Ryszard Szurkowski

Ryszard Szurkowski jest jednym z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii tej dyscypliny. Urodził się on 12 stycznia 1946 roku w Świebodowie.

Ryszard Jan Szurkowski to polski kolarz szosowy, który ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim, a także czterokrotnym medalistą mistrzostw świata. Zdobył również dwanaście razy tytuł mistrza Polski i trzy razy wygrywał mistrzostwa świata amatorów. Największą popularność przyniosły mu udziały w Wyścigach Pokoju. Pracował jako handlowiec i był prezesem Polskiego Związku Kolarskiego.

Szurkowski urodził się na Dolnym Śląsku w wielodzietnej rodzinie. Ukończył naukę w 1975 roku we wrocławskim liceum ogólnokształcącym, a następnie studiował na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Z wykształcenia jest on trenerem kolarstwa oraz nauczycielem wychowania fizycznego. Swoją przygodę z kolarstwem rozpoczął w Miliczu. Jako samouk zaczął startować w zawodach kolarskich od 1963 roku. Po służbie wojskowej kontynuował karierę. Wstąpił do klubu KS "Dolmel" Wrocław i wkrótce osiągnął swój pierwszy sukces jako mistrz Polski w kolarstwie przełajowym. Zdobył także wicemistrzostwo Polski w wyścigu górskim. Ostatecznie został kolarzem szosowym i od 1969 roku należał do kadry narodowej.

Dwukrotnie wygrywał w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" jako najlepszy polski sportowiec w latach 1971 i 1973. W 1972 roku przyznano mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymywał także siedmiokrotnie złoty medal "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe".
W 2018 roku Ryszard Szurkowski wziął udział w wyścigu Dookoła Kolonii, podczas którego doznał poważnego wypadku. Przeszedł trzy operacje (kręgosłupa i twarzy).

Jest autorem autobiografii "Ryszard Szurkowski. Wyścig. Autobiografia" (2019).