Danuta Noszczyńska

Danuta Noszczyńska to jedna z najbardziej lubianych polskich pisarek literatury kobiecej, silnie związana ze środowiskiem artystycznym Jaworzna. Kobieta wielu talentów, realizująca swoje pasje.

Danuta Noszczyńska to zarówno pisarka i scenarzystka, jak i reżyserka, ale też plastyczka. Ukończyła Liceum Plastyczne w Krakowie, jest także absolwentką Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od zawsze była artystyczną duszą, swoje pasje realizowała w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki w Jaworznie, gdzie pracowała jako specjalistka do spraw teatralnych. Współpracowała z lokalnymi gazetami oraz miesięcznikiem kulturalnym "Sokół".

Danuta Noszczyńska stworzyła amatorski teatr Azet, zaś w 2013 roku powołała do życia działający przy Domu Kultury w Szczakowej amatorski teatr dla dorosłych Amarant, który zasilili również aktorzy nieistniejącego już teatru Azet. Była pomysłodawczynią spektakli, reżyserką i scenografką tejże formacji. Przygotowywane przez nią spektakle zdobywały uznanie jurorów oraz publiczności na przeglądach i festiwalach teatralnych. Równocześnie prowadziła warsztaty plastyczne.

Jako pisarka zadebiutowała w 2007 roku powieścią "Historia nie Magdaleny". Później przyszła kolej na tytuły: "Blondynka moralnego niepokoju", "Hormon nieszczęścia", "Mogło być gorzej", "Kufer babki Alicji" i "Luizę pilnie sprzedam". Kolejne trzy powieści: "Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana", "Wszystkie życia Heleny P." oraz "Harpie" przyniosły Danucie Noszczyńskiej nagrody na Festiwalu Literatury Kobiet "Pióro i Pazur" w Siedlcach.

Później powstały jeszcze powieści "Farbowana blondynka" oraz "Dopóki śmierć nas nie połączy". W 2016 roku książką "Zła miłość" autorka rozpoczęła serię siedmiu odrębnych powieści, tworzących cykl "Siedem grzechów głównych". W jego skład dotychczas weszły również: "Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie", "Nieświęta rodzina", "Jesteś tylko dla mnie" oraz "Wszystkiemu winni są faceci". W dorobku pisarki znalazły się także takie tytuły, jak "Nigdy nie jest za daleko" oraz "Zobaczyć gdzie indziej".