Baronówna

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2018
Ilość stron
320
Wydawnictwo
Nasza cena: 33,81 zł 44,90 zł Taniej o: 25%

Opowieść o jednej z najbardziej tajemniczych agentek II Wojny Światowej. Kim naprawdę była Wanda Kronenberg? Jaką prowadziła grę i po czyjej stała stronie?

Córka barona Kronenberga ma zaledwie siedemnaście lat, gdy wybucha II Wojna Światowa. Jej rodzinny pałac znika w pożarze, a żydowskie pochodzenie Kronenbergów nie daje większych szans na wyjście cało z wojennej zawieruchy. Jednak Wanda nie zamierza dać łatwo za wygraną. Podejmuje własną grę wśród sprzecznych interesów wywiadów działających na terenach okupowanej Polski. Wierzy nieustannie w możliwość ucieczki. Tymczasem donosi NKWD, pisze meldunki dla dowództwa Armii Krajowej, pełni rolę prawej ręki agenta Gestapo. Ofiarami uroku pięknej baronówny padają kolejni mężczyźni na wszystkich stronach frontu. O jej względy walczą kolejni mężczyźni, wszyscy niezwykle wysoko postawieni i bardzo wpływowi. Jednak to ona rozdaje karty w tej grze. To za jej sprawą kolejni ludzie znikają bez śladu. Nie boi się niczego i nikogo. I nie kończy swej działalności nawet wtedy, gdy wojna dobiega końca. Teczka z jej aktami trafia na biurko oficera UB.

Kim była najbardziej tajemnicza polska agentka z czasów II Wojny Światowej? Dlaczego jej nazwisko wymazane zostało z kart historii? Jaką tak naprawdę prowadziła grę? Po czyjej stała stronie? Jaki miała cel i kim byli jej kochankowie? W kilkadziesiąt lat po tych wydarzeniach tropem Baronówny rusza jeden z najsłynniejszych polskich dziennikarzy historycznych. Odsłania przed Czytelnikiem kulisy tej sensacyjnej opowieści. Ze strzępków informacji, legend, pogłosek i dokumentów rekonstruuje historię Wandy Kronenberg w sposób zapierający dech w piersiach. Od lektury tej książki nie sposób się oderwać!

Michał Wójcik to znany dziennikarz i historyk. Został uhonorowany Nagrodą Historyczną "Polityki" za napisaną wspólnie z Emilem Maratem książkę o Stanisławie Likierniku pod tytułem "Made in Poland". Jest współautorem bestsellerowych "Ptaków drapieżnych", w których opisano historię Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z Armii Krajowej. W roku 2017 opublikował wywiad rzekę z Zofią Posmysz zatytułowany "Królestwo za mgłą".
Recenzje (7)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Fascynować, budzić strach, manipulować, grać, pojawiać się i znikać, być tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje i być (z) tym, kto te decyzje podejmuje. Kusić, nęcić, wabić, mamić. Być piękną, pożądaną, eteryczną, sensualną. Ile kobiet marzy o tym, żeby być niczym kameleon? Jak powiew zmysłowych perfum, za którymi mężczyźni podążają po to, by zgubić ich ulotną nutę…? Ile spośród nas chciałoby działać jak najlepszy afrodyzjak? Czy to wszystko daje władzę? Kobieta-szpieg, tajemnicza agentka, femme fatale. To brzmi tak enigmatycznie, elektryzująco, nawet romantycznie! Czy chciałabym taka być?

  Wokół tych pytań krążyły moje myśli przez kilka dni. Wszystkiemu winna „Baronówna” Michała Wójcika. Przeżyłam coś niesamowitego – od pierwszych stron poczułam jakąś niezwykłą więź z tytułową bohaterką, Wandą Kronenberg. Do dzisiaj nie potrafię odgadnąć, czemu tak bardzo zawładnęła moim umysłem, ale chyba wszystko ze mną w porządku, bowiem nie jestem jedyna. W każdym rozdziale czuć, że autor miał tę samą zagwozdkę – wszedł w tę historię jak nóż w rozpuszczające się masło, bez opamiętania goniąc za Wandą i próbując odtworzyć wydarzenia z pięciu lat jej działalności jako agentki, a także zrozumieć, co nią kierowało i jakim cudem udało jej się przeżyć tak długo.

  Zapytacie: co z tą Wandą? Przychodzi na świat w jednej z najbogatszych rodzin przedwojennej Polski. Jej ojciec, baron Leopold Jan Kronenberg, jest arystokratą żydowskiego pochodzenia. Gdy wybucha wojna, dziewczyna (wszak ma dopiero 17 lat!) próbuje ocalić siebie i swoją rodzinę, stając się ważną częścią machinerii zwanej wywiadem. Czyni to w sposób nadzwyczajny – zostaje najbardziej znaną agentką na usługach… no właśnie. Nie wiadomo, dla kogo tak naprawdę Wanda pracuje, bowiem wiąże się ją zarówno z AK, jak i z Abwehrą, Gestapo, NKWD oraz z wywiadem brytyjskim. Sprytnie, z gracją prawdziwej arystokratki pnie się po szczeblach, zabijając zarówno Polaków działających w konspiracji, jak i Niemców. Po czyjej stronie stała Wanda Kronenberg? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Michał Wójcik.

  To, czym dziennikarz wyróżnił swoją książkę to fakt, że nie stworzył tylko reportażu. Pozwolił poznać tajniki swoich poszukiwań, pokazał ogrom pracy, który wykonał, by odtworzyć historię Wandy. Sprawił, że Kronenberżanka stała się bohaterką thrillera szpiegowskiego, filmu historycznego i romansu w jednym. Jego emocjonalne zaangażowanie w dociekanie prawdy o baronównie, chwile zwątpienia w sens swoich działań i upór, którym musi cechować się dziennikarz, pozwoliły mu stworzyć nie tylko opowieść o ciekawej kobiecie. Wójcik pokazał nam okupacyjną Warszawę pełną tajnych agentów, szpiegów i donosicieli. Pięknie opowiedział nam o działających wówczas antykwariatach, galeriach sztuki oraz restauracjach.

  Wokół życia i śmierci Wandy Kronenberg narosło wiele znaków zapytania. Jak zginęła? Z czyich rąk? Jaki był prawdziwy powód jej śmierci? Czy wydano na nią wyrok czy była to przypadkowa akcja? Dziennikarz przytacza kilka relacji, które wykluczają się wzajemnie i nie dają nam jasnej odpowiedzi. Może w tym tkwi szkopuł, może ta tajemnica jest tak pociągająca, że rozjuszona wyobraźnia napędza się pomimo dotarcia do ostatniej strony? Może dlatego ciągle myślę o Wandzie Kronenberg, o jej zbolałym ojcu, który za punkt honoru prawdziwego arystokraty postawił sobie oczyszczenie córki z zarzutów kolaboracji? Do niesamowitej historii baronówny Wójcik dołożył jeden ważny rozdział – o jej ojcu, który jako jedyny przeżył wojnę. O jego bólu i braku zgody na nazywanie jego córki najgorszymi z możliwych obelg.

  Nie ukrywam, że podczas lektury może nieco przeszkadzać lawina nazwisk i pseudonimów, dlatego trzeba czytać tę książkę ostrożnie, z należytą uwagą i atencją. Zostanie nam to wynagrodzone. Uważam, że losy Wandy Kronenberg powinny zostać przeniesione na wielki ekran. Właściwie jestem pewna, że prędzej czy później tak właśnie się stanie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Baronówna" to śledztwo dziennikarskie, fascynacja autora tajemniczą kobietą.

  W poprzednich książkach autor miał okazję porozmawiać z bohaterami II wojny światowej tutaj sprawa była trudniejsza. By zdobyć informacje o Wandzie Michał Wójcik przerobił dziesiątki metrów bieżących archiwów. Wanda używała pseudonimów, pisała raporty, wykonywała zlecenia, działała z ramienia Gestapo, AK, a nawet NKWD. Baronówna Kronenberg nie jest osobą powszechnie znaną, ale bardzo ciekawą i kontrowersyjną postacią. Z żydowskimi korzeniami nie miała dużej szansy na przeżycie. Gdy wybucha wojna dziewczyna ma 17 lat i w jednej chwili musi dorosnąć, w zamian za ochronę rodziny godzi się na współpracę z Gestapo. Niemożliwym jest by ocenić Wandę, ona nie działała na dwa fronty, ona walczyła o siebie, manipulowała ludźmi i informacjami, robiła wszystko by osiągnąć cel - przeżyć wojenny koszmar. Nie udało jej się to, bo w 1944 została zamordowana, a okoliczności jej śmierci nie są jasne.

  Ta książka to nie jest powieść historyczna, pomieszanie fikcji i faktów historycznych. To opowieść o kobiecie, która walczyła o przetrwanie, to historia złożona z kawałków meldunków, przesłuchań i donosów które zachowały się w archiwum. Tutaj by zrozumieć tę książkę wymagana jest znajomość historii, realiów okupowanego miasta. Poznajemy Warszawę jako miasto szpiegów, gdzie handel informacjami był codziennością Liczba nazwisk wymienianych w książce rośnie lawinowo, ale autor nie pozostawia nas z tym samych, o każdej z postaci stara się powiedzieć w szerszym kontekście, przybliża powiązania i zależności, które łączą dane osoby.

  Podsumowując: jest to doskonale napisany reportaż, nie lada gratka dla miłośników historii, cytowane fragmenty raportów i załączony aneks zdecydowanie podnoszą wartość lektury. Pan Michał zna sie na swojej pracy, a w książce bardzo wyraźnie ukazane jest jego zaangażowanie i fascynacja postacią Wandy. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „To był mój świat, mój obłęd. Ta książka to zatem zapis choroby i niech padnie wreszcie to słowo: obsesji.”(s. 13)

  Jak dla mnie ta książka to zapis bardzo ciężkiej pracy. Pracy, która wkradła się w życie autora, która pochłonęła go i która nieraz siała zamęt i zwątpienie.

  Historia Wandy Kronenberg, to historia pełna znaków zapytania. Wiele dokumentów zginęło lub zostało zniszczonych, zeznania świadków wzajemnie się wykluczają, raporty pełne są niedopowiedzeń i tajemnic. Czy z archiwów obecnie dostępnych można „wyczytać” co tak naprawdę się stało? Jakie były motywy Wandy? Czy to postać pozytywna, czy jednak negatywna?

  Jak sam autor pisze: „I znowu stanąłem. Uświadomiłem sobie, że w określeniu „ginąć w pomroce dziejów” jest coś sprawiedliwego. Jeśli nie ma jasności, może lepiej przykryć historię całunem milczenia? Nie szukać na siłę odpowiedzi, czy była dobra, czy zła” (s. 209)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  O tej postaci chyba niewiele dotąd się mówiło. Kobiecie, która w czasie powstania warszawskiego pojawiała się z pejczem, w stroju niczym Catwoman ze współczesnych filmów. Młodej, urodziwej baronównie, która współpracowała równocześnie z NKWD, Gestapo i AK. Przebiegła, zachwycająca, intrygująca i uwodzicielska, prowadząca własną wojnę. Jej historię odkrywa w reporterski sposób Michał Wójcik, wciągając czytelnika w swoje poszukiwania prawdy o najgroźniejszej polskiej agentce.

  Pozycja nie tylko dla pasjonatów historii!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Cieszę się,że miałam możliwość przeczytania takiej książki jak ,,Baronówna,,To śledztwo dziennikarskie wnikliwie przeprowadzone przez Michała Wójcika.Autor włożył wiele pracy,by przedstawić nam tę mało znaną postać.Uważam,że udało się to wyśmienicie.Książka,poza tym,że jest rzetelnie napisana,ma także ciekawą formułę.Nie są to tylko suche fakty,daty.Momentami czytamy powieść,która przenosi nas w czasy II wojny światowej i poznajemy losy Wandy-najgroźniejszej polskiej agentki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Ćwiczenia do terapii afazji. Część 1 0/5 Nasza cena:
20,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ćwiczenia do terapii afazji. Część 1

"Ćwiczenia do terapii afazji" to pomoc dla osób z zaburzeniami nadawania i odbioru mowy. Z proponowanego zestawu mogą korzystać wszyscy, którzy chcą budować i odbudowywać system językowy. Zeszyty przeznaczone są do ćwiczeń nazywania, rozumienia, czytania i pisania. Zadania umożliwiają aktualizację...
A ja wole moją mamę CD 0/5 Nasza cena:
18,02 zł 24,60 zł
Do koszyka dodaj do schowka

A ja wole moją mamę CD

W 1984 Majka Jeżowska wykorzystała tekst Agnieszki Osieckiej, A ja wolę moją mamę, do którego skomponowała muzykę i nagrała piosenkę pod tym samym tytułem dla III Programu Polskiego Radia. Piosenka ta uzyskała dużą popularność, która skłoniła ją do wydania całej płyty pod tym samym tytułem. Płyta...
My też mamy już przeszłość 0/5 Nasza cena:
29,70 zł 33,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

My też mamy już przeszłość

Czy doświadczenie przemijania może stać się źródłem praktyki oporu? To podstawowe pytanie stawiane przez Pawła Mościckiego w tekście, którego głównym bohaterem jest Guy Debord francuski pisarz, filmowiec, filozof i strateg. Książka ukazuje czas i historię jako pole konfliktu politycznego,...
Ćwiczenia do terapii afazji. Część 4 0/5 Nasza cena:
20,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ćwiczenia do terapii afazji. Część 4

"Ćwiczenia do terapii afazji" to pomoc dla osób z zaburzeniami nadawania i odbioru mowy. Z proponowanego zestawu mogą korzystać wszyscy, którzy chcą budować i odbudowywać system językowy. Zeszyty przeznaczone są do ćwiczeń nazywania, rozumienia, czytania i pisania. Zadania umożliwiają aktualizację...
Owocna Edukacja. Wspomaganie rozwoju mowy 0/5 Nasza cena:
12,05 zł 16,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Owocna Edukacja. Wspomaganie rozwoju mowy

Karty do indywidualnej pracy z dzieckiem. Publikacja zawiera ćwiczenia dotyczące wspomagania rozwoju mowy. Publikacja Wspomaganie rozwoju mowy zawiera karty przeznaczone do pracy indywidualnej. Jej celem jest wspomaganie rozwoju mowy poprzez ćwiczenia: w rozumieniu i wykonywaniu poleceń, w...
All Clear. Klasa 7. Zeszyt ćwiczeń. Język angielski. Szkoła podstawowa 0/5 Nasza cena:
12,42 zł 13,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

All Clear. Klasa 7. Zeszyt ćwiczeń. Język angielski. Szkoła podstawowa

"All Clear" to seria podręczników dla uczniów klas 7 i 8. Opracowana według nowej podstawy programowej, realizuje wszystkie założenia, które uczeń musi spełnić, przygotowując się do egzaminu ósmoklasisty. Seria idealnie dopasowana do liczby godzin, określonej w ramowym planie nauczania. Klarowna...
Dysgrafia. Ćwiczenia usprawniające motorykę małą 3 0/5 Nasza cena:
32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dysgrafia. Ćwiczenia usprawniające motorykę małą 3

Zeszyt ćwiczeń Dysgrafia to sprawdzona pomoc dla dzieci, którym pisanie i rysowanie sprawia trudność, wzbudza niechęć i powoduje problemy w nauce. Dysgrafia. Ćwiczenia usprawniające motorykę małą. Poziom 3 to elementarne ćwiczenia dla przedszkolaków.
Spotkanie ze Słowem. Karty pracy do religii do klasy 7 szkoły podstawowej 0/5 Nasza cena:
12,10 zł 14,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spotkanie ze Słowem. Karty pracy do religii do klasy 7 szkoły podstawowej

Karty pracy są uzupełnieniem tematów zawartych w podręczniku. Zostały podzielone na 5 rozdziałów. Zadania dostosowane są do rozwoju dzieci: zaprojektuj plakat, uzupełnij diagram, ale też pomyśl, wyobraź sobie, zinterpretuj itp. Proponowane do wykonania zadania zapraszają ucznia do podjęcia...
Klejnoty arystokratki 5/5 Nasza cena:
13,41 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Klejnoty arystokratki

Najnowsza powieść Danielle Steel. Absolutna klasyka powieści obyczajowej.ABSOLUTNA KLASYKA POWIEŚCI OBYCZAJOWEJMłoda prawniczka Jane ma wrażenie, że znalazła się na życiowym zakręcie: jej związek przechodzi kryzys, a praca nie dostarcza zbyt wielu wrażeń. Aż do dnia, gdy musi zająć się niezwykłą...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula