Afgańska perła

Autor:

Nadia Hashimi

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 27
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Wydawnictwo
Ilość stron
480
Rok wydania
2015
Format
A5
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 18,68 zł
Nasza cena: 24,43 zł 34,90 zł Taniej o: 30%

Produkt niedostępny

Poznaj poruszającą opowieść Nadii Hashimi, która okrzyknięta została najlepszym debiutem 2014 roku. Afgańska perła przedstawia historię wyjątkową, łączącą „smaki” kulturowe oraz głęboką emocjonalność charakterystyczną dla dzieł takich twórców jak Khaled Hosseini, Jhumpa Lahiri czy Lisa See.

Oto dzieje dwóch afgańskich kobiet, którym udało się zmienić własne przeznaczenie

Kabul, rok 2007. Rahima i jej siostry sporadycznie mogą uczęszczać do szkoły i bardzo rzadko wychodzą z domu. Nie mają braci, a ich ojciec jest uzależniony od narkotyków. Jedyną nadzieję na zmianę sytuacji, w której się znajdują, pokładają w pradawnym zwyczaju zwanym bacza posz, polegającym na przebraniu dziewczynki za chłopca. Rahima, udając przedstawiciela płci męskiej, zyskuje wolność i swobodę, o jakich wcześniej nawet nie śniła. Jej dotychczasowe życie zmienia się diametralnie.

Niemal sto lat wcześniej podobnie postąpiła jej prababka, Szekiba. Dzięki temu odważnemu posunięciu z małej afgańskiej wioski przeniosła się do pełnego przepychu kabulskiego pałacu. Afgańska perła opisuje losy tych dwóch odważnych kobiet, które podzielił czas, ale połączyły te same marzenia i niezłomna siła, pozwalająca zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem polegającym na oderwaniu się od własnych korzeni i całkowitej odmianie swego losu.

„Fascynujące spojrzenie na tajemnicze życie afgańskich kobiet, które bez względu na czasy, w jakich żyją, dzielą ten sam tragiczny los. To książka, po której trudno ci będzie wrócić do rzeczywistości”.

- Shilpi Somaya Gowda, autorka bestsellerowej Sekretnej córkiPrzeczytaj darmowy fragment książki


O autorce
Nadia Hashimi

Nadia Hashimi urodziła się i wychowała w Nowym Jorku, dokąd wyemigrowali jej rodzice we wczesnych latach 70. ubiegłego wieku. Przywiązanie do afgańskiej kultury wyniosła z rodzinnego domu, przesyconego duchem opowieści o kraju przodków snutych przez liczne ciotki, wujków i kuzynów.

Stojąc u progu kariery lekarskiej, Nadia zdecydowała się na pierwszą podróż do Afganistanu. Poznanie kraju przodków oraz doświadczenia i wychowanie Nadii zaowocowały rozwinięciem pasji pisarskiej i pierwszą powieścią z fabułą osadzoną w odkrytej na nowo ojczyźnie.
 

Patronat medialny


Czytaj całość

Recenzje (27)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez Monika S. w dniu 2015-10-08
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  26 z 34 osób uznało recenzję za przydatną

  (...) Inna kultura, zachowanie, obyczaje, wszystko to sprawiało, że każdą stronę przekładałam z prędkością światła, tylko po to, aby zobaczyć co będzie dalej. Pomysł złączenia dwóch historii w jedną całość jest bardzo oryginalny i wydaje mi się, że tutaj pasuje idealnie. Obraz, który tam widzimy nie jest przesłodzony, nie ma miłości, którą znajdziemy w romansach, a jest prawdziwe życie i rola afgańskich kobiet - wydanie na świat syna. Koniecznie syn. Córka jest tylko problemem i czasem uznawana jest za karę zesłaną od Allaha. (...)

  Nadia Hashimi dba o czytelnika i nie pozwala mu się nudzić, a jednocześnie umiejętnie dozuje wszystkie ważne fakty i informacje, każdy rozdział kończy się w momencie, w którym nie potrafiłam sobie odmówić przeczytania chociażby początku następnego. Najbardziej zaskakujące jest zakończenie książki. Wydawało mi się, że będzie zupełnie inne, i przyznam się, że zakończenie przyszło zbyt szybko. (...)

  Tej książce daję bardzo wysoką ocenę, powieść ujęła moje serce i duszę i chyba długo, długo jej nie zapomnę. Sądzę, że każda kobieta, której wydaje się, że w Polsce nie ma żadnych praw i jest ograniczana, powinna sięgnąć po tę pozycję po to, aby na własne oczy mogła przekonać się, że w rzeczywistości ma ogromną ilość wolności, której nie docenia. Jak najbardziej zachęcam do jej przeczytania!

  [Fragment recenzji autorstwa Katarzyny, pochodzi z bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez Adam N. w dniu 2015-10-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  12 z 17 osób uznało recenzję za przydatną

  „Afgańska perła” to debiut literacki Nadii Hashimi – amerykańskiej autorki afgańskiego pochodzenia, który szybko stał się międzynarodowym bestsellerem, zdobywając uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków. Tą pozycją, która będzie miała swoją premierę 22 października, Wydawnictwo Kobiece oficjalnie rozpocznie swoją działalność na rynku wydawniczym. I zrobi to w wielkim stylu, bo „Afgańska perła” jest tak dobra, jak obiecywano, a nawet lepsza.

  Sięgając po „Afgańską perłę” byłam pełna obaw i nie wiedziałam czego się spodziewać, jednak moje wątpliwości szybko się rozwiały, gdy tylko zagłębiłam się w lekturze. Wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt stron, by autorce udało się mnie zachwycić.

  To jedna z tych książek, które na długo zapadają w pamięć. Dzieło amerykańskiej autorki to zdecydowanie najlepszy debiut, z jakim miałam okazję się zapoznać i nie pozostaje mi nic innego, jak pogratulować wydawnictwu tak świetnej książki – „Afgańska perła” wysoko postawiła poprzeczkę i mam nadzieję, że następne pozycje będą równie udane. Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po nią, bo naprawdę warto.

  [Fragment recenzji pochodzi z bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez Monia S. w dniu 2015-10-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  12 z 18 osób uznało recenzję za przydatną

  Emocje, jakie mną wstrząsały podczas czytania odczuwałam jako gwałtowne trzęsienia ziemi. Przede wszystkim czułam ogromny strach. Bałam się o losy Rahimy, jej sióstr i Szekiby. O wszystkie dzieci, szczególnie dziewczynki. Chciałam przymknąć oczy na niegodziwość Afganistanu, jednak - jak na złość - pozostały szeroko otwarte. Doceniałam każdy przejaw zwykłej dobroci, który był jak promyk słońca w morzu nienawiści. Nigdy bym nie przypuszczała, że istnieje społeczeństwo, które zmuszone jest żyć w ten sposób i są ludzie, którzy nie chcą tego zmienić.

  (...) każdy z nas potrzebuje swojej drogi ucieczki.

  Już sama okładka przyciąga wzrok. Jest piękna, klimatyczna. Dużo lepsza niż ta zagraniczna. Wydawnictwo Kobiece pokazało, że zna się na rzeczy i zaczyna bardzo mocną książką. Jeśli wszystkie historie takie będą to już wiem, że znalazłam kolejnego ulubieńca - a właściwie ulubienicę.

  Pokochałam Afgańską Perłę. Płakałam nad losem głównych bohaterek. Nawet nie sądziłam, że tak się do nich przywiążę. Te czterysta osiemdziesiąt stron skończyło się za szybko. Spędziłam z powieścią Nadii Hashimi cały dzień i każda chwila, gdy musiałam przestać czytać, była katorgą. Jestem pewna, że czekanie na premierę tej pozycji jest bardzo dobrym pomysłem i polecam Wam to. Jest to historia, na którą warto czekać. Nie znalazłam w niej ani jednej wady.

  [Fragment recenzji pochodzi z bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez Paweł M. w dniu 2015-10-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  10 z 14 osób uznało recenzję za przydatną

  "Afgańską perłę" (tytuł zaczerpnięty z wiersza Rumiego) polecam nie tylko fanom Hosseiniego. To wspaniała, wielowątkowa, wielopokoleniowa saga. Blisko jej do "Stu lat samotności". Napisana mądrze, z wielką wrażliwością. Co jednak najważniejsze - żadna z bohaterek nie budzi jednoznacznych uczuć. W literaturze, której tematem są kobiety - ofiary, pochodzące z krajów zdominowanych przez kulturę mężczyzn, bardzo często postaci są płaskie i nudne, bardzo przewidywalne.

  Nadia Hashimi przedstawia nam kobiety barwne, wzruszające, takie, które mam ochotę przytulić, okryć kocem. Takie, z którymi czuję silną solidarność. "Afgańska perła" to literatura mądra, zmuszająca do przemyśleń na temat życia, śmierci, rodziny, kobiecości, fatum. Nie ma w niej nic tendencyjnego, płytkiego, co przecież najczęściej - niestety - towarzyszy prozie kobiecej. To książka, do której jeszcze wrócę. I którą z największą przyjemnością polecam!

  [Fragment recenzji pochodzi z bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez Kamila B. w dniu 2016-02-01
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  8 z 12 osób uznało recenzję za przydatną

  Czasami lubię ponarzekać, to przyznam szczerze i bez bicia. Chwilami potrafię nawet rozpaczać, że nie mam akurat mleka do kawy... Ale jakby głębiej się zastanowić, to jaki to ma sens? Żaden. Często zapominamy, jak mamy dobrze w życiu. Nie doceniamy tego co mamy, a jednak czytając tę książkę... Po raz kolejny zorientowałam się, że moje życie diametralnie różni się od tego, które dzierżą afgańskie kobiety.

  Historia opowiada o dwóch kobietach, które łączą nie tylko więzy krwi, ale i los. Szekiba traci prawie całą swoją rodzinę, zostaje skrzywdzona przez co marzyć nawet nie chce o małżeństwie, a na dodatek tego jest zmuszona pomagać swojemu ojcu, który samodzielnie nie jest w stanie się zająć gospodarstwem. Była dla niego niczym syn, a gdy ojciec odszedł, przeniosła się do znienawidzonej rodziny, gdzie była pomiatana i wykorzystywana. I zdecydowanie wciąż traktowana, jak silny mężczyzna stworzony do pracy. Jej praprawnuczka również nie ma życia usłanego różami. Rahim...A w zasadzie Rahima zostaje po pewnym czasie upragnionym synem swojego ojca. Wciela się w rolę chłopaka i zaczyna żyć na wolności, może bawić się i rozmawiać z innymi rówieśnikami bez żadnych obaw. Jednak z czasem Rahimie los przypomina, że tak naprawdę jest kobietą i zostaje zmuszona do niechcianego małżeństwa. Czy zmieni swój żywot podobnie jak Szekiba? Czy opuści głowę i pozwoli sobie na życie takie, jakiego nie chce?

  Niepierwszy i nieostatni raz szokowałam się afgańską kulturą, którą większość z nas jako tako kojarzy. Jednak czytając tę lekturę, nie mogłam pojąć ani zrozumieć... I chyba tego nigdy nie zrobię. Mimo że jest to fikcja, bardzo podziwiam te dwie kobiety za odwagę i jednocześnie oddaję hołd przedstawicielkom płci pięknej, które w realnym życiu muszą radzić sobie z upokarzaniem, brakiem szacunku i mottem życia "mężczyzna jest najważniejszy".

  Z początku nie mogłam się wciągnąć, coś mi nie pasowało, mimo naprzemiennych rozdziałów, które bardzo lubię. Jednak po kilkunastu stronach przepadłam z kretesem. Niejednokrotnie miałam łzy w oczach, zdziwienie czy oburzenie. Kibicowałam obu kobietom i liczyłam, że zmienią swoje życie. Czy się zawiodłam? Zdecydowanie nie. Jest to historia napisana naprawdę ciekawym językiem, pozwalającym na wędrówkę w inny odległy świat, którego (całe szczęście) nie dano nam zaznać.

  Jedyne do czego mogę się przyczepić, to koniec. Liczyłam na coś bardziej "fajerwerkowego", choć nie jest źle. Po prostu pragnęłam równie pięknego zakończenia, jak ta cała historia. Jednak nie umniejsza to jakoś szczególnie wydźwiękowi, który pozostawia w czytelniku niemały ślad.

  Niech Was nie przerazi objętość tego tomu, mogę przysiąc, że stronice przewracają się same z prędkością nawet i światła. Naprawdę nie pożałujecie czasu poświęconego Rahimie i Szekibie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 22 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Afgańska perła
 • Autor: Nadia Hashimi
 • Wydawnictwo Kobiece
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2015
 • Ilość stron: 480
 • Format: A5
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788365170057
 • Język: polski
 • Podtytuł: Historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie
 • Oryginalny tytuł: The Pearl That Broke Its Shell
 • Tłumacz: Monika Pianowska
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788365170057
 • EAN: 9788365170057
 • Wymiary: 14.5x20.5x2.9 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Wąż i perła 0/5 Nasza cena:
20,00 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wąż i perła

Biografia Giulii Farnese, metresy papieża Aleksandra VI Borgii i siostry papieża Pawła III, posłużyła Kate Quinn za kanwę dla fascynującej, pełnokrwistej opowieści. Rzym, rok 1492. Mieszkańcy Wiecznego Miasta niecierpliwie obserwują przedłużającą się agonię papieża Innocentego VIII. Giulia Farnese...
Perła w piasku 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Perła w piasku

Pełna namiętności historia nierządnicy Rachab, z której rodu wywodził się Jezus. Olśniewająca uroda ma swoją cenę. Rachab przekonuje się o tym na własnej skórze, gdy jako piętnastolatka zostaje sprzedana jako prostytutka przez własnego ojca ?mężczyznę, którego darzyła miłością i zaufaniem. Dzięki...
Perła 5/5 Nasza cena:
20,44 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Perła

 Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera – kolejna część bestsellerowego cyklu Perła to piąty tom z cyklu o księdzu Groserze. W 2003 roku książka Jana Grzegorczyka Adieu. Przypadki księdza Grosera przełamała tabu w mówieniu o prywatnym życiu księdza i kondycji polskiego społeczeństwa...
Perła 0/5 Nasza cena:
26,36 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Perła

 Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera – kolejna część bestsellerowego cyklu Perła to piąty tom z cyklu o księdzu Groserze. W 2003 roku książka Jana Grzegorczyka Adieu. Przypadki księdza Grosera przełamała tabu w mówieniu o prywatnym życiu księdza i kondycji polskiego społeczeństwa...
Perła Europy Upadek 0/5 Nasza cena:
26,01 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Perła Europy Upadek

W dalekim od frontów drugiej wojny światowej i pozornie spokojnym Stettinie, rozgrywa się gra o wysoką stawkę. Drogi głównych bohaterów ponownie się krzyżują, mimo że każdy z nich ma do wykonania inne zadanie. Muszą opowiedzieć się po jednej ze stron, podjąć ryzykowne decyzje, których konsekwencją...
Perła Europy Dziedzictwo 0/5 Nasza cena:
23,92 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Perła Europy Dziedzictwo

Chcąc pozyskać środki na drogie, niestandardowe leczenie za granicą, Piotr decyduje się sprzedać rodzinny dom. Nie zdaje sobie jednak sprawy, z czym wiąże się jego decyzja, a także do czego ostatecznie doprowadzi. Kim jest starsza kobieta składająca nietypową ofertę kupna? Dlaczego ciężko chory...
Wąż i perła 0/5 Nasza cena:
32,79 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wąż i perła

Biografia Giulii Farnese, metresy papieża Aleksandra VI Borgii i siostry papieża Pawła III, posłużyła Kate Quinn za kanwę dla fascynującej, pełnokrwistej opowieści. Rzym, rok 1492. Mieszkańcy Wiecznego Miasta niecierpliwie obserwują przedłużającą się agonię papieża Innocentego VIII. Giulia Farnese...
Dom bez okien 5/5 Nasza cena:
27,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dom bez okien

Opowieść rzucająca światło na niezwykłe zgromadzenie skazanych kobiet, które mają tylko siebie. Autorka Afgańskiej perły i Kiedy księżyc jest nisko powraca z najnowszą powieścią. Mąż Ziby, Kamal, zostaje brutalnie zamordowany siekierą i odnaleziony w takim stanie na podwórzu. Ziba jest oszołomiona...
Kiedy księżyc jest nisko 5/5 Nasza cena:
25,83 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedy księżyc jest nisko

Mahmud kocha swoją żonę Feribę ponad życie. Są razem szczęśliwi i dobrze im się wiedzie. Wszystko jednak się zmienia, gdy w ich kraju wybucha wojna, a do władzy dochodzą talibowie. Mahmud, z zawodu inżynier, staje się celem nowego reżimu fundamentalistów i zostaje zamordowany. Feriba, zmuszona do...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula