Jerzy Bralczyk

Profesor Jerzy Bralczyk to znany i lubiany językoznawca, specjalista od mowy polskiej. Jest autorem licznych prac z tej dziedziny oraz częstym gościem programów radiowych i telewizyjnych, gdzie wypowiada się na temat polskiego słownictwa, pochodzenia poszczególnych wyrazów, ich wymowy itp. Do najbardziej znanych i poczytnych książek jego autorstwa należą "Słowo o słowie", która powstała na podstawie cyklu audycji radiowych z udziałem profesora Bralczyka oraz "Kiełbasa i sznurek" napisana wspólnie z Michałem Ogórkiem.

Urodził się w Ciechanowie 23 maja 1947 roku. Już w wieku lat dwudziestu sześciu uzyskał stopień naukowy doktora, a habilitował się w roku 1986. Natomiast w 2000 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora zwyczajnego. Od wielu lat jest wykładowcą Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1996 Jerzy Bralczyk został członkiem Rady Języka Polskiego, a już siedem lat później zaczął przynależeć do jej prezydium. Od 2007 roku pełni tam funkcję wiceprzewodniczącego. Przynależy również do Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Collegium Invisibile.
Od 2001 do 2007 roku prowadził cotygodniowy program "Mówi się" w TVP Polonia. Właśnie do tego programu nawiązuje tytuł książki "Mówi się Porady językowe profesora Bralczyka", która w dowcipny sposób analizuje tematy poruszane na antenie, a więc odmianę wyrazów, ich znaczenie, związki frazeologiczne itd. Zachowany został przy tym schemat pytanie?odpowiedź, podobnie zresztą jak w przypadku książki "Słowo o słowie", która również została zainspirowana audycją, tym razem jednak radiową. Profesor Bralczyk regularnie pisuje także do miesięcznika "Wiedza i Życie". Uwielbia również zbierać wydania "Pana Tadeusza" i poradniki dotyczące savoir-vivre'u.

Za liczne zasługi dotyczące badań nad mową polską oraz popularyzację zagadnień dotyczących naszego ojczystego języka był profesor Bralczyk wielokrotnie nagradzany wysokimi odznaczeniami państwowymi, które przyznawały mu zarówno władze PRL, jak i III Rzeczypospolitej. W 1988 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a dziesięć lat później odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.