Zobacz co zrobiłam

Autor:

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 6
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Rok wydania
2018
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 27,59 zł
Audiobook na CD
od 24,74 zł
Nasza cena: 23,99 zł 39,99 zł Taniej o: 40%

Suspens, mroczne tajemnice rodzinne i owiana złą sławą bohaterka – znakomita powieść oparta na faktach, która rzuca nowe światło na jedną z najbardziej zagadkowych zbrodni w amerykańskiej historii.

Sprawą Lizzie Borden, młodej kobiety z Massachusetts oskarżonej o zabójstwo ojca i macochy siekierą w 1892 roku żyła niemal cała Ameryka. W procesie kobietę uniewinniono, a przyczyn morderstwa nigdy nie wyjaśniono. Autorka tego fascynującego thrillera próbuje dociec, co naprawdę zdarzyło się w rodzinie Bordenów.

Czytaj całość

Recenzje (6)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-02
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Zobacz co zrobiłam" to jedna z najlepszych książek jakie czytałam w tym roku. Genialnie napisana i świetnie wydana.

  Kiedy tylko otwiera się tę powieść czuć niesamowity zapach książki, strony są wspaniale szorstkie i przyjemność sprawia trzymanie jej w dłoniach. Kolor stron i rozmiar czcionki to również duże zalety.

  Historia przedstawiona wewnątrz opowiada o zabójstwie Pana Bordena i jego drugiej żony, a narratorami są jego córki Lizzie i Emma, brat matki kobiet, służąca i tajemniczy mężczyzna. Całość jest utrzymana w ciekawym klimacie. Wydarzenia oparte są na prawdziwej historii, więc czytelnik mimo iż wie jak to się skończy odczuwa wszystko co się dzieje razem z biegiem wydarzeń. Według historii to Lizzie zabiła swojego ojca i macochę, ponieważ już w trakcie odbieramy sygnały o ich podtruwaniu, jednakże wszystko jest tak zagadkowe, że chyba nigdy nie dowiemy się jak było naprawdę. Poza tym musimy pamiętać, że to także fikcja literacka.

  Rodzinne konflikty przeplatane są z retrospekcjami, gdzie możemy bliżej poznać naszych bohaterów i ich charaktery. Już od początku miałam swoich ulubieńców, a to że w historii jest mało postaci bardzo pomaga czytelnikowi na skupieniu się na tylko na nich. Nie ma tutaj momentów kiedy nie wiemy o kim właśnie jest mowa. Jest to ogromna zaleta, ponieważ nie jesteśmy zalani falą imion, które szybko można zapomnieć.

  Całość wywołuje gęsią skórkę. Od tej pozycji ciężko mi było się oderwać i niemal cierpiałam kiedy trzeba było wrócić do nauki. Dopełnienie to także tłumaczenie - fantastyczne.

  instagram - unirosbooks

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-22
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy Lizzie Borden byłaby w stanie popełnić tak drastyczny czyn? Kobieta wydaje się być osobą niezrównoważoną psychicznie. Jest niesamowicie intrygującą postacią ,niepokojącą i zagadkową. Dodatkowo jej relacje z ojcem nie były kryształowe. Ojciec Lizzy nie był człowiekiem, który akceptowałby jakiekolwiek sprzeciwy swoich córek. Jego jedynym atutem były pieniądze, których podejrzana potrzebowała i tylko dlatego się nie wyprowadziła. Wydaje się, że naprawdę mogłaby się dopuścić tej zbrodni, jednak nie tylko ona miała motyw.. Z retrospekcyjnych wstawek dowiadujemy się, że w domu Borden nie działo się za dobrze. Jej członkowie byli dość osobliwymi ludźmi, o zaskakująco irracjonalnych zachowaniach.

  Tę wstrząsającą oraz krwawą sprawę postanowiła roztrząsnąć Sarah Schmidt. Autorka przedstawia tę historię z perspektywy postaci, które w jakiś sposób były powiązane z miejscem zbrodni i ofiarami. Schmidt przedstawia to wszystko wnikliwie i dociekliwie, w dość przystępnym stylu. Ogólnie uważam, że książka jest dobra, choć momentami ciężko było się wciągnąć w lekturę.

  Brak niezbitych dowodów sprawił, że Lizzy Borden została uniewinniona. Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się, kto stał za śmiercią Andrew’a i Abby Bordenów.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Morderstwo, które stało się inspiracją dla wielu artystów.

  Słowa „zobacz, co zrobiłam” brzmią niewinnie - jak słowa dziecka. Jednak za nimi chowa się okropna i przerażająca tajemnica - Lizzie Borden prawdopodobnie zabiła swojego ojca i macochę. Na myśl nasuwa się tylko jedno pytanie – czy rzeczywiście byłaby do tego zdolna? Oto morderstwo wykonane z zimną krwią, bez skrupułów w bardzo brutalny sposób. Po mimo procesu sądowego, nie udało się rozstrzygnąć owej zagadki. Któż dokonał się takiego czynu? Czyżby morderstwo idealne?

  Oto książka oparta na faktach, która przedstawia cztery punkty widzenia osób najbliższych zamożnej rodziny Bordenów. Już od pierwszych stron można wysunąć wniosek, że Lizzie Borden to niezrównoważona psychicznie kobieta i na pewno jest winna. Ale, czy na pewno? Otóż, tak jak książki nie powinno oceniać się po okładce, tak również i w tym wypadku. Byłam zaskoczona, gdy kolejne strony wywoływały we mnie zwątpienie w ludzką egzystencję. Ukazywane przez autorkę motywy, jak i zachowania oraz profile psychologiczne bohaterów tej książki, sprawiły, że podejmowałam próby utożsamiania się z postaciami, aby lepiej ich zrozumieć – co więcej – sama się zastanawiałam, co bym zrobiła w danej sytuacji.

  Autorka posługuje się lekkim i przystępnym stylem, co tylko ułatwia zagłębienie się w tajemnice i sekrety owej rodziny. Jedynym niuansem jest to, że opisane są również wspomnienia z przeszłości (jeszcze przed morderstwem), które sprawiają, że można się trochę pogubić podczas czytania, dlatego warto być skupionym. Jedną z największych atrakcji tej książki było to, że czytelnik może osobiście oceniać i wysuwać wnioski, a na samym końcu odpowiedzieć sobie, według własnych kryteriów, na jedno bardzo ważne pytanie – Kto dokonał się tak brutalnego czynu?

  Słowami podsumowania mogę rzec, że „z rodziną dobrze wygląda się tylko na zdjęciu...”

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-13
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  4 sierpnia 1892 roku w Fall River w stanie Massachusetts córka znajduje zmasakrowane zwłoki ojca. Lizzie nie widziała ani nie słyszała niczego niepokojącego. W chwili ataku tylko ona i służąca Bridget przebywały w domu. Dwie ofiary, Andrew i Abby, macocha Lizzie. Dziewczyna nie potrafi poskładać w całość wydarzeń dnia, który skończył się tak makabrycznie. Jest roztrzęsiona, zmienia wersję zeznań, gubi się w tym co mówi i ma spore luki w pamięci. Trudno się dziwić, w końcu to ona odnalazła ojca ze zmasakrowaną twarzą. Staje się jednak główną podejrzaną i wszyscy przekonani są o jej winie. Czy to ona zabiła siekierą swoich najbliższych?

  Mamy możliwość dokładnego wgłębienia się w relacje panujące w tej rodzinie dzięki retrospekcjom, przebiegiem zdarzeń z perspektywy głównych bohaterów. Lizzie wydaje się osobą rozbitą emocjonalnie. Cały świat musi kręcić się wokół niej. Prawdziwym oparciem jest dla niej starsza siostra Emma, która odcięła się od rodziny, lecz w obliczu tragedii wraca i wiernie trwa u boku siostry. Córki nie dogadywały się z ojcem, który nie potrafił znieść żadnego sprzeciwu z ich strony. Na ten temat wiemy więcej z relacji służącej Bridget. Dziewczyna potrzebując pieniędzy trafiła do ich domu z którego nie da się już uciec. Wuj John Morse, brat biologicznej matki kobiet zleca Benjaminowi, aby przypomniał Andrew Bordenowi, że nie pozwoli by jego siostrzenicom działa się krzywda. W tych czterech ścianach szanowanej rodziny Bordenów wiele się działo. Nie jedna osoba miała motyw do popełnienia tego brutalnego morderstwa. Brak dowodów pozwolił uniewinnić Lizzie. Kto naprawdę zabił? Do dziś nie wiadomo.

  "Zobacz co zrobiłam" jest powieścią opisaną na faktach autentycznych. Morderstwo Bordenów stało się najbardziej zagadkową zbrodnią w amerykańskiej historii. Tym zdarzeniem żyła cała Ameryka a proces Lizzie śledziło tysiące osób. Autorka pozwoliła w zupełnie nowy sposób spojrzeć na tę znaną historię. Ta powieść jest bardzo kontrowersyjna. Napisana w bardzo wnikliwym, złożonym stylu. Opisy zbrodni, relacji dostarczają bardzo niepokojącego klimatu pełnego grozy. Powieść intryguje już od pierwszych stron. Z jednej strony wiemy co wydarzyło się w tej rodzinie ale z drugiej strony autorka rzuca na sprawę nowe światło. Mamy okazję wnikliwie wgłębić się w akcje, relację Lizzie oraz innych bohaterów oraz snuć własne domysły.

  "Zobacz co zrobiłam" to nietypowy thriller psychologiczny. Pełny niepokoju, napięcia i wnikliwego spojrzenia na znaną historię Lizzie. Thrillery oparte na faktach autentycznych od zawsze mnie intrygowały. Oczekiwałam mrocznej i klimatycznej atmosfery i właśnie taką dostałam. Wydarzenia odwzorcowane zostały z pełną precyzją a bieg zdarzeń nie został zmieniony. Z ciekawością śledziłam rozwój wypadków i muszę przyznać, że jestem w pełni usatysfakcjonowana tą lekturą. Polecam!

  https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/05/zobacz-co-zrobiam-sarah-schmidt.html

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-30
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zbrodnia, którą wiele miesięcy żyła niemal cała Ameryka. Tragedia, która do dziś nie została wyjaśniona. Jedna, mrożąca krew w żyłach historia. Sarah Schmidt postanowiła osobiście podjąć próbę znalezienia odpowiedzi na niewyjaśnione kwestie, które do dziś spędzają sen z powiek zainteresowanym.

  W 1892 roku, w Fall River, pewnego sierpniowego dnia wydarzyła się prawdziwa zbrodnia. Lizzie Borden, młodą kobietę z Massachusetts, oskarżono o zabicie ojca i macochy. Zbrodnia miała być nie tylko przerażająca, ale i okrutna ponieważ kobieta wybrała sobie za broń siekierę i to nią miała doprowadzić do śmierci swoich najbliższych. Jak było naprawdę? Nikt nie zna odpowiedzi do dziś, bowiem w procesie ostatecznie Lizzie została uniewinniona poprzez brak konkretnych dowodów. Inne czasy i mniej skuteczne niż współcześnie śledztwo przemówiło na korzyść - być może - jednej z najokrutniejszych kobiet chodzących po tym świecie. Ona sama przez trzydzieści pięć lat żyła w rodzinnej miejscowości nie zważając na sąsiadów, z których niemal wylewała się nienawiść wobec jej osoby.

  Nie ma lepszego thrillera niż ten oparty na prawdziwych wydarzeniach. "Zobacz co zrobiłam" to przykład właśnie takiej historii. Tym mocniejszej, że żyjącej w głowach i sercach ludzi. Byłam ogromnie ciekawa jak autorka ugryzie temat i czy podejdzie do niego jak do fikcji literackiej opartej na rzeczywistości czy może podejmie temat w sposób bliższy reportażowi. Okazało się, że autorka wybrała inny kierunek i opisała wydarzenia na podstawie pierwszoosobowej narracji bohaterów, którzy byli najbliżej rozgrywanych wydarzeń. Tak właśnie powstała powieść o rodzinie Brodenów opisana z perspektywy samej oskarżonej, jej najbliższych oraz przyjaciół. Wszystko to w celu kolejnej próby zrozumienia, co naprawdę zdarzyło się w tej rodzinie.

  Muszę przyznać, że powyższa lektura intryguje niemal od pierwszych stron i wprowadza mocny, niepewny klimat wiszącej w powietrzu tajemnicy. Świadomość prawdy płynącej z fabuły potęguje niepewność w stosunku do rozgrywanej akcji a zdystansowany styl autorki pozwala czytelnikowi na własną interpretację wydarzeń. Tym samym książkę czyta się z ogromnym zaangażowaniem i razem z autorką docieka się prawdy tego co naprawdę się wydarzyło analizując dialogi i postępowania bohaterów występujących w fabule. A jest ich naprawdę sporo: Lizzie, Benjamin,Bridget - oni wszyscy opowiadają własną historię z roku, w którym wydarzyła się tragedia oraz po procesie, gdy wszystko powoli wracało do normy.

  "Zobacz, co zrobiłam" to nietypowa lektura, ale warta uwagi. Mimo świadomości dialogów stworzonych przez autorkę przypatrywałam się słowom wypowiadanym przez bohaterów z nadzieją, ze może wypatrzę coś więcej, czego nie dostrzeżono w czasie procesu. Analizowałam postawy wiarygodnych bohaterów i z zaciekawieniem śledziłam rozwój wypadków mając nadzieję, że otrzymam odpowiedzi choćby na połowę interesujących mnie faktów. Bez wątpienia Sarah Schmidt dołożyła wszelkich starań, by jej książka wypadła wiarygodnie i szczegółowo co potwierdza treść oraz przypis na finalnych stronach. To idealna propozycja do poszukiwaczy książek niebanalnych, które swoje korzenie mają w prawdziwym życiu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula