Alan Cole nie jest tchórzem

Autor:

Eric Bell

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 9
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Seria
Ilość stron
340
Rok wydania
2018
Wydawnictwo
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 26,99 zł
Nasza cena: 29,22 zł 36,99 zł Taniej o: 21%

"Alan Cole nie jest tchórzem" to intrygująca opowieść młodzieżowa o problemach, które mogą dotyczyć każdego z nas. Czy młody bohater zdoła sobie poradzić z przeciwnościami losu?

"Alan Cole nie jest tchórzem" to powieść dla młodzieży, która przedstawia losy pewnego 12-letniego chłopca. Tytułowy bohater wydaje się z pozoru całkiem zwyczajny. Alan jest bardzo wrażliwy, ma artystyczną duszę, jednak co rusz zalicza porażki. Na co dzień musi się zmagać z despotycznym ojcem, któremu wszyscy w rodzinie boją się sprzeciwić. Ma też starszego brata - Nathana, który za życiowy cel obrał sobie dręczenie Alana.

Co więcej, w życiu chłopca jest także ktoś jeszcze - uroczy chłopiec ze stołówki, o którym Alan wciąż myśli. Nie chce dopuścić do tego, by ktokolwiek dowiedział się o jego uczuciach, jednak? Nathan jak zwykle jest o krok przed nim. Co gorsza teraz grozi, że zdradzi jego sekret, jeśli młodszy brat nie zdecyduje się podjąć z nim trudnej gry. Czy Alan podoła stawianym przed nim zadaniom i udowodni swoją wartość, a przy okazji poczuje wreszcie odrobinę szczęścia?

Eric Bell jest pisarzem zajmującym się tworzeniem powieści dla młodszego odbiorcy. To absolwent Robert E. Collins College na Indiana University of Pennsylvania, z wykształcenia anglista i psycholog. W którymś momencie swojego życia odkrył, że lubi opowiadać historie i tak rozpoczął karierę pisarza. Pracuje również jako copywriter. W jego dorobku pisarskim znajdują się powieści o Alanie Cole'u: "Alan Cole nie jest tchórzem" oraz "Alan Cole nie tańczy".
Recenzje (9)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Książek o tematyce LGBT pojawia się coraz więcej. Chociaż ogólny zarys tematyki jest praktycznie taki sam, książki są potrzebne. Ponadto, lubię po nie sięgać. Dlatego też wybrałam historię Alana. Czy było warto?

  'Przyjmijmy, że mój brat przedstawił mojemu żołądkowi wiele różnorodnych przedmiotów i mój poziom ciamajdowatości nie mieści się na skali.'

  Alan jest na pozór zwyczajnym dwunastolatkiem. Mieszka z rodzicami i starszym bratem. Nathan za najważniejszy punkt każdego dnia postawił sobie znęcanie się nad Alanem. Co więcej, wymyślił wyzwanie, które wydaje się niewykonalne. Jeśli Alan je przegra, starszy brat zdradzi jego sekret. Alan bowiem jest gejem zauroczonym w swoim koledze z klasy. Czy sprawa jest z góry przegrana?

  'Jasne, lubi mnie, ale nie jest taki jak ja. To słabo, że bycie... wiecie kim przypomina szkolną wersję dżumy dymieniczej, że jakimś cudem plotki o tym, że czuję... wiecie co do Connora mogą zacząć szerzyć się jak wszy w przedszkolu i że wkrótce wszyscy będą... nie muszę chyba wam tego mówić, ale wtedy mój świat eksploduje.'

  Na pozór zwykła historia wcale taka nie jest. Poznajemy historię chłopca, który poszukuje definicji siebie samego. Czy ktokolwiek ma prawo decydować za nas kiedy i z kim podzielimy się tak ważnym aspektem naszego życia, jakim jest seksualność? Brat Alana chce go pozbawić właśnie tej wolności. Ponadto sytuacja i atmosfera w domu nie pomagają chłopcu. Ojciec jest despotą, którego boi się cała rodzina, nikt z domowników nie potrafi się mu sprzeciwić. Nic więc dziwnego, że chłopiec próbuje zrobić wszystko, aby nie przegrać w rywalizacji ze starszym bratem. Czy mu się to uda? Czy jego tajemnica pozostanie nienaruszona?

  'Czasami, kiedy wydaje ci się, że cały świat się na ciebie uwziął, przytrafia ci się coś nieoczekiwanego - i dobrego. Może to być jedna z tych chwil, w których wszystko wydaje się mniej złe. Może to być jedna z tych chwil, w których naprawdę zechcesz się uśmiechnąć.'

  Książka młodzieżowa z bardzo młodym głównym bohaterem. Czy to oznacza, że nie jest przeznaczona dla starszych czytelników? Absolutnie nie. Jest momentami zabawna, pokazuje wartość przyjaźni. Homoseksualizm głównego bohatera nie jest jedynym wątkiem. Warto poznać losy Alana, polecam!

  'Może czasami ludzie uciekają przed swoimi bliskimi, bo się boją świata, bo trzymają całą swoją miłość zbitą w ciasną kulkę, którą ukrywają głęboko w sobie. Może dla takich ludzi jest jeszcze nadzieja? Może.'

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Alan uczęszcza do szkoły średniej, a jego życie to pasmo niekończących się porażek. Ma wymagającego ojca, nękającego go starszego brata, dość zamkniętą w sobie matkę. No a na dodatek jest jeszcze ten uroczy chłopak ze stołówki... Jednak nikt nie ma prawa dowiedzieć się o tym zauroczeniu. Starszy brat Alana niestety jakimś cudem dowiaduje się o tym i posuwa się do szantażu. Bracia rozpoczynają między sobą grę: Cole vs. Cole. Czy Alanowi uda się wykonać siedem arcytrudnych zadań i przeciwstawi się bratu?

  Głównym bohaterem, jak sam tytuł wskazuje, jest Alan. Chłopiec o ogromnej wyobraźni, artystycznej duszy oraz z wieloma porażkami na karku. Choć został ON wykreowany na takiego dość schematycznego bohatera młodzieżówki, to zdobył ON moje serce swoją dobrocią, odwagą oraz chęcią zmiany swojego brata na lepsze. Owszem, może i nie są to jakieś odkrywcze cechy, ale mnie w tej historii urzekły najbardziej.

  Brat Alana, Nathan jest z kolei takim typowym łobuzem. Ciągle żartuje, robi okropne kawały i męczy swojego młodszego brata. Za co? Szczerze mówiąc, każdy by chciał to wiedzieć. Zdecydowanie nie wzbudził ON mojej sympatii, ale z drugiej strony poczułam względem niego coś na kształt litości. Bo jednak ojciec wyżywał się na nim bardziej i to Nathan był w tym wszystkim bardziej pokrzywdzony. Być może jego zachowanie było właśnie tym spowodowane? Żeby się tego dowiedzieć, trzeba najpierw przeczytać książkę. ;)

  Słów kilka o samej fabule. Według mnie była ona dosyć schematyczna i z początku nie do końca przypadła mi ta książka do gustu. Miałam już nawet w głowie słowa zdecydowanie odradzające lekturę pozycji. Jednak im dalej w las, tym było lepiej. W końcu nie potrafiłam się oderwać, a główny bohater mnie w sobie rozkochał.

  Moim zdaniem Eric Bell fajnie wykreował bohaterów i każdy z nich w jakiś tam sposób zwrócił moją uwagę. Przyjaciele Alana są dla mnie jednymi z ogromnych zalet tej książki. Zac jest kompletnie inny od całej reszty uczniów i ma własny świat. Jednak przy tych swoich dosyć głupiutkich pomysłach i zachowaniach, jest rozbrajająco lojalny oraz szczery. Kiedy tylko ktoś naśmiewał się z niego, czułam smutek i chciałam stawać w obronie Zaca, ponieważ w żadnym wypadku nie zasłużył sobie na takie traktowanie.

  Drugim przyjacielem jest Madison. Inteligentny, wygadany, ale ciągle ciągany przez rodziców po różnych siłowniach, żeby zrzucił zbędne kilogramy. Może z początku między mną a nim nie do końca zaiskrzyło, ale potem szczerze go polubiłam. Mając swoje problemy, nadal starał się pomóc Alanowi z jego sprawami.

  Sama nie wiem, co mogłabym jeszcze dodać. Jest to dość cieniutka książka, a jej przeczytanie zajęło mi raptem kilka godzin. Ja totalnie zakochałam się w tej historii, zarówno w jej wadach, jak i zaletach.

  Jeżeli poszukujecie ciekawej, wciągającej młodzieżówki z wątkiem LGBT, to zdecydowanie Alan Cole i jego historia to pozycja dla Was.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Rzadko czytam młodzieżówki, ale ta była bardzo fajna. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Przezabawna i przejmująca opowieść o dorastaniu, coming oucie i na pozór normalnej rodzinie. Któż tego nie zna? W szkole Alan Cole robi wszystko, żeby nie zniknąć w tłumie, przede wszystkim spędza mnóstwo czasu ze swoimi przyjaciółmi Zackiem i Madison. Ale w domu… W domu Alan jest tak cicho, jak tylko się da. Stara się nie podpaść bardzo surowemu ojcu, który ledwo tłumi coraz większą agresję, unika brata Nathana, który właściwie się nad nim znęca. Nie ma oparcia w matce, przeżywającej od dłuższego czasu załamanie. Pewnego dnia Nathan zmusza Alana do podjęcia

  wyzwania. Każdego dnia przez tydzień będzie musiał wykonać pewne niezwykle trudne zadanie. Jeśli Alan przegra, Nathan zdradzi jego sekret: Alan jest gejem i na dodatek podoba mu się kolega z klasy. Co zrobi chłopak? Jak długo wytrzyma szantaż starszego brata i czy wreszcie przeciwstawi się ojcu?”

  „Alan Cole nie jest tchórzem” to książka, po którą sięgnęłam, bo bardzo zainteresował mnie jej opis. Lubię książki, w których poruszane są trudne i kontrowersyjne tematy oraz takie, gdzie pojawia się walka ze stereotypami. Tak prawdę powiedziawszy, nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tej historii i na pewno nie podejrzewałam, że opowieść Alana będzie tak przejmująca. Życie Alana to tak naprawdę piekło na ziemi. W domu trzeba chodzić na paluszkach, by nie zdenerwować ojca despoty, a brat Alana cały czas się nad nim znęca. Jedynie w szkole chłopak może być sobą i złapać chwilę oddechu, bo w towarzystwie swoich przyjaciół nie musi udawać…

  Wiecie co? Ta książka na początku wydała się mi bardzo niepozorna i myślałam, że mimo tematów, jakie porusza, będzie mnie bawić i będę się śmiać prawie na każdej stronie. I choć niewątpliwie jest to historia, w której pojawia się sporo humoru, to jednak jest to także książka, która mną wstrząsnęła i nie raz podczas czytania cała aż gotowałam się w środku, nie godząc się z tym, co zgotował dla Alana los. Rodzina chłopaka według mnie była totalnie popieprzona, matka bała się ojca, w sumie to jego bali się wszyscy, starszy syn choć tego nie chciał, zachowywał się cały czas jak on. Tylko Alan był tam normalny i strasznie mu współczułam, że musiał dorastać w tak chorym otoczeniu. Zachowanie jego najbliższych było po prostu nie do zaakceptowania i choć później wyjaśniło się, dlaczego ojciec, był takim chorym despotą, to ja i tak już nie zmieniałam o nim zdania. Niestety tak samo było w przypadku jego brata, choć jemu później troszkę współczułam.

  Historia Alana jest bardzo smutna i naprawdę wielokrotnie chwytała mnie za serce. Trochę nie pasował mi sposób jej napisania, bo uważam, że poruszając takie tematy, nie warto operować tak luźnym i wesołym językiem. Wydaje się mnie, że autor w ten sposób próbował zrobić tę historię lżejszą, jednak według mnie to nie zadziałało, a przede wszystkim nie pasowało.

  Zdecydowanie jest to książka, która może uświadomić, jak ważna jest tolerancja względem drugiego człowieka oraz jak ważne są nasze relacje z najbliższymi. Uważam, że książka najbardziej przypadnie do gustu nastolatkom, choć nie ukrywam, że i ja fajnie spędziłam przy niej czas.

  Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Ya.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pewnego dnia Nathan zmusza swojego młodszego brata do podjęcia wyzwania. W ciągu tygodnia będzie musiał wykonać niezwykle trudne zadania. Jeśli Alan przegra, Nathan zdradzi jego sekret: Alan jest gejem i na dodatek podoba mu się kolega z klasy. Co zrobi chłopak? Jak długo wytrzyma szantaż starszego brata i czy wreszcie przeciwstawi się ojcu?

  "Alan Cole nie jest tchórzem" opowiada historię o 12-letnim chłopcu, który pod wpływem hmm... szantażu zaczyna przekraczać swoje pewne granice. Myślałam, że będzie to dobra książka, natomiast nasz związek był bardzo burzliwy.

  Zacznijmy od bohaterów. Ojciec, który zachowuje się jak wojskowy i mówi wszystkim dookoła, że są bezużyteczni. Matka, która boi się powiedzieć choćby słowo, jeśli nie została o to poproszona. Starszy brat, który bije na kwaśne jabłko młodszego, jeśli ten jest w zasięgu ręki. Mimo że na końcu ich zachowania zostają logicznie wytłumaczone uważam, że są oni BARDZO przerysowani, co ogromnie mi przeszkadzało. (Polubiłam jedynie Zacka, kolegę Alana. Bo jak można nie lubić takich pokręconych filozofów?)

  Przejdźmy do fabuły, bo tutaj jest już o wiele lepiej. Obserwujemy jak Alan dojrzewa pod względem uczuciowym i psychicznym. W ciągu tego tygodnia główny bohater staje się młodym mężczyzną, który wie co mu się od życia należy i nie pozwoli już sobie w kaszę dmuchać. Ukazanie tej przemiany jest największym atutem całej historii.

  A co ja sądzę? Hmm... Czytało mi się tę książkę bardzo opornie ze względu na bohaterów, którzy bardzo mi się nie podobali i nie chciałam spędzać z nimi mojego wolnego czasu. Natomiast z drugiej strony, zakończenie wynagrodziło mi te "męki" i jestem teraz ogromnie dumna z Alana Cola, który NIE jest tchórzem.

  Zdecydowanie nie jest to tytuł, który powinien być obowiązkowy na liście każdego czytelnika. Książka miała potencjał, ale niestety czegoś tutaj zabrakło. Znalazłam idealne określenie: Nie ma tutaj nic takiego "WOW!" ;) Jeśli lubicie książki o coming outach i szukacie czegoś konkretnie w tym temacie, to ta książka ma szansę się Wam spodobać :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 4 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Alan Cole nie tańczy 0/5 Nasza cena:
29,22 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Alan Cole nie tańczy

Kontynuacja głośnej powieści Alan Cole nie jest tchórzem!   Po ujawnieniu orientacji seksualnej w szkole Alan jest wciąż prześladowany przez swojego największego wroga – Rona. Może jednak liczyć na wsparcie oddanych przyjaciół – Zacka i Madisona. Niestety wciąż nie zdobył się na odwagę, aby wyjawić...
Never Never 4/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Never Never

Nie kocham cię. Nic a nic. I nie pokocham. Nigdy, przenigdy. Czasem wspomnienia mogą być gorsze niż zapomnienie. Charlie i Silas są jak czyste karty. Nie wiedzą, kim są, co do siebie czują, skąd pochodzą ani co wydarzyło się wcześniej w ich życiu. Nie znają swojej przeszłości. Pomięte kartki,...
Chłopak na zastępstwo 5/5 Nasza cena:
32,22 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chłopak na zastępstwo

Przez całe liceum Gia była typem szkolnej gwiazdy. A teraz miała jeszcze fajnego, starszego od siebie chłopaka, o którym tyle opowiadała znajomym, i wszyscy wreszcie mieli go poznać. Ale tuż przed balem maturalnym, podczas którego miała nastąpić prezentacja, już na parkingu, Bradley z nią zerwał....
Nerve 4/5 Nasza cena:
31,76 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nerve

Niewinna gra internetowa z przystojnym chłopakiem u boku, zmienia się w walkę na śmierć i życie. Film na podstawie książki Ryan Jeanne  z genialną Emmą Roberts, 2 września wchodzi na ekrany polskich kin. Młoda uczennica liceum Vee, zostaje wybrana do udziału w anonimowej grze internetowej, która...
eBook Alan Cole nie tańczy mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,99 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Alan Cole nie tańczy mobi epub

Kontynuacja głośnej powieści Alan Cole nie jest tchórzem! Po ujawnieniu orientacji seksualnej w szkole Alan jest wciąż prześladowany przez swojego największego wroga - Rona. Może jednak liczyć na wsparcie oddanych przyjaciół - Zacka i Madisona. Niestety wciąż nie zdobył się na odwagę, aby wyjawić...
eBook Alan Cole nie jest tchórzem mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,99 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Alan Cole nie jest tchórzem mobi epub

Kim jest Alan, jeśli nie jest tchórzem? Szkoła średnia jest sprawdzianem dla każdego, zwłaszcza jeśli nie chcesz rzucać się w oczy. Tym trudniejszy staje się twój los, jeśli musisz ukrywać się przed starszym bratem, który odkrywa twój największy sekret. Brat Alana, Nathan, rzuca mu wyzwanie....
Ścieżka Bestii 0/5 Nasza cena:
19,49 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ścieżka Bestii

Zapierający dech w piersiach finał znakomitej trylogii "Opiekunowie tajemnic"!   Kiedy Złotka, Żabismark i Krasa wracają do Klejnotu, odkrywają że miastem znów rządzi Naczelnik, a ulice kontrolują błogosławieni stróże i armia bezwzględnych najemników. Muzeum Duntu jest w niebezpieczeństwie....
Więcej niż słowa 4/5 Nasza cena:
25,99 zł 40,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Więcej niż słowa

Nowa książka autorki powieści Listy do utraconej. Rev każdego dnia pracuje nad tym, aby utrzymać swoje wewnętrzne demony w ryzach. Chce poukładać swoje życie i zapomnieć o czasie sprzed adopcji. Pewnego dnia, kiedy na osiemnaste urodziny dostaje list od ojca, traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa...
Biały Królik Czerwony Wilk 0/5 Nasza cena:
22,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Biały Królik Czerwony Wilk

Siedemnastoletni Peter Blankman cierpi na poważne zaburzenia lękowe. Sparaliżowany strachem przed codziennymi sytuacjami, które wywołują w nim napady paniki, odnajduje pocieszenie w matematyce, której niezmiennym prawom może w pełni zaufać. Wsparciem służą mu też bliskie osoby: zajmująca się pracą...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula