie mnie do Galicji, do szlachty i do chłopów, do Jakuba, który ma już dosyć ciągłego niewolnictwa na tych terenach. Postanawia zrobić coś ze swoim życiem, nie chce żyć i umrzeć jak zwierzę. Jest zakochany w Malwie i oddaje jej dosłownie swoje serce, więc błąka się po galicyjskich terenach aby odnaleźć inne pasujące. Podróżując widzi co się dzieje na świecie – powstania chłopskie, biedę, strasznie nierówności. Piękna powieść na pograniczu baśni i bajki z dużą szczyptą realizmu magicznego. Trochę historii, trochę ironii, czarnego humoru, człowieka w którym jest zarówno dobro jak i zło. Napisana pięknym językiem, taka bardzo poetycka, smutna, powolna. Jestem zauroczona. Czytaj Raka bo absolutnie polecam „Baśń o wężowym sercu”.
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Dorota R. w dniu 2020-11-06Recenzja dotyczy produktu typu: książka
4 z 5 osób uznało recenzję za przydatnąPo książkę Radka Raka sięgnęłam tylko dlatego, że niedawno dostała Nike. Ani nie zachęcił mnie tytuł "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli", ani okładka. Zwyciężyła ciekawość. Jakie są moje wrażenia? Właściwie pozytywne. O Jakubie Szeli słyszałam na języku polskim, kiedy omawialiśmy "Wesele". Zapadł mi wtedy w pamięci jako bezwzględny łotr mordujący szlachtę. Rak pokazał mi jednak inną twarz Szeli. Ludzką twarz. To mężczyzna, który sporo przeszedł, przeżył i zobaczył. To chłopak, który niekoniecznie świadomie został wodzem rewolucji. Ten bohater o naprawdę skomplikowanym życiorysie i niejednoznacznych motywacjach. To się naprawdę nieźle czyta, mimo że książka napisana jest specyficznym językiem, pełnym archaizmów, mitycznych odniesień i magicznych zaklęć. To taka trochę baśń dla dorosłych.
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Agnieszka D. w dniu 2021-02-24Recenzja dotyczy produktu typu: książka
3 z 4 osób uznało recenzję za przydatnąJakób Szela jest chamem, chwyta się zajęć w polu, pomaga w karczmie u Żyda, jednak ma poczucie, że to nie wszystko, co może zrobić ze swoim życiem. Młody mężczyzna zdaje sobie sprawę z tego, że szlachta i panowie mogą więcej, jednak czuje, że i ON może czegoś dokonać. Gdy zadurza się w młodej kobiecie, którą zabiera mu pan, Szela postanawia, że zacznie szukać własnej drogi życiowej. Los przygotowuje mu wiele przygód, które zmienią go na zawsze.
Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli to powieść Radka Raka klasyfikowana jako fantastyka. To historia opowiedziana na nowo z otoczką magii, która dotyczy postaci najbardziej znanego przywódcy chłopskiego w czasie powstania w Galicji. Jakób Szela jest bowiem postacią historyczną, która odegrała ważną rolę podczas antyszlacheckich wystąpień chłopów w okresie rabacji galicyjskiej.
Jakóba poznajemy w latach młodości. Jest porywczy i opryskliwy, jak to w młodym wieku bywa. Z czasem staje się nieco zagubiony – traci miłość, zostaje poniżony wysoką karą wymierzoną przez pana, a na dodatek rozpoczyna tułaczkę, która zmieni go w zupełnie inną osobę. Chamom jawi się jako bohater, panom – jako postrach. Jest odważny i wyznacza sobie cele, które stara się konsekwentnie realizować. Jest też szorstki w obyciu.
Fabuła skupia się na przedstawieniu postaci Jakóba i na jego dziejach. Widzimy, jak stał się przywódcą powstania. Nim do tego doszło, przebył długą drogę. Wątek tarć na linii chłopi–szlachta jest bardzo ciekawy. Z jednej strony pokazuje, jak silną ręką panowie trzymają chamów, jak ich traktują, a z drugiej widzimy bezradność i bierność wieśniaków wobec szlachty. Panowie mogli robić to, na co mieli ochotę – gwałcić, brać siłą, poniżać, korzystać dowoli. Także refleksje na temat chłopów są ciekawe. Szlachta wypowiada się o chamach pogardliwie, jakby byli podgatunkiem lub zwierzętami, nie traktuje ich jak ludzi.
W powieści są też wątki miłosne. Jakób zakochuje się, mimo że nie mówi o tym wprost. Oddaje jednak swoje serce kobiecie, a potem ma z tego powodu wiele problemów. Relacje z płcią piękną opisywane są głównie w sferze erotycznej. Nie jest jednak tak, że Jakób nie czuje nic poza pociągiem seksualnym do swoich partnerek. Gdy znikają, szuka je, rozmyśla o nich, jest gotowy na poświęcenie.
Intrygujące są też realia, które autor starał się oddać w książce. Pory roku wyznaczające etapy życia: pracę i odpoczynek, zabawę, kary i nagrody, codzienne sprawy przewijają się na marginesie powieści, ale sprawiają, że jest ona pięknie namalowanym obrazem tamtych czasów. Całość jest dodatkowo zanurzona w baśniowości, pewnym rodzaju magii, który ujawnia się w scenach pod postacią czartów, rusałek, wiedźm, wężowych ludzi, jak i elementów trudnych do wychwycenia. Całość ma specyficzny, bardzo oryginalny klimat.
Książka Radka Raka to prawdziwa baśń. Ma podłoże historyczne, wyrosła z legendy, została doprawiona szczyptą magii i świetnym językiem. Stylizacja jest majstersztykiem. Nie jest to współczesna polszczyzna, autor włożył ogrom pracy, by i dialogi, i narracja były jak żywcem wyjęte z Galicji. Czytając, nie sposób nie docenić faktu, że Rak doskonale imituje mowę tamtych czasów i czyni to jakby bez cienia trudności. Tekst czyta się z ogromną przyjemnością, a zachwytom nad stylizacją nie ma końca.
Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli to książka wyjątkowa, bardzo oryginalna, co sprawia, że na pewno nie trafi do każdego odbiorcy. Nie jest to nic złego, czasem lepiej mieć mało czytelników, ale uważnych i wrażliwych na piękno słowa, niż trafiać w gusta ogółu. To książka, którą się czyta z uwagą, której się poświęca czas. Nie można przez nią przebrnąć w jeden wieczór, bo wtedy nie wychwyci się wielu rzeczy w tej historii. Zdecydowanie polecam waszej uwadze. Musicie się sami przekonać, jak bardzo jest wyjątkowa na tle innych powieści.
- Autor: Radek Rak
- Wydawnictwo Powergraph
- Seria Kontrapunkty
- Oprawa: Twarda
- Rok wydania: 2019
- Ilość stron: 462
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788366178113
- Język: polski
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788366178113
- EAN: 9788366178113
- Wymiary: 14.5x21x2.8 cm
- Powiązane tematy: pomysł na prezent, Prezenty na Dzień Babci i Dziadka 2022 - wyjątkowe pomysły na prezent dla dziadków, Prezent na Dzień Kobiet, powieści o miłości, Wiosna z książką, Prezenty na Wielkanoc 2022 - Pomysły na Upominki Wielkanocne, Prezent na Walentynki dla Niej 2022 - Upominki dla dziewczyny, żony, Nagroda Literacka Nike, Promocja na książki, Prezent na Walentynki, Nagrody Literackie, Last Minute, Wyprzedaż magazynowa, Książka na ślub, Książki fantasy na prezent, Bestsellery książkowe na prezent, Fantastyka dla mężczyzn, Prezent dla rodziców na święta - Pomysły na świąteczne upominki pod choinkę, Nagrodzone powieści