Żmijowisko

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 7
Wysyłka w:
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
480
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,75 zł
Nasza cena: 24,74 zł 39,90 zł Taniej o: 38%


Zaskakujący thriller, pełen nagłych zwrotów akcji. Jeśli ktoś ginie bez śladu, to niezawodny znak, że dzieje się coś niedobrego. Spróbuj rozwikłać zagadkę wraz z bohaterami.

Lato 2016 roku. Kamila i Arek to małżeństwo trzydziestoparolatków. Mają dwójkę dzieci: piętnastoletnią Adę oraz malutkiego Ignasia. Jak, co roku wybierają się na urlop z przyjaciółmi Kamili ze studiów. Tym razem spędzają go w zagubionym wśród lasów i jezior gospodarstwie agroturystycznym we wsi Żmijowisko. Dla Kamili jest to czas wspomnień z czasów szalonej młodości, która skończyła się wraz z nieplanowaną ciążą. Natomiast zarówno Arek, jak i Ada, nie podchodzą do pomysłu spędzenia czasu z przyjaciółmi kobiety i ich rodzinami zbyt entuzjastycznie. Ada jest rozżalona faktem, że nie pojechała na upragniony obóz. Zaprzyjaźnia się z Danielem, synem gospodarzy. Arek nie potrafi znaleźć wspólnych tematów z przebywającymi w Żmijowisku urlopowiczami.

Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez o mały włos nie dochodzi do tragedii: ktoś kogoś niemalże topi, wywiązuje się kłótnia, otwierają się dawne rany. Następnego dnia okazuje się, że zniknęła Ada i nikt nie wie, co się z nią stało. Poszukiwania są bezskuteczne, nikomu nie udaje się odnaleźć dziewczyny. Rodzice są zrozpaczeni. Rok później Arek powraca do Żmijowiska by podjąć kolejną próbę odnalezienia córki i rozwikłania zagadki jej zniknięcia. Dodatkowo musi zmierzyć się z niechęcią tamtejszych mieszkańców, którzy pamiętają historię zaginięcia jego córki, ale współczują tylko matce. Czy ojcu uda się odnaleźć ukochaną córkę?

Wojciech Chmielarz umiejętnie buduje napięcie, prowadząc narrację w trzech różnych czasach: Wtedy (lato 2016), Teraz (lato 2017) i Pomiędzy. Zakończenie tego thrillera psychologicznego z mocno rozbudowanym wątkiem obyczajowym mocno zaskakuje.

Wojciech Chmielarz to urodzony w 1984 roku dziennikarz i autor kryminałów. Współpracował m.in. z "Pulsem biznesu", "Nową fantastyką", "Pociskiem" i "Polityką". Ma na swoim koncie cykl powieści kryminalnych o komisarzu Jakubie Mortce oraz cykl gliwicki ("Wampir", "Zombie"), jest także autorem powieści "Królowa głodu".

Czytaj całość

Recenzje (7)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-05
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Inny, ale nadal bardzo dobry Chmielarz w akcji.

  Autor przyzwyczaił nas do tego, iż jego książki to kryminały, a których akcja na ogół pędzi, czasami, sporadycznie tylko zwalniając.

  Żmijowisko jest inne i nie każdemu musi to przypaść do gustu. Mnie spodobało się i to bardzo.

  Przede wszystkim to powieść, obyczajowa, socjologiczna, społeczna z mocnym motywem psychologicznego thrillera.

  To opowieść o rozpadzie rodziny, przyjaźni, utracie bezpiecznego świata, porażkach, zawiedzeniu się na ludziach, ale i o tym co daje siłę napędową, co ważne.

  Żmijowisko jest bardzo mocno osadzone w polskich realiach, w niektórych momentach można przedstawiony świat, otoczenie bohaterów, ich zachowanie określić jako typowe polskie piekiełko. Chmielarz doskonale nakreślił świat, jaki większość spotka na wyciągniecie ręki, świat, w którym gro z nas odnajdzie sporą część siebie, choć rzadko kto się do tego przyzna. Polskie teksty, polskie realia, polski dom, polskie opowieści, nawet muzyka, wygląd domku to wszystko sprawia, iż na swój sposób czujemy się w tej lekturze bezpieczni, otoczeni swojską polskością, ale także odrobinę podminowani, przestraszeni, zaniepokojeni, a na pewno zaintrygowani.

  Żmijowisko to także opowieść przepełniona uczuciami, tymi złymi, bardzo złymi, najgorszymi, ale i będącymi zwiastunem czegoś dobrego, nadziei. Z pewnością w książce brak uczuć obojętnych. Jest za to genialny obrazek polskiego społeczeństwa i tego, co sami potrafimy zrobić w imię dobra, miłości, przyjaźni...

  Atutem są także świetnie nakreśleni bohaterowie, zarówno ci główni, jak i drugoplanowi pojawiający się w książce na chwilę.

  Tekst, bohaterowie, wydarzenia wzbudzają skrajne emocje, nikogo nie pozostawią obojętnym. Można tej książki nie lubić, można ją pokochać, ale z pewnością nie pozostanie się wobec niej obojętnym.

  Przemiany w ludziach, odkrywanie krok po kroku tajemnic, to jak ewoluuje postać, jak zmienia się zachowanie, podejście do tematu, jak przeobrażają się ludzkie reakcje ukazane na tle powrotu do dramatycznych wydarzeń sprzed roku. Świetna lektura choć potrzeba kilku chwil żeby wniknąć w jej klimat. Warto. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-10
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Żmijowisko" Wojciecha Chmierlarza to świetna lektura, którą się czyta z zaciekawieniem co będzie dalej, kto zawinił. Bardzo lubię czytać tego rodzaju książki, jednak w tej zbyt dużo jak dla mnie jest wulgaryzmów. Posługują się nim wszyscy bohaterowie od najmłodszych po najstarszych, tak jakby podczas rozmów musiały wystąpić przekleństwa, bo inaczej rozmowa nie miałaby sensu. Zazdrość, która jest myślą przewodnią tej książki występuje wszędzie, w pracy, życiu codziennym, szkole, kontaktach międzyludzkich, życiu rodzinnym. Właśnie zazdrość jest powodem tragedii, która wydarzyła się podczas niby sielankowego spotkania grupy znajomych ze studiów i ich rodzin. Wszystkie niewyjaśnione sprawy nie są na bieżąco wyjaśniane tylko wychodzą przy tzw. okazji. W książce jest wiele opisów z którymi spotykamy się w życiu codziennym. Zaginięcie córki jednych z bohaterów jest bardzo smutną sprawą powodowaną chorą zazdrością ojca dziewczynki o swoją żonę. Czytając "Żmijowisko", wydaje się, że już wiadomo kto zawinił i gdzie może być dziewczyna, ale zaczyna się kolejny rozdział i już są wątpliwości co do tego, a jeszcze następny wprowadza nas na inny trop. Rozwiązanie dopiero odczytujemy w ostatnim rozdziale i to jest fajne, nie trzyma w napięciu, ale w zaciekawieniu. Koniec jest smutny, ale warto przeczytać ta lekturę, ma się poczucie dobrze spędzonej chwili z książką.

  Książkę posiadam z serwisu czytampierwszy.pl

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-26
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Na początku tego roku poznałam Wojciecha Chmielarza. Może trochę później niż niektórzy, ale dzięki temu mogłam przeczytać prawie całą serię z komisarzem Jakubem Mortką za jednym posiedzeniem. Prawie całą, bo zostały mi jeszcze „Cienie”, ale przyjdzie na nie jeszcze czas. Żal mi się rozstawać z Mortką, więc odwlekam to w czasie.

  Ale! Wojciech Chmielarz napisał coś nowego. „Żmijowisko” to, jak głosi okładka, thriller psychologiczny z zaginionym dzieckiem w tle.

  Grupa znajomych ze studiów spędza urlop w gospodarstwie agroturystycznym. Kamila, żona Arka wraz z dwójką dzieci przyjeżdża do tytułowego Żmijowiska, chociaż nikt poza nią jechać nie chciał. W poszczególnych domkach zameldowały się już jej koleżanki i koledzy z rodzinami. Ostatni przyjeżdża Robert ze swoją nową partnerką, czarnoskórą prezenterką telewizyjną, Adaomą. Ten fragment brzmi jakby był początkiem wszystkiego, jednak początek znajdziemy zupełnie gdzie indziej.

  Bardzo spodobał mi się pomysł Chmielarza na skakanie po osi czasu. Wakacje w Żmijowisku to nie jest początek historii. To kulminacja wspólnych losów. Oprócz spotkania grupy znajomych mamy jeszcze przeszłość i przyszłość z różnych perspektyw. Dzięki temu zabiegowi poznajemy wydarzenia i bohaterów po kawałku, w częściach, które pozwalają nam stopniowo dojść do prawdy. Fakt znacznego skupienia się na charakterach i uczuciach bohaterów sprawiał, że tempo książki spadało, przez co nie do końca zgadzam się z określeniem thriller psychologiczny sensu stricto. Chociaż może gdyby analizę każdego bohatera podciągnąć pod „psychologiczny”, a zakończenie pod „thriller” to będziemy mieć komplet.

  Czytając „Żmijowisko” wyobrażałam sobie klimat w stylu „Kruka” produkcji Canal+. Och, jaki byłby z tego piękny film! Tajemnicze zarośla, złowrogi las, samotność i niezrozumienie. I ten jad, który powoli zabija od środka…

  Fajny ten Chmielarz. To kiedy następna książka?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-25
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kamila wraz z rodziną, jak co roku, wyjeżdża na urlop, by spotkać się z przyjaciółmi ze studiów. Tym razem postanawiają spędzić ten czas w agroturystyce, mieszczącej się w niewielkiej miejscowości Żmijowisko. Lato, leśna głusza, wieczory mocno zakrapiane alkoholem, śpiew i kąpiele nocą w jeziorze. Idealna sceneria, by stała się tragedia. Nikt nie spodziewa się, że ten wyjazd, zamiast miłych wspomnień, zostawi po sobie gorycz, cierpienie i łzy.

  Ada, córka Kamili i Arka, zapierała się rękami i nogami przez tym wyjazdem. Nie ma w tym nic dziwnego, nastolatka chciała spędzić ten czas ze swoimi znajomymi na kolonii. Zwłaszcza, że pojechał na nią również chłopak, do którego od dawna wzdychała. Niestety jej matka, jak zawsze wiedząca lepiej, postanowiła zepsuć córce ten czas i postanowiła, że całą rodziną wyjadą do Żmijowiska. Nie ciężko się domyślić, że dziewczyna spędzając całe dnie z nosem w telefonie, nie była kompletnie zainteresowana spędzaniem czasu z rodzicami i opiekowaniem się młodszym bratem.

  Do agroturystyki przyjeżdża również Robert, młodzieńcza miłość Kamili. Kobieta w głębi duszy nie potrafi się pogodzić z faktem, że to nie z nią Robert przyjechał na ten zjazd, a z czarnoskórą modelką imieniem Adaoma. Wciąż tęskni za mężczyzną, pomimo, że od wielu lat ma swoją rodzinę, jest matką Ady i Ignasia, a także żoną Arka. Widząc, jak Robert patrzy na obecną ukochaną, do Kamili powracają wszystkie wspomnienia wspólnych dni.

  Czy gdyby Kamila nie prowadziła wewnętrznej wojny ze wspomnieniami, nie doszłoby do tragedii? Czy Ada spędziłaby z nimi miło czas i wróciliby razem do domu? Czy to naprawdę wina Kamili, że jej córka zniknęła? Czy wszystko potoczyłoby się inaczej, gdyby pozwoliła córce wyjechać na kolonię? W głowie kobiety kłębi się milion pytań.

  Pomimo usilnych prób odnalezienia Ady, po dwunastu miesiącach nikt nadal nie wie, co stało się z nastolatką. Ojciec dziewczyny postanawia wrócić do Żmijowiska i wznowić poszukiwania córki.

  Czy uda się odnaleźć nastolatkę? Kto stoi za jej zniknięciem? Jaki związek z zeszłorocznymi wydarzeniami ma rodzina, która przeprowadziła się do Żmijowiska z Sopotu? Kim właściwie jest Damian - młodocianym zabójcą, czy zagubionym chłopcem, który zrobi wszystko, by przypodobać się rówieśnicy?

  Chmielarz w nieprzesadzony sposób zamienia sielski wypoczynek w rodzinną tragedię. Czytelnik nie może tu zaufać żadnemu bohaterowi. Nawet jeśli mamy wrażenie, że wiemy, kto co ma za uszami, parę stron później przekonujemy się, że byliśmy w błędzie. Tu każdy może być podejrzany. Z pozoru nieistotne szczegóły, z czasem okazują się mieć ogromne znaczenie. Strony połyka się jedna za drugą, prawdopodobnie nie tylko przez samą historię, ale także dzięki temu, że autor nie traci czasu na zbędne "gadanie". Nie znajdziemy tu ciągnących się w nieskończoność opisów postaci, wiejskiej fauny i flory, czy warunków atmosferycznych panujących tego lata. Tu są konkrety i to mi się podoba. Czekam na kolejne pozycje pana Wojtka, a Was zachęcam do przeczytania Żmijowiska. To jedna z lepszych książek, które miałam okazję przeczytać w tym roku.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-18
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książkę Pana Wojciecha Chmielarza miałam przyjemność, przesłuchać w drodze do pracy i z pracy. Warto nadmienić, że książka nie pozwoli nam czytelnikom, przez cały dzień w pracy/szkole itd. zapomnieć o sobie. Ta książka jest przepełniona emocjami ludzi praktycznie nie różniących się od nas zwykłych „zjadaczy chleba”. W moim przypadku było tak, że „przetrawić” ją musiałam w sobie jeszcze przez bardzo długi czas. To tylko wskazuje na to, że Wojciech Chmielarz napisał świetny thriller psychologiczny. Jest to powieść o tym jak łatwo może dojść do rozpadu rodziny, jak niebezpiecznie silne mogą być uczucia, które zarazem są destrukcyjne – wykańczające do granic oraz o tym jak tragedia potrafi zniszczyć, oraz obnażyć w nas to co jest najgorsze.

  Wojciech Chmielarz znany jest z tego, że doskonale kreuje portrety psychologiczne stworzonych przez siebie postaci. Praktycznie każda z jego postaci, nie tylko w „Żmijowisku” jest stworzona od podstaw z indywidualnymi szczegółami, które tak naprawdę każdy w sobie je posiada.

  Bohaterami, których przyjdzie nam spotkać jest małżeństwo trzydziestoparolatków, którzy nie potrafią już od dłuższego czasu porozumieć się z sobą nawzajem, ale też nie potrafią dotrzeć do swojej piętnastoletniej córki Ady.

  Jak czytamy na stronie wydawnictwa:

  „Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez ktoś kogoś prawie topi. Wywiązuje się kłótnia, podczas której otwierają się dawne rany. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa się w powietrzu.

  Rok później jej ojciec wraca do Żmijowiska, by podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki. „Ada była ciągle najważniejsza. Każdego dnia o niej myślałem, każdego. O tym, co się stało. O tym, co moglibyśmy zrobić inaczej.” Przez te dwanaście miesięcy znienawidziła go cała Polska. Ale – jak się okazuje – nie wraca tam sam…”

  Czy ją odnajdzie?

  Przekonajcie się sami 😉

  Świetny thriller psychologiczny. Naprawdę polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula