Cinda Williams Chima

Cinda Williams Chima urodziła się w Springfield, w stanie Ohio, w 1952 roku. Jest amerykańską pisarką powieści fantasy przeznaczonych głównie dla młodzieży. Pisać zaczęła już w szkole średniej, później jednak skupiła się bardziej na nauce i studiowaniu. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Akron w 1975 roku i uzyskała licencjat z filozofii. W 1981 roku otrzymała doktorat z zakresu nauk żywieniowych.

Zanim zajęła się całkowicie pisarstwem, byłą dietetyczką kliniczną i pełniła kilka funkcji w zakresie zarządzania klinicznego w Cleveland Clinic, zajmowała się programem samodzielnego zarządzania cukrzycą. Często pojawiały się jej publikacje na temat zdrowego odżywiania i życia rodzinnego. W latach 2004-2009 była adiunktem do spraw żywienia na Uniwersytecie w Akron, jednak obecnie nie pracuje w zawodzie i zajęła się wyłącznie wydawaniem książek.

Debiutowała serią "Kroniki dziedziców", wydając w 2006 roku pierwszą część "Dziedzic wojowników". Następnie pojawiły się "Dziedzic czarodziejów", "Dziedzic smoka", "Dziedzic zaklinaczy", "Dziedziczka guślarzy". Kolejnym cyklem był "Siedem królestw", który zaczął pojawiać się od 2009 roku, z pozycjami: "Król demon", "Wygnana królowa", "Tron szarych wilków" i "Karmazynowa korona". Aktualnie tworzona jest seria "Starcie królestw" i póki co znana jest od 2016 roku książka "Zaklinacz ognia". Jej twórczość wielokrotnie została nazywana przez "New York Times" bestsellerową. W 2008 roku została laureatką nagrody "Lit Award for Fiction". Obecnie mieszka w Ohio wraz z mężem, dwoma synami i psem.