Miguel de Cervantes

Renesansowy pisarz z Hiszpanii, dworzanin, żołnierz, niewolnik i urzędnik, Miguel de Cervantes, który na kartkach powieści powołał do życia najbardziej błędnego rycerza na świecie. Poznaj serię powieści satyryczno-nostalgicznych z XVI wieku!

Miguel de Cervantes (1543-1616), urodzony w Alcala de Henares w pobliżu Madrytu, uchodzi za jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy wszech czasów. Dużą część młodości spędził w Andaluzji, następnie pobierał nauki w stolicy Hiszpanii. Potem nadeszła służba wojskowa, podczas której Cervantes uczestniczył w słynnej bitwie pod Lepanto.

Miguel de Cervantes przypłaciwszy udział w walkach kalectwem (stracił czucie w lewej dłoni), postanowił wrócić do Hiszpanii. Zajęło mu to jednak sporo czasu: porwany przez piratów, spędził pięć lat w niewoli w Algierze, oczekując na zapłacenie okupu. Gdy odzyskał wolność, powrócił w rodzinne strony, gdzie przez resztę swojego życia borykał się z licznymi problemami finansowymi. Został również oskarżony o malwersacje, za co czekało go więzienie. Pisarz próbował swoich sił jako dramaturg, korzystając z tego, że trwał właśnie bujny rozkwit hiszpańskiego teatru. Nie osiągnął jednak sukcesu.

Prawdopodobnie to właśnie w trakcie pobytu w więzieniu Miguel de Cervantes stworzył pierwszą część swojego najsłynniejszego dzieła, "Przemyślnego szlachcica Don Kichota z Manczy". Powieść okazała się niemałym sukcesem i już wkrótce doczekała się wielu wydań w Madrycie, Barcelonie oraz Mediolanie, jednak przyniosła autorowi samą sławę, bez korzyści majątkowych. Co więcej, triumf literacki Cervantesa nie spodobał się innemu pisarzowi, Alonzo Fernandezowi de Avellaneda. Postanowił on napisać drugą część Don Kichota, jednak nie była tak dobra, jak oryginalne dzieło Cervantesa, co z kolei skłoniło tego drugiego do napisania dalszych przygód błędnego rycerza.

Miguel de Cervantes stworzył również inne dzieła literackie: sztuki teatralne, zbiór "Nowele przykładne" oraz poemat "Podróż na Parnas". Nic jednak nie dorównało geniuszowi "Don Kichota z La Manczy". Błędny rycerz jest przedmiotem wielu prac z innych dziedzin sztuki, w tym baletu, filmu, telewizji, muzyki i opery.

Talent Cervantesa przyniósł mu za życia sławę, jednak niewielki majątek. Po śmierci pisarz stał się symbolem narodowym Hiszpanii i jest nim do dziś.