Alicja w krainie czasów. Tom 1. Czas zaklęty

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2016
Wydawnictwo
Ilość stron
340
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. miękka
za 22,14 zł
eBook, mobi, epub
za 28,88 zł
Nasza cena: 27,68 zł 36,90 zł Taniej o: 25%

Jest rok 1880. Płomienny romans hrabiego Jana Księgopolskiego ze służącą Natalią sprawia, że na świat przychodzi owoc tego związku ? Alicja. Natalia za wszelką cenę chce sprawić, by arystokrata uznał ich dziecko, a ją samą pokochał. On jednak z niecierpliwością oczekuje narodzin prawego potomka. Aby osiągnąć swój cel, Natalia ucieka się do pomocy magii. Tymczasem syn hrabiego z prawego łoża umiera, a ojciec zabiera do dworu jedynie malutką Alicję. Otoczy ją tam dostatek, lecz i kompletny brak miłości ze strony ojca i przybranej matki. Odprawione przez Natalię czary nie pozostaną jednak bez echa. Sprawią, iż Alicja żyć będzie tak, jak nie żył jeszcze dotąd żaden człowiek?

Powieść "Czas zaklęty" jest pierwszym tomem cyklu "Alicja w krainie czasów" zaplanowanego jako trylogia. Na cykl ten składają się jak do tej pory następujące tytuły:
1. "Czas zaklęty",
2. "Czas opowiedziany".

W powieści Ałbeny Grabowskiej przenosimy się w czasy zaborów, do malowniczo położonego szlacheckiego dworku pod Warszawą. Narracja snuje się powoli, spokojnie, stopniowo wprowadzając czytelnika w świat tak różny od naszego. A świat to pełen magii, wiary w zjawiska nadprzyrodzone, pełen duchów i pachnący tajemniczymi ziołami.

Śledząc losy głównych bohaterów poznajemy też specyfikę polskiego społeczeństwa pod koniec XIX wieku. Widzimy zatem, jakie różnice panują między mieszkańcami wiosek, a mieszczaństwem. Różnice przejawiające się zarówno w wykształceniu, jak i światopoglądzie. Poznajemy zakłamanie i obłudę panujące wśród arystokracji, gdzie dobre obyczaje, maniery i konwenanse przykrywają kłamstwa i zdrady. Jest to więc dobra propozycja książkowa zarówno dla miłośników romansu, jak i powieści o czasach dawno już minionych.

Ałbena Grabowska dała się już poznać polskim czytelniczkom jako autorka bestsellerowej sagi "Stulecie winnych". Stworzyła również takie tytuły jak: "Coraz mniej olśnień", "Lady M." czy "Lot nisko nad ziemią". Pisze również książki dla dzieci ? np. "Julek i Maja w labiryncie". Prywatnie jest matką trójki dzieci, a zawodowo ? lekarzem neurologiem-epileptologiem. Swoje imię, oznaczające kwitnącą jabłoń zawdzięcza bułgarskim korzeniom.

Czytaj całość

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2016-07-19
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  Ałbena Grabowska ma bardzo lekkie pióro i fantastyczne pomysły na swoje książki. Skąd pani doktor je bierze? Nie wiadomo, ale oby jej się nie skończyły :)

  "Czas zaklęty" otwiera nową trylogię "Alicja w krainie czasów".

  Autorka przenosi nas w czasie do roku 1880, do majątku hrabiego Jana Kręgopolskiego. Hrabia poślubił Elżbietę, delikatną i cudną istotę, z którą niestety nie znajduje spełnienia w łóżku. Jako pan na włościach korzysta więc z otwartych ramion, i nie tylko, dziewek służących. Nie łączy go z nimi nic, prócz chwili uciechy - potem wraca do swej pięknej żony.

  Natalka, podkuchenna, ma wobec niego swoje plany - owija sobie hrabiego wokół palca i zachodzi z nim w ciążę. Ma wielkie marzenia i już widzi się panią na włościach. Okazuje się jednak, że i żona hrabiego jest w ciąży. Obie jednocześnie oczekują na jego dziecko. Dziewczyna odwiedza wiejską szeptuchę i z jej pomocą chce sprawić, aby jej dziecko zajęło miejsce obok swego ojca.

  Nic dobrego z tego wyjść nie mogło... Jednak malutka Alicja okazała się cudownym stworzeniem i zajęła miejsce koło swego ojca - niestety, nie w taki sposób, jak wymarzyła sobie jej matka. Jaki los jest jej pisany? Przeczytajcie sami :)

  "Czas zaklęty" to fascynująca opowieść, która porywa czytelnika w swe ramiona i nie wypuszcza do ostatniej strony powieści. Genialnie pomyślana i świetnie napisana, wręcz baśniowa, a na pewno "nie z tej ziemi". To niezwykłe połączenie powieści obyczajowej, z nutą fantastyki i wierzeń ludowych. Niezwykle malownicza i klimatyczna, opowiedziana z polotem i pasją. Czytelnik odnosi wrażenie, że sam spędza czas z małą dziewczynką pośród pól i lasów, rozmawiając z otaczającymi ją zwierzętami i roślinami. To niezwykle uzdolnione, ale bardzo samotne dziecko, obdarzone instynktem i bardzo spostrzegawcze. Stara dusza ukryta w małym dziecku. Co jej los przyniesie? Jak potoczy się jej dalsze życie? Te pytania krążą mi po głowie i już nie mogę doczekać się kolejnych tomów opowieści o Alicji.

  Niesamowita opowieść - polecam serdecznie! Na pewno się nie zawiedziecie :)

  http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2016/07/alicja-w-krainie-czasow-cz1-abena.html

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2016-06-23
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  "Miara człowieczeństwa w tym właśnie się ustoi, kto dla najprostszych jaki będzie."

  Cudowna, magiczna, pełna emocji podróż czytelnicza. Trudno oderwać się od książki, mocno przykuwa naszą uwagę, oczarowuje pięknym stylem, dużą wrażliwością i zmysłowością. Natychmiast wciągamy się w niezwykłą fabułę, poddajemy fantastycznie wykreowanemu światu, wyjątkowej atmosferze, wyrazistym i przekonywującym postaciom, również tym drugoplanowym. Spokojna dynamika akcji, dopracowane dialogi, robiące wrażenie opisy, zachowany duch epoki i mentalność ludzi. Wszystko świetnie ze sobą współgra, uzupełnia się, współtworząc cenną wartość dodaną powieści. Interesująca mieszanka historyczno-obyczajowa, zgrabnie, wdzięcznie i z lekkością usnuta, dająca możliwość pełnego zaangażowania się w towarzyszenie bohaterom w ich nietuzinkowych ścieżkach życia, odbioru najdrobniejszych detali powieści i odczuwania dużej satysfakcji czytelniczej.

  Przenosimy się pod koniec dziewiętnastego wieku, do malowniczego podwarszawskiego dworku, gdzie na świat przychodzi dwoje dzieci hrabiego Jana Księgopolskiego, pana na Kodorowie. Chłopiec Gustaw i dziewczynka Alicja rodzą się z piętnem wypełniającym ich przeznaczenie. Czy można oszukać los, skorzystać na jego przewrotności, przeciwstawić się siłom fatum? Jaką mamy moc zmieniania biegu zdarzeń i stawiania czoła konsekwencjom podejmowanych decyzji? Czyż wszystko to, co dajemy światu od siebie, nie wraca później do nas ze zdwojoną siłą? Bardzo podobało mi się wykorzystanie w powieści nuty guseł, zabobonów, czarów, uroków i zaklęć, kontrastu wiary i nauki, wiejskiego i miejskiego klimatu. Ciekawie ukazane przywary, słabości i podwójna moralność wybranych postaci, również rozterki, niepewność, niezrozumienie, nienawiść, oddanie, miłość i ufność. Znajdziemy wiele odwołań do poszukiwania własnej tożsamości, miejsca w świecie, dążenia do samookreślenia, zbudowania silnego poczucia własnej wartości, ale także walki z uprzedzeniami, fałszywymi obietnicami, upokorzeniem, odrzuceniem i samotnością. Powieść podbiła moje serce, pozostawiła w mocno niecierpliwym wyczekiwaniu na drugi tom i możliwość śledzenia dalszych interesujących losów niezwykłej Alicji.

  bookendorfina.blogspot.com

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-01-02
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Natalia pracuje w kuchni na dworze Księgopolskich. To prosta, miła i ufna dziewczyna. Natka nawiązuje romans z hrabią, nie wiedząc, że jest tylko jedną z jego licznych kochanek. Dziewczyna zachodzi w ciążę i naiwnie wierzy, że kochanek opuści żonę i zwiąże się z nią. Niestety, okazuje się, że Jan będzie miał również dziecko z prawego łoża. Natalia załamuje się i zaczyna dziwnie się zachowywać. Ludzie się jej boją. Uważają, że rzuca klatwy, a w sobie nosi diabelski pomiot. Natalia i Elżbieta rodzą dzieci w tym samym czasie. Niestety dziecko Elżbiety i Jana umiera. W tej sytuacji Alicja - córka Natki zostaje jej odebrana i oddana hrabiostwu.

  .

  Druga część osób książki skupia się na dorastaniu Alicji. Dziewczyna nie ma pojęcia o swoim prawdziwym pochodzeniu. Jest bystra, inteligentna oraz wszechstronnie uzdolniona: fizyka, chemia i matematyka, a także literatura i język obcy nie sprawiają jej żadnego problemu. Alicja nie doznaje rodzicielskiego ciepła. Przybrani rodzice nie zwracają na nią większej uwagi, nie okazują miłości.

  .

  Akcja książki toczy się w pięknym, typowym, staropolskim dworku. Cudownie było wrócić do takich klimatów w książce, która nie jest obowiązkową lekturą szkolna. 😅 Książka bardzo dobrze oddaje ówczesne realia życia w dworze i na wsi ukazując zarówno jego blaski jak i cienie. Bohaterowie są świetnie wykreowani i wyraziści. Zakończenie mnie zachwyciło. Jest takie, jakiego często szukam w książkach. Niby wszystko jasne ale jednak jest kilka niedopowiedzeń, więc od razu chce się poznać dalsze losy bohaterów.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-04-10
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zbliżała się wiosna więc po zimie i mrocznych powieściach kryminalnych przeglądałam strony księgarni w poszukiwaniu czegoś innego.Nie miałam ochoty na komedie ani na współczesne romanse szukałam czegoś innego...i tak znalazłam ''Alicję w krainie czasów'' po przeczytaniu krótkiej recenzji stwierdziłam czemu nie?

  Hrabiowie,dwórki,służki to było to co odróżniało ostatnio czytane powieści.

  I od pierwszej strony przepadłam.Książka niesamowicie napisana ,wciąga od początku do końca.Stos naczyń i brak obiadu świadczą o tym doskonale.Przenosi nas w inny świat z każdą stroną chcemy wiedzieć co będzie dalej i dalej...

  Od razu bez zastanowienia zamawiam kolejne części.Warto.Polecam każdemu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2016-06-22
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Z twórczością Pani Ałbeny Grabowskiej spotykam się po raz pierwszy. Wcześniej niestety nie miałam przyjemności czytania jej książek, czego już teraz żałuję. Dzisiaj mam dla Was słów kilka o „Alicji w krainie czasów”, która jest I tomem sagi „Czas zaklęty”.

  Akcja utworu dzieje się pod koniec XIX wieku. Hrabia Jan Księgopolski wdaje się w romans ze służącą Natalią. Owocem schadzek jest ciąża dziewczyny. W tym samym czasie na świat ma przyjść prawowity dziedzic. Natalia zaczyna zastanawiać się, co zrobić, żeby Jan wybrał ją z dzieckiem. Postanawia udać się do wiejskiej znachorki. Niestety konsekwencje jej działań doprowadzą do śmierci. I to nie jednej.

  Zabrzmiało troszkę strasznie. Z jednej strony historia wydaje się banalna. Bo ile to już naczytaliśmy się o niespełnionej miłości, o trójkącie, niechcianej ciąży, jednak tutaj sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana i nieszablonowa. Najpierw trzeba zastanowić się dlaczego dochodzi do zdrady skoro żona Jana, Elżbieta, jest tak piękna i wspaniała? Może z zewnątrz… Niestety tak naprawdę to pusta kukła, która zajmuje się strojami, zimna, oschła, nieczuła (od razu nasunęło mi się skojarzenie Izabeli Łęckiej). Przez jej nieciekawy charakter mąż szuka zaspokojenia u innych kobiet. Tutaj także Pani Ałbena ukazuje naszą rodzimą arystokrację w pełnej krasie – zainteresowaną własnym wyglądem, rozrywkami, uciechami, balami, zatajaniem skandali, romansami, zdradami czy organizowaniem seansów spirytystycznych.

  Bardzo podobają mi się realia, w jakich pani Ałbena osadziła tę powieść. XIX-wieczna odremontowana Warszawa, z brukowanymi ulicami, dorożkami, gazowymi latarniami i „wynalazkiem pana Bella”. Autorka włożyła mnóstwo pracy w napisanie tej powieści, aby oddać klimat, realizm czasów, nakreślić tło historyczne i ukazać losy nieszablonowych bohaterów. Książka napisana została przepiękną polszczyzną, dialogi bardzo przyjemnie się czyta. Plusem jest także prolog, który wprowadza czytelnika w fabułę i wzbudza ciekawość. Przez to nie można oderwać się od powieści. Jestem urzeczona także okładką, na której widzimy autorkę, która jest przepiękną kobietą.

  „Alicja w krainie czasów” to opowieść miłości, braku akceptacji i samotności.

  Ale też o walce, jaką musi stoczyć kobieta, która chce być szczęśliwa. I do czego jest zdolna, aby osiągnąć postawiony cel. A wszystko to przeplata się z magią i czarami.

  Historia szalenie mi się podoba i z pewnością sięgnę po inne książki autorki.

  Serdecznie polecam!

  http://reading-mylove.blogspot.com/2016/06/egzemplarz-recenzencki-abena-grabowska.html

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula