Atlantycka konspiracja

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
464
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,31 zł
Nasza cena: 33,92 zł 39,90 zł Taniej o: 15%

Czy powinniśmy napisać od nowa historię świata?
Rory Fallon, specjalista w dziedzinie starodawnej kartografii, odkrywa na swojej poczcie głosowej niespodziewaną wiadomość. Zarejestrował ją dom Joo, profesor poznany przed laty w lizbońskim Archiwum Narodowym.
Zagadkowe nagranie wprowadzi Fallona do świata starych portugalskich map, odkryje przed nim dawną polityczno-religijną intrygę związaną z pewną starożytną relikwią oraz podaruje mu klucz do rozwiązania tajemnicy legendarnego zakonu templariuszy. Jej ujawnienie może całkowicie odmienić oblicze historii zapisanej w podręcznikach
Atlantycka konspiracja to thriller łączący trzymającą w napięciu wartką akcję z wątkami historycznymi. Sięga czasów narodzin i wzrostu potęgi Imperium Portugalskiego, czyli wydarzeń, które w epoce konkwisty oceanów sprawiły, że obraz Ziemi trzeba było wyrysować od nowa. Stawia także niepokojące pytania, na które wciąż trudno znaleźć odpowiedzi.
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Tajemnica sprzed wieków!

  Tajemnice historii wciąż pozostają nieodkryte, tylko do nielicznych zagadek historii istnieje dostęp, dla nielicznej też zresztą grupy ludzi. Nic zatem dziwnego, że poszukiwania prawdy, szczególnie, jeśli mają one kolor złota, tak ekscytuje nie tylko samych zainteresowanych, ale i otoczenie. Niezależnie od tego, czy mówimy o poszukiwaniu złotego pociągu czy też bursztynowej komnaty, świadomość iż te i inne jeszcze skarby czekają wciąż na ich wydobycie na światło dzienne, elektryzuje.

  Właśnie na jednej z takich tajemnic oparł fabułę swojej powieści Maciej Makarewicz, tropiciel zagadek historycznych i miłośnik starych map. W książce pt. „Atlantydzka konspiracja”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Replika, znajdziemy nie tylko stare mapy i zagadki, ale pewne bulwersujące fakty z przeszłość, które mogłyby zachwiać wiarą chrześcijańską, a także pewien manuskrypt, który może kryć w sobie niezwykle cenną (i to dosłownie) wskazówkę! Po książkę sięgnąć mogą nie tylko wielbiciele historii, miłośnicy podróż po Portugalii, ale też wszyscy ci czytelnicy, którzy cenią sobie dobrą książkę, pełną niespodziewanych zwrotów akcji i … niebezpieczeństwa.

  Na krótko przenosimy się do Lizbony roku 1500, skąd wyruszyć mają okręty, pod nieoficjalnym dowództwem kosmografa Duarte Racheca Pereiry. Poza oficjalnymi celami wyprawy, organizowanej rzekomo ku chwale Chrystusa, Portugalii oraz Zakonu Chrystusowego, by spenetrować wschodnie wybrzeże Afryki w poszukiwaniu miasta Sofala, na temat którego krążą plotki mówiące o bogatych kopalniach złota, jest jeszcze jeden cel, objęty ścisłą tajemnicą, który zna tylko Duarte i król Portugalii, Algarve i ziem nad morzem, Manuel z dynastii Aviz.

  Wydarzenia sprzed wieków nabierają wielkiego znaczenia współcześnie i na tym planie czasowym w powieści wiele się dzieje. Mamy zatem Rory`eo Fallona o polskich korzeniach, specjalistę w dziedzinie starodawnej kartografii, a jednocześnie pracownika EIA, czyli Europejskiej Agencji Wywiadowczej. To właśnie na jego skrzynkę pocztową zostaje nagrana wiadomość od dom João, profesora poznanego wiele lat temu w lizbońskim Archiwum Narodowym. Pozornie tylko chaotyczne słowa okazują się być nie tylko kluczem do wielkiej tajemnicy, ale i wielkich kłopotów. Okazuje się bowiem, że dom João zaginął, zaś przed swoim zniknięciem zachowywał się niezwykle tajemniczo.

  Mamy również Anę Ventura, wicesekretarza Departamentu do Spraw Dziedzictwa Narodowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa oraz jej dawnego współpracownika, obecnie nowo mianowanego ambasadora Portugalii przy Watykanie, Triago Moreno. On właśnie zwraca się do swojej dawnej koleżanki z niezwykle delikatną sprawą. Okazuje się bowiem, że po raz pierwszy udało się komuś dokonać włamania do komputerowego system Archiwów Papieskich. Genialny haker nie tylko zostawił informatykom wskazówki, jak lepiej zabezpieczyć system, ale i ukradł jeden plik, oznaczony jako Tordesillas. Przed wiekami ta mała miejscowość stała się sławna z uwagi na to, że w 1494 roku w obecności emisariuszy Państwa Kościelnego, został podpisany przez państwa Portugalii i Hiszpanii polityczny traktat, zaliczany do najważniejszych układów w historii nowożytnego świata.

  W jaki sposób te wątki są ze sobą powiązane? Co stało się z dom João i komu mogło zależeć na wiedzy staruszka, a właściwie na pewnym manuskrypcie z przełomu xv i XVI wieku? Jakie niebezpieczeństwa czekają na Rory`ego i co tak naprawdę zawierał skopiowany plik? Co wspólnego z tym wszystkim ma skarb Zakonu Ubogich Rycerzy Świątyni, czyli templariuszy, rzekomo ukryty w Portugalii? Przekonamy się o tym dzięki lekturze tej niezwykle emocjonującej książki, która zmienia nasz sposób patrzenia na historyczne fakty, a także przykuwa do fotela. Od lektury nie można się bowiem oderwać, akcja toczy się wartko wciąż zaskakując nas zwrotami wydarzeń, zaś wyraziści i niezwykle inteligentni bohaterowie sprawiają, że walka ma wyrównany poziom, bo i toczy się o wielką nagrodę. Co nią jest? Zachęcam do lektury!

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Na poczcie telefonicznej Rory’ego Fallona znajduje się nagranie od poznanego niegdyś profesora, który zostawia tajemniczą wiadomość. Gdy agent postanawia udać się do staruszka, w domu zastaje kogoś zupełnie innego. W tym samym czasie Ana Ventura dowiaduje się od znajomego o włamaniu do Archiwów Papieskich. Co zostało skradzione i jakie ma znaczenie?

  Atlantycka konspiracja Macieja Makarewicza to powieść, w której narrator trzecioosobowy przedstawia wydarzenia skupione wokół różnych postaci. Jednym poświęca więcej miejsca, innym mniej. Dzięki temu zabiegowi czytelnik ma ogląd na całą sytuację i poznaje ją z różnych perspektyw. Nie mamy też sytuacji, w której pojawia się luka w narracji, coś nam ucieka. Autor oczywiście nie wykłada wszystkich kart od razu na stół. Pozostawia nas często w niepewności i wzbudza zainteresowanie, które potrafi skumulować jednym zdaniem kończącym rozdział. To świetny manewr, który sprawia, że nie można doczekać się dalszej lektury.

  Akcja w powieści jest dość rozwleczona, ale nie jest to zarzut. Pojawiają się owszem zwroty akcji, ale jest też dużo rozmów i wyjaśnień, które mają lepiej wprowadzić czytelnika w sytuację. Fabuła jest naprawdę niezła – nie powiedziałabym, że to thriller, raczej powieść przygodowa, nowocześniejsza wersja Indiany Jonesa. Mamy intrygę sprzed wieków i tajemnice, które zaczynają wychodzić na światło dzienne. Czego chcieć więcej?

  Bohaterowie są dobrze dobrani i dobrze opisani. Choć na pierwszy plan wysuwa się Rory, nie oznacza to, że cała uwaga skupia się na nim. I dobrze, bo mimo że jest ciekawą postacią, to potrzebuje uzupełnienia dwóch niebanalnych kobiet.

  Ogromną zaletą tej książki jest styl autora. Nie można się mu oprzeć. Są opisy, które wciągają, ale nie są przeładowane szczegółami. Są też dialogi pełne informacji. Klimat, który zbudował autor, jest naprawdę wyjątkowy. Czuć dreszczyk emocji, jakby działało się tuż obok bohaterów. Niewielu pisarzy potrafi stworzyć coś takiego.

  Podoba mi się też pomysł na fabułę. Dawno nie czytałam czegoś takiego – połączenia powieści przygodowej z historycznymi zagadkami. Niby nic nowego, niby było takich książek sporo, ale nie znałam takiej, której akcja dotyczyłaby Portugalii. Pomysł na połączenie wydarzeń sprzed lat ze współczesnością, z tym, jak dawne rzeczy mają wpływ na naszą rzeczywistość, zawsze robi na mnie wrażenie.

  Atlantycka konspiracja może niektórym wydawać się momentami za mało dynamiczna. To tylko pozory. To, że jest w niej sporo opisów i detali, nie jest wadą. Autor naprawdę doskonale radzi sobie z opisywaniem miejsc, wydarzeń, sprawia, że każde zdanie jest ucztą dla zmysłów.

  Książka kojarzyć się może z twórczością Dana Browna. I dla mnie to jest największy komplement, jaki mogę powiedzieć pisarzowi i jego powieści. Dlaczego? Bo jestem fanką Browna, pochłaniam wszystkie jego książki i zawsze doceniam pracę, jaką wkłada w ich napisanie. Tu jest podobnie. Widać, że autor zadbał o detale, miał na uwadze to, by nie zanudzić, a wciągnąć czytelnika w intrygę, którą przedstawia na kartach swojego utworu. Budował atmosferę każdym zdaniem, robił to naprawdę po mistrzowsku. I dlatego na pewno polecam wam tę powieść. Koniecznie sięgnijcie i sprawdźcie, jak wam się spodoba.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Lubicie powieści przygodowe osadzone w realiach historycznych? Ja przyznam, że uwielbiam. Niewyjaśnione tajemnice sprzed setek lat, zaginione skarby i wartka akcja wywołują u mnie szybsze bicie serca. Podobnie jak niegdyś filmy z Indianą Jonesem, czy książki o Panu Samochodziku, na których się wychowałam.

  W przypadku "Atlantyckiej konspiracji" dostałam wszystko, co budzi te emocje, a dodatkowo intrygujących bohaterów, którzy nie tylko wzbudzają sympatię, ale też imponują swoją wiedzą i umiejętnościami. Choć pierwsze skrzypce gra tutaj Rory Fallon, specjalista w dziedzinie dawnej kartografii, to moje największe uznanie zyskały dwie nietuzinkowe kobiety. Barbara Fereira ukrywająca swą hackerską tożsamość i Ana Ventura z olbrzymią wiedzą historyczną.

  Trójka bohaterów nie zdaje sobie początkowo sprawy w jak zawiłą intrygę została uwikłana. Czy odkryją legendarne sekrety templariuszy, które mogą zmienić kształt znanej nam historii?

  Dla wszystkich fanów tego typu książek będzie to prawdziwa gratka. Osobom zaczynającym przygodę z powieścią historyczną może być początkowo trudno wdrożyć się w język, mnogość nazw i faktów. Przyznam, że pierwsze kilkadziesiąt stron też odczuwałam pewne zagubienie, ale ciąg dalszy w pełni je zrekompensował.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich 0/5 Nasza cena:
30,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich

Dramatyczne, sensacyjne i tajemnicze wydarzenia z dziejów Prus Wschodnich w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej Leszek Adamczewski pisze o zamachu na życie Adolfa Hitlera w mazurskiej Kwaterze Głównej Führera. Przedstawia także przebieg późniejszej, panicznej ucieczki Niemców podczas...
Meldefahrer X. Album przywieziony z wojny 0/5 Nasza cena:
14,95 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Meldefahrer X. Album przywieziony z wojny

4 września 1939 roku 9 pułk Kavallerie Schutzen Regiment zaatakował niebronione Żarki, mordując 300 cywilów. Żołnierz tej jednostki, tajemniczy goniec motocyklowy Meldefahrer X, zebrał w albumie-dzienniku fotografie, które wykonał na szlaku swojej służby podczas niemieckiej inwazji na Polskę....
Początki Gułagu. Opowieści z Wysp Sołowieckich 0/5 Nasza cena:
32,46 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Początki Gułagu. Opowieści z Wysp Sołowieckich

Dwa wstrząsające świadectwa o źródłach „piekła, jakie bolszewicy zgotowali swoim wrogom”, czyli o powstawaniu „obozu specjalnego przeznaczenia” na Wyspach Sołowieckich. Pierwsze, pt. Piekielna wyspa, zredagował w 1925 roku Sozerko Malsagow, jeden z bardzo nielicznych więźniów, którzy zbiegli z...
Wspomnienie burzy 0/5 Nasza cena:
20,24 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wspomnienie burzy

Clio, przyjeżdżając w odwiedziny do Hester, swojej matki chrzestnej, zatrzymuje się w Domu nad Mostem na obrzeżach Exmoor. Piękna, stojąca w odosobnieniu posiadłość, gdzie nieprzerwanie słychać kojący dźwięk strumienia, jest dla niej miejscem radosnych wspomnień z dzieciństwa. Ale Clio nie ma...
Trainspotting zero 5/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Trainspotting zero

Bohaterowie Trainspotting powracają! Życie Marka Rentona zdaje się biec zwyczajnym torem: uczelnia, śliczna dziewczyna, a nawet pewien status społeczny. Jednak po śmierci młodszego brata wszystko po kolei mu się rozpada, a ON sam zaczyna szwendać się ze starymi kumplami. Sick Boy, Spud Murphy,...
Wesoła rozwódka 5/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wesoła rozwódka

Rozwódka wcale nie musi być kobietą smutną i przegraną!Życie może rozsypać się w mgnieniu oka. Jednego dnia jesteś szczęśliwą mężatką i urządzasz nowy dom, a następnego do twoich drzwi puka obca kobieta i oznajmia, że ukochany mąż od dawna cię zdradza. To właśnie przytrafiło się Alicji. Wyprowadza...
Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy 0/5 Nasza cena:
27,64 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zamek Grodno. Dzieje, tajemnice, legendy

Grodno ? jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków Polski Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim cieszy się bardzo długą historią, w którą wplecione są niezwykłe tajemnice i legendy. Malownicze położenie na szczycie góry Choina sprawia, że z jego wieży oglądać można jedną z...
Natasza. Moje miejsce w twoim sercu 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Natasza. Moje miejsce w twoim sercu

Co czuje człowiek, któremu udało się uciec z piekła syberyjskich tundr? Nienawiść? Rezygnację? Tęsknotę? Theodor Kröger, po latach naznaczonych wojną, głodem i cierpieniem, liczy na to, że jego tułaczka dobiegnie końca. W Berlinie, do którego udało mu się dotrzeć, napotyka na swej drodze sierotę z...
Przypadkowe spotkanie 0/5 Nasza cena:
18,84 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przypadkowe spotkanie

Czasem nawet przypadkowe spotkanie może sprawić, że dotychczasowe życie zupełnie się zmieni... Chwilami zabawna i przejmująca historia czterdziestoletniej Kaliny - przykładnej matki, żony i gospodyni domowej, która całkowicie poświęciła się rodzinie, zapominając o własnych potrzebach i...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula