Fryderyk Nietzsche

Friedrich Wilhelm Nietzsche to znany na całym świecie niemiecki filozof, filolog klasyczny, prozaik oraz poeta. Centralną kategorią filozofii tego niezwykłego twórcy jest filozofia życia, której konsekwencją jest radykalna krytyka chrześcijaństwa. Nietzschego charakteryzuje ateizm, psychologizm oraz historyzm. Dużym szacunkiem darzył natomiast wartości obecne w antycznej kulturze greckiej oraz uważał, że powinniśmy do nich wrócić.

Urodził się 15 października 1884 roku w Röcken w okolicach Naumburg (Saale), zmarł 25 sierpnia 1900 w Weimarze. Jego rodzicami byli luterański pastor Carl Ludwig Nietzsche oraz Franziska Nietzsche, z domu Oehler. Filozof wychowywał się w rodzinie o tradycjach protestanckiej religijności szwabskiej, którą cechowało zamknięcie w ramach indywidualistycznej interpretacji Biblii. Autora dręczyły kilkudniowe migreny połączone z wymiotami i bólem oczu, w wyniku czego mógł nawet oślepnąć. Nigdy ostatecznie nie ustalono przyczyny choroby pisarza.

Friedrich napisał takie dzieła jak "Antychryst", "Wola mocy", "Ecce Homo" czy też "Tako rzecze Zaratustra". Nietzsche miał ponadto przyjemność poznać samego Wagnera na wczesnym etapie swojej fascynacji muzyką tego kompozytora. Połączyła ich miłość do muzyki oraz zainteresowanie filozofią Schopenhauera.

"Tako rzecze Zaratustra" stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć literatury niemieckiej, które naucza o nadczłowieku, śmierci Boga i wiecznym powrocie. Ta publikacja dała czytelnikom świeży i zupełnie inny obraz filozofii.

Natomiast "Wola mocy" została wydana dopiero po śmierci autora i stanowi zbiór jego zapisków ? to właśnie wokół tej publikacji narosło najwięcej kontrowersji.