Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński, autor "Cesarza", "Hebanu", "Wojny Futbolowej" i wielu innych znakomitych reportaży, to jeden z najbardziej znanych na świecie i najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.

Ryszard Kapuściński, publicysta i reportażysta, to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Wielokrotnie nagradzany, doczekał się miana "cesarza reportażu", do czego bezpośrednio przyczyniła się publikacja powieści reportażowej "Cesarz". Na jej kartach Kapuściński dokonał wnikliwej wiwisekcji mechanizmów despotycznej i autorytarnej władzy. Sukces wydawniczy tej pozycji rozpoczął międzynarodową karierę autora. "Imperium", "Heban" czy "Podróże z Herodotem" są nadal wznawiane i czytane chętnie zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Urodził się 4 marca 1932 roku w Pińsku. Jego literacki - a właściwie poetycki - debiut miał miejsce bardzo wcześnie, bo kiedy Kapuściński miał zaledwie 17 lat. W 1955 roku ukończył studia na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie podjął pracę w redakcji "Sztandaru Młodych", będąc z początku zwykłym gońcem. Za reportaż "To też jest prawda o Nowej Hucie", ukazujący trudne warunki życia pracowników kombinatu, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W tym samym czasie odbył pierwszą podróż zagraniczną (do Indii). Zwolniony ze "Sztandaru młodych" za poparcie wobec krytykującego władze magazynu "Po prostu", rozpoczął pracę dla "Polityki". W roku 1962 został stałym korespondentem zagranicznym PAP. Dało mu to możliwość odbywania licznych podróży, śledzenia i dokumentowania ważnych wydarzeń politycznych w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Był świadkiem upadku cesarstwa w Etiopii i Iranie. Na kartach "Cesarza" sportretował dwór Hajle Syllasje I i ukazał ostatnie lata jego okrutnych, despotycznych rządów. Relacje z podróży po krajach Afryki zapełniły natomiast stronice "Hebanu". Ale za swoje najważniejsze osiągnięcie pisarskie uznawał Kapuściński "Jeszcze jeden dzień życia". Ten kultowy reportaż o wojnie domowej w Angoli stanowi przejmujący głos sprzeciwu wobec wszelkich konfliktów zbrojnych. Zafascynowany był postacią Herodota, którego uznawał za pierwszego w dziejach literatury reportażystę. Wyraz tej fascynacji dał w "Podróżach z Herodotem".

Ryszard Kapuściński zmarł 23 stycznia 2007 roku w Warszawie. W trakcie swej wieloletniej kariery zyskał uznanie czytelników i wybitnych ludzi pióra na całym świecie. Zgromadził też potężną kolekcję nagród i wyróżnień. Nie uniknął jednak głosów krytyki, choćby za przynależność do PZPR czy za współpracę z wywiadem PRL-u. Sam Kapuściński nie przywiązywał do tego większej wagi. Liczyła się dlań przede wszystkim możliwość pisania prawdy o świecie i ludziach. Był świadkiem historii, zawsze obecnym tam, gdzie działo się coś ważnego.