Paulina Holtz

Paulina Holtz urodziła się 23 lutego 1977 roku w Warszawie. Jest polską aktorką teatralną i filmową. Jej ojcem jest filmowiec Witold Holtz, a matką aktorka Joanna Żółkowska.

Paulina Holtz od dziecka wychowywała się w środowisku aktorskim. Uczyła się w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Na swój egzamin dyplomowy przygotowała fragmenty powieści Gabriela Marqueza oraz monolog z dzieła Juliusza Słowackiego. Już jako sześciolatka wystąpiła w przedstawieniu "Małżeństwo Marii P." ("Teatru Telewizji"). W 1990 roku Holtz po raz pierwszy wystąpiła na deskach teatru (stołeczny Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera). Odgrywała wówczas rolę pazia w sztuce Szekspirowskiej "Romeo i Julia" wyreżyserowanej przez Andrzeja Wajdę. Holtz miała zamiar zostać reżyserką, jednak nie dostała się do szkoły filmowej. Ukończyła dziennikarstwo, antropologię i etnologię.

W 1997 roku wzięła udział w castingu do roli Agnieszki Lubicz (postać z telenoweli "Klan"). Udało jej się go wygrać, a odgrywana w serialu rola przyniosła jej popularność. Debiutem aktorki na dużym ekranie była rola zakonnicy w filmie z 1999 roku pt. "Na koniec świata" (reż. Magdalena Łazarkiewicz).

Od 2002 roku Paulina Holtz jest związana z Teatrem Powszechnym. Występowała również w warszawskim Teatrze Scena Prezentacje. W roku 2003 została laureatką nagrody Feliks Warszawski za rolę Jenny (ze spektaklu "Kształt rzeczy").

Paulina Holtz jest żoną operatora filmowego Michała Nowakowskiego oraz mamą dwóch córek. Aktorka od wielu lat ćwiczy jogę. Jest współautorką książki "Po pierwsze joga" (napisaną wspólnie z Eweliną Godlewską) oraz publikacji pt. "Luśka na Planecie Dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica".