Jan Grabowski

Jan Grabowski - pisarz, pedagog, autor książek o różnorodnej tematyce: przewodników, monografii zabytków, podręczników geometrii i... książek dla dzieci.


Jan Antoni Grabowski urodził się w 1882 roku, zmarł w 1950. Absolwent Politechniki Warszawskiej, pracował jako nauczyciel matematyki. W Monachium studiował historię sztuki, studiował też w Paryżu i Krakowie. W 1920 roku zaciągnął się do wojska jako ochotnik. W dwudziestoleciu międzywojennym piastował urząd prezesa Rady Szkolnictwa w Warszawie. Po przeprowadzce do Torunia był wiceprzewodniczącym Miejskiej Rady. W okresie okupacji przebywał w Warszawie, później pracował przy ratowaniu zabytków, które ucierpiały podczas II wojny światowej. Książki zaczął pisać w 1916 roku i nie przestał aż do śmierci.


Jan Grabowski zasłynął przede wszystkim jako twórca opowieści dla dzieci. Bohaterami tych książek najczęściej czynił zwierzęta. W 1923 roku powstał "Finek", urocza książeczka o piesku, którego właścicielką została mała chora dziewczynka. W roku 1929 ukazała się jedna z najbardziej znanych do dziś książek Grabowskiego - "Reksio i Pucek". Reks to rasowy jamnik, Pucek jest zaś przybłędą, małym kundelkiem, którego Reksio zaprowadził do domu swego właściciela. Figle dwóch uroczych psiaków wciąż interesują i wzruszają dzieci.


Psy są również bohaterami wydanej w 1933 roku książki "Puc, Bursztyn i goście". Puc i Bursztyn to mieszkające na podwórku wiejskie kundle. Do ich gospodarzy przyjeżdża kuzynka z miasta, a z nią Tiuzdej i Mikado, dwa wypielęgnowane miejskie pieski. Ich przygody potrafią rozbawić każdego dzieciaka. Oprócz tego autor napisał też "Czarną owieczkę", "Skrzydlate bractwo", "Kochany zwierzyniec" i wiele innych książek.


Jan Grabowski jest cenionym pisarzem da dzieci, twórcą interesujących monografii o zabytkach Grudziądza i Torunia oraz przewodników po Warmii i Mazurach. Mimo upływu lat jego opowieści o zwierzakach kierowane do dzieci wciąż są chętnie wydawane i kupowane.