Nasza cena: 39,64 zł 44,00 zł Taniej o: 10%

Publikacja, która powstała specjalnie po to, by dokładnie przeanalizować stosunki rosyjsko-ukraińskie na przestrzeni ostatnich lat. Sięgnij po książkę “Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie” i tym samym dołóż cegiełkę do Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz pomocy Ukrainie.
 
"Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie" to zbiór wywiadów przeprowadzonych z pisarzami, reporterami, dziennikarzami, a także ekspertami od spraw Wschodu, które powstały właśnie na potrzeby tej pozycji. Wśród osób, które ich udzieliły, znaleźli się: Wojciech Jagielski, Krystyna Kurczab-Redlich, Wojciech Górecki, Wacław Radziwinowicz, Paweł Rzeszka, Maciej Jastrzębski, Piotr Pogorzelski, Jacek Hugo-Bader, Ziemowit Szczerek, Andrzej de Lazari, Tadeusz Klimowicz oraz Adam Daniel Rotfeld.
 
Książka ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, do czego doszło na Wschodzie w ostatnich kilkudziesięciu latach. Czytelnik będzie miał okazję poszukać przyczyn napięć pomiędzy Ukrainą a Rosją, w tym aneksji Krymu oraz współczesnej wojny. Osoby, udzielające wywiadu, znają Wschód bardzo dobrze, ponieważ są z nim silnie związani, a jednocześnie sporo widzieli i słyszeli. To oni opowiedzą o upadku sowieckiego imperium, kolorowych rewolucjach, starciu militarnym w Czeczenii, a także wojnie Rosji z Gruzją.
 
Wszyscy w Europie chcielibyśmy przecież wiedzieć, czy mieszkańcy Rosji pogodzą się kiedyś z upadkiem własnego imperium, a także czy Rosjanie rzeczywiście są tak zepsuci propagandą, jak na to wygląda. Czy Ukrainie mogłoby się udać stworzyć wolne, demokratyczne państwo, zorientowane na Zachód?
 
 

O książce
 
Siedzieliśmy kiedyś w Moskwie z przyjaciółką, Rosjanką, w telewizji leciał jakiś materiał o tym, że zaczęły się rozmowy pomiędzy Rosją a Japonią w sprawie podpisania traktatu pokojowego. Rzuciłem luźno, czy nie lepiej byłoby wyrzec się tej jednej, bezludnej, nikomu niepotrzebnej wyspy, by podpisać pokój i mieć święty spokój i nagle zobaczyłem jak jej twarz tężeje i jak nie huknie na mnie: – Jak to: wyrzec się! Przecież to nasze, to krew naszych przodków! Nie oddamy nikomu ani skrawka stałego lądu, ani żadnej wyspy!.
 
Paweł Reszka
 
Ukraina to jest skandal, który leży na sumieniach nas wszystkich, także, a może przede wszystkim, na sumieniu tego zakichanego Zachodu! Wszyscy doskonale wiedzieli, w którym kierunku zmierza Rosja, bo Putin na początku swoich rządów dokładnie to wszystkim w oczy powiedział, no ale łatwiej udawać głupka i mówić: „O mój Boże! Wszedł na Ukrainę? I kto by się spodziewał?” niż przyznać się do tego, że się od początku wiedziało, jak się to może skończyć, tylko nic się z tą wiedzą – ze względu na rozmaite interesy – nie robiło!
 
Krystyna Kurczab-Redlich
 
Często zadawano mi pytanie: – Gdzie zatrzyma się Rosja?. Odpowiadałem: – Tam, gdzie będzie zatrzymana.
 
Adam Daniel Rotfeld
 
Mylą się ci, którzy przypuszczają, że wraz z odejściem Putina zakończy się agresywna polityka Rosji. To nie Putin winien jest agresji, a mieszkańcy Rosji, przekonani, że wszystkie Majdany zorganizowali Amerykanie. To nie pranie mózgów, propaganda wpłynęły na świadomość Rosjan. W telewizji i w radio zaczęto po prostu mówić ich archaicznym językiem.
 
Andrzej de Lazari
 
Wyobrażano sobie, że Rosjanie grzecznie ustawią się w kolejce do Europy obok Estończyków, Węgrów czy Słowaków. Wiadomo, że w zjednoczonej Europie pierwsze skrzypce grają Niemcy, Francja i Wielka Brytania i do tej trójki Rosja pewnie by chętnie dołączyła, ale skoro do gry zaproszono także pozostałych, to być ledwie jednym z nich Rosji już się nie podobało. Cóż, skoro sami nie potrafimy uwolnić się od europocentrycznego myślenia, to jak mogliśmy oczekiwać, że Rosjanie w kilka lat zapomną o swojej imperialnej przeszłości?
 
Wojciech Jagielski
 
Upatrzyła sobie ta Rosja nas, Europę, na wrogów. A co ich z naszej strony może spotkać złego, no co? W imię czego to obrzydliwie bogate społeczeństwo ma się pogrążyć w chaosie wojny? Czy można sobie wyobrazić niemieckiego chłopca, który chciałby znowu pomaszerować na Stalingrad? Już widzę, jak się ten dzieciak wbija w mundur i w błocie po kolana zasuwa na wschód… A oni, zaślepieni, właśnie w tym upasionym Zachodzie widzą zagrożenie…
 
Jacek Hugo-Bader
 

 
O autorach
 
Piotr Brysacz (ur. 1976), absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, wydawca. Autor książek “Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm”, “Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie” (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim) oraz “Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie”. Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Założyciel wydawnictwa Paśny Buriat. Dyrektor artystyczny festiwalu literackiego Patrząc na Wschód, organizowanego w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą. Wyróżniony Nagrodą im. Zygmunta Glogera za działalność publicystyczną i organizatorską w zakresie dialogu wschodniego (2020). Mieszka w Kielcach, z których — gdy tylko nadarza się okazja — wymyka się rowerem po cichu, by patrzeć z coraz większą miłością na Góry Świętokrzyskie.
 
Jędrzej Morawiecki (ur. 1977), doktor filologii słowiańskiej oraz socjologii. W latach 1998-2008 pracował jako reportażysta dla “Tygodnika Powszechnego”, był także reporterem Agencji Reuters, współpracował z Sekcją Polską BBC. W roku 2011 ukazały się dwie jego książki: “Głubinka. Reportaże z Polski” i “Schyłek zimy. Bajka dokumentalna”. Za książkę “Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie” (2010) otrzymał nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Autor (wspólnie z Bartoszem Jastrzębskim) reporterskich książek: “Krasnojarsk zero” (2012 – Nagroda im. Beaty Pawlak), “Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach” (2014), “Jutro spadną gromy” (2015). Jest laureatem m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film dokumentalny pt. “Syberyjski przewodnik” (z Maciejem Migasem). Otrzymał stypendium im. Jacka Stwory za reportaż radiowy pt. “Kartoszka”, a także stypendium Erasmus Mundus Multic 2 Russia, grant Higher School of Economics w Moskwie i nominację do nagrody Grand Press w kategorii publicystycznej za tekst o stygmatyzacji Rosji w polskich mediach. W 2022 roku ukazała się jego najnowsza reporterska książka – Szuga. Krajobraz po imperium.

Bestsellery z kategorii Biografie >>

Szczegóły

Pokaż więcej

Recenzje książki Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (9)

 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Uważam, że jest to ważny reportaż dla osób, które chcą wiedzieć więcej o Rosji i Ukrainie. Odpowiada na wiele pytań i pomaga zrozumieć obecną sytuację. Polecam

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Reportaż z Ukrainy brzmi najbardziej wiarygodnie z perspektywy osób, które znajdują się na miejscu. Reportaż Brysacza i Morawieckiego to niejako zbiór rozmów z dziennikarzami albo specjalistami, którzy mają największe rozeznanie w temacie. Widzieli wojnę na własne oczy i chcą podzielić się z tym z resztą świata. Autorzy wiedzą jak pociągnąć temat i zadają bardzo ciekawe pytania. Temat poruszany jest znacznie szerzej, bo już z perspektywy Krymu z 2014 roku. Omawiany jest także terror Rosji i samego Putina. Trzeba zaznaczyć, że część dochodów ze sprzedaży idzie na pomoc poszkodowanym w Ukrainie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Myślę, że jest to bardzo ważny tekst zważając na obecną sytuację panującą wokół nas. Można zaczerpnąć profesjonalnych opinii znanych ekspertów. Bardzo zasmuciła mnie ta książka, ponieważ pokazała jaka jest Rosja i że Ukraina jest tu prawdziwą ofiarą trwającego od lat konfliktu. Polecam każdemu ten tekst. Nawet zagorzałym fanom działań Putina- zawsze można dowiedzieć się czegoś więcej :). Książka pokazuje tylko, jak bardzo my jako ludzie musimy działać w obliczu obecnej wojny- trzeba w końcu coś zmienić, bo to wszystko dzieje się w państwie obok nas. Co jakby trafiło akurat na nas?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pierwsze wydanie tej książki miało miejsce w 2016 roku i to właśnie wtedy ją przeczytałam. Teraz wyszło uaktualnienie, po które sięgnęłam, aby przypomnieć sobie te wywiady i eseje. To niesamowite, jak już wiele lat temu przewidywano i mówiono o tym, co może się wydarzyć. Wszystko o tym wiedzieli, wszyscy się spodziewali, ale i tak nikt temu nie zapobiegła. Czytanie tej książki to jednocześnie uczucie zdziwienia, zaciekawienia, ale również pewnego rodzaju rozczarowanie. Świetne spojrzenie na Rosję, które przedstawiają osoby mówiące i piszące o tym kraju.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Szukałem reportaży, pisanych przez ekspertów, którzy zajmują się tematyką obszarów postradzieckich i w ten sposób znalazłem 'Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie' Piotra Brysacza i Jędrzeja Morawieckiego. Uważam, że jest to wartościowa pozycja, dzięki której udało mi się spojrzeć z nieco innej perspektywy na wydarzenia, które mają teraz miejsce w Ukrainie. Pytania zadawane są w sposób przemyślany, autorzy mają świadomość o co pytać, odpowiedzi też w moim przekonaniu udzielane są świadomie, przystępnie nawet dla laika od zagadnień międzynarodowych, polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 4 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Słowo szuga znaczy śryż, breja, lód zmieszany z wodą i pośniegowym błotem. Pojawienie się jej na drogach i rzekach zapowiada odwilż, wiosnę, nadejście nowego. Jakiej odnowy doświadczyła Rosja po rozpadzie Związku Radzieckiego? W Szudze Jędrzej Morawiecki przekonuje, że początkowe wolnościowe...
dodaj do schowka Do koszyka 27,52 zł
Lwów - ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki... To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący...
dodaj do schowka Do koszyka 25,34 zł
Najbliższy sąsiad, nieznany kraj... Poznawanie Rosji w jakimś sensie przypomina otwieranie matrioszki. Pierwsza lalka jest duża, kolorowa i przykuwa naszą uwagę. Druga jest nieco drobniejsza, zawiera subtelne zmiany różniące ją od tej pierwszej. Trzecia może wydawać nam się brzydka, a czwarta...
dodaj do schowka Do koszyka 34,55 zł
Co to znaczy: żyć w zgodzie z naturą? Żyć tak jak żyje Adam Wajrak, na skraju Puszczy Białowieskiej, by z okna domu móc podglądać żubry i chodzić codziennie na samotne puszczańskie wędrówki? Jak Anna Kamińska, pisząc po nocach bestsellerową biografię Simony Kossak, dzięki której mogła porzucić...
dodaj do schowka Do koszyka 35,54 zł
Góry, wino, śpiew Gruzini wierzą, że kraj podarował im Bóg. Gdy Stwórca dzielił ziemię między narody, oni przyszli ostatni. — Spóźniliście się — rzekł do nich z wyrzutem Pan. — Przepraszamy, ale piliśmy wino za Twoje zdrowie — tłumaczyli Gruzini. — Cóż mam z wami począć, nie mam już ziemi, wszystko...
dodaj do schowka Do koszyka 16,47 zł
Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie, to – przygotowane specjalnie na potrzeby tej książki – wywiady z reporterami, pisarzami, dziennikarzami i specjalistami od spraw Wschodu: Krystyną Kurczab-Redlich, Wojciechem Jagielskim, Wacławem Radziwinowiczem, Wojciechem Góreckim, Pawłem Reszką,...
dodaj do schowka Do koszyka 13,95 zł
Wybrane bestsellery
BEZ WZGLĘDU NA TO, W KTÓREJ ERZE JESTEŚ, TA KSIĄŻKA JEST DLA CIEBIE Każdy zna Taylor Swift – jej reputacja ją wyprzedza. Najbardziej popularna piosenkarka na świecie i pierwsza w historii kobieta czterokrotnie wyróżniona Grammy za najlepszy album roku. Nieustraszona skandalistka i delikatna...
dodaj do schowka Do koszyka 38,10 zł
64 strony do kolorowania, a na nich bohaterowie kreskówki Bluey! Pokoloruj uroczą suczkę Bluey (w polskiej wersji opowieści znaną także jako Blue), jej sympatyczną siostrę Bingo, a także rodziców i wszystkich innych bohaterów fantastycznego serialu! Duże i wyraźne obrazki, grube kontury, minimum...
dodaj do schowka Do koszyka 13,99 zł
Przepraszanie jest straszliwie trudne. Nie tylko dla ziemniaczków! Ziemniaczkowi jest przykro. Bardzo przykro. Wręcz najprzykrzej. Nie chciał powiedzieć tych wszystkich podłości i urazić Flaminga. Ale przepraszanie to najtrudniejsza rzecz na świecie. Ziemniaczek wolałby nawet uciec na biegun do...
dodaj do schowka Do koszyka 7,99 zł Cena regularna: 39,99 zł -80% Najniższa cena z 30 dni: 5,89 zł +36%
Elementarz. Nauka czytania metodą sylabową to książka przygotowana do nauki liter i czytania przy użyciu metody sylabowej rekomendowanej przez MEN. Dziecko uczy się rozpoznawać poszczególne litery, łączy je w sylaby i odczytuje słowa z nich powstające. Od prostych wyrazów jednosylabowych stopniowo...
dodaj do schowka Do koszyka 16,99 zł
NATYCHMIASTOWY NUMER JEDEN NA LIŚCIE BESTSELLERÓW "NEW YORK TIMESA" Oprah Winfrey i Arthur C. Brooks - profesor Harvardu, który zawodowo zajmuje się badaniem szczęścia - dają ci do ręki sprawdzony przepis na lepsze życie. Jeśli czujesz, że nie jesteś tak szczęśliwy, jak chciałbyś być, to ta książka...
dodaj do schowka Do koszyka 34,99 zł
Gimnazjum Grega szoruje o dno. Wyniki ogólnokrajowego testu to porażka, maskotką drużyny koszykarskiej zostaje wesoły sedes Chlapek, a szkoła zmienia nazwę na ŚMIERDŹ ROBALOM (nie, nie chcecie wiedzieć). Ech, życie ucznia jest takie ciężkie… Czy nie byłoby lepiej, gdyby na zajęcia chodziły same...
dodaj do schowka Do koszyka 22,79 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula