Maja Lidia Kossakowska

Maja Lidia Kossakowska była jedną z najbardziej rozpoznawalnych, polskich autorek fantasy. Pasję do archeologii można dostrzec niemal w każdej stworzonej przez nią powieści a jej „lekkie pióro” ujawnia także zainteresowanie dziennikarstwem. W młodości ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych uzyskując tytuł plastyka – wystawiennika. W tym kierunku rozwijała się całe życie. Świadczyć o tym mogą, chociażby poetyckie komentarze, które stworzyła na potrzebę wystawy polskich artystów plastyków pt. "Anioły". W wolnych chwilach również malowała obrazy.


Kossakowska debiutowała w 1997 roku opowiadaniem pt. "Mucha", na łamach czasopisma „Fenix”. A już cztery lata później na koncie miała Srebrny Glob w kategorii opowiadanie roku za utwór "Beznogi tancerz". Jej pisarska kariera nabrała tempa, nagrody i wyróżnienia zaczęły sypać się lawinowo, a jej nazwisko stawało się coraz bardziej rozpoznawalne. W 2003 roku wydała zbiór opowiadań "Obrońcy Królestwa" będący zapowiedzią cyklu "Zastępy Anielskie". Do całej serii zaliczają się jeszcze "Siewca Wiatru", "Zbieracza Burz" i "Bramy Światłości". W poczet jej sztandarowych powieści zaliczyć można jeszcze śmiało "Rudą sforę" czy "Takeshi. Cień Śmierci", w której pisarka ujawniła zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu oraz mitologią różnych kultur.


Książki Kossakowskiej różnią się od siebie, ponieważ autorka uwielbiała eksperymentować ze stylem i gatunkiem. Jedno pozostaje jednak w jej prozie było niezmienne – szczegóły i detale dopracowane na najwyższym poziomie. To właśnie archeologia rozwinęła w niej zmysł odkrywania i odtwarzania światów oraz rozwinęła wyobraźnię.