Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

E. T. A. Hoffmann był prekursorem fantastyki grozy. Pisał też pełne niesamowitości i specyficznego humoru baśnie, jak choćby słynny "Dziadek do Orzechów i Król Myszy".

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, E. T. A. Hoffmann. Był niemieckim pisarzem i poetą doby romantyzmu. Zasłynął przede wszystkim jako twórca baśni i opowieści grozy. Do tych pierwszych należy jego bodaj najbardziej znany utwór "Dziadek do Orzechów i Król Myszy", z tych drugich warto wymienić choćby "Złoty garnek", "Piaskuna" czy "Diable eliksiry". Hoffmann uważany jest za jednego z prekursorów literatury fantasy.

Urodził się 24 stycznia 1776 roku w Królewcu. Po tym, jak małżeństwo jego rodziców zakończyło się separacją, trafił pod opiekę matki. Uczęszczał do gimnazjum w Królewcu. Później trafił do Głogowa. Odbywał praktykę w tamtejszym sądzie, przyozdobił też freskami jedną z kaplic kościoła należącego dawniej do jezuitów. Od roku 1800 pracował jako asesor rządowy w Poznaniu. Tam też wziął ślub z młodą Polką, Marią Teklą Michaliną Rohrer-Trzcińską. Hoffmann miał zresztą wielu przyjaciół wśród Polaków i choć był Prusakiem, nie popierał rozbiorów Rzeczypospolitej.

Za rysowanie karykatur pruskich oficerów i urzędników przeniesiony został do Płocka. Tam wraz z żoną popadł w finansowe tarapaty. Wkrótce jednak osiedlił się w Warszawie, gdzie powierzono mu zadanie nadania ludności żydowskiej niemiecko brzmiących nazwisk. Wkroczenie wojsk napoleońskich położyło kres jego dotychczasowej karierze.

Hoffmann był utalentowanym muzykiem i kompozytorem. W 1808 roku został dyrektorem muzycznym teatru w Bambergu, później w Dreźnie i Lipsku. Później przeniósł się do Berlina, by znów związać się z sądownictwem. Jako członek specjalnych komisji śledczych wysilał swój prawniczy umysł, broniąc ludzi niesłusznie jego zdaniem obwinionych o zdradę. Hoffmann zmarł 25 czerwca 1822 roku w Berlinie.

Jego twórczość literacka wywarła ogromny wpływ na pisarzy romantycznych i późniejszych autorów fantastyki grozy. Inspirowali się nim Poe, Lovecraft, Gustav Meyrink czy Stefan Grabiński. Również Thomas Mann przyznawał się do fascynacji jego pisarstwem. Jacques Offenbach skomponował operę "Opowieści Hoffmanna", a w Poznaniu corocznie odbywa się Festiwal Hoffmanowski.