Przeżyłem sowieckie łagry

Józef Hermanowicz

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 1
Wysyłka w:
Produkt niedostępny
Wydawnictwo:
Promic

Ilość stron:
384
Nasza cena: 26,91 zł 29.90 zł Taniej o: 10%

Wznowienie wydanych w 1966 r. wspomnień mariańskiego misjonarza z Harbinu i więźnia sowieckich łagrów w latach 1948-1955, przetłumaczone oprócz języka polskiego także na hiszpański i włoski.

Czytelnik odbywa z autorem wędrówkę po „komunistycznym piekle”, przeżywając wraz z nim udręki i niedolę. Nie wpada jednak w zniechęcenie czy apatię, gdyż każde słowo wspomnień tego kapłana pełne jest nadziei na lepsze jutro i powierzenia siebie Opatrzności Bożej.

W 1964 roku jeden z krytyków literackich w Australii tak pisał o wspomnieniach ks. Józefa Hermanowicza, pisarza i poety: „Wspomnienia napisane są ciekawie, żywą białoruską mową. Co zaś najciekawsze, że o. Józef Hermanowicz na całe zabójcze śledztwo NKWD, na sowieckie więzienie i łagry spogląda okiem duchownego i humorysty… Autor wspomnień (…) przeplata to wszystko swoim talentem humoru i dlatego gdy czytasz o tym piekle czerwonomoskiewskiej inkwizycji, często chwytasz się za boki, od jego dowcipów. Niewątpliwie, by przetrwać w sowieckim piekle trzeba było być takim człowiekiem jak o. Józef Hermanowicz”.

Czytaj całość

Kupowane razem z tym produktem
Recenzje
 1. Małgorzata G. napisała:

  "Przeżyłem sowieckie łagry. Wspomnienia" to zapis piekła na Ziemi, jak głosi okładka i rzeczywiście, czytając odczuwa się je na każdej stronie. Hermanowicz skrzętnie opowiada nam swoją wędrówkę ku wolności, nie omijając faktów, wydarzeń i osób, które napotykał po drodze. Wszystko jest tutaj prawdziwe, wstrząsające i szokujące, bo choć wiele się słyszało o więzieniach i obozach w czasie wojen, to jednak mało miejsca poświęca się późniejszym sowieckim łagrom w dzisiejszej literaturze historycznej, a przecież miejsce to naznaczyło tysiące ludzkich istnień. Trudno się dziwić, że z taką gorliwością i precyzyjnością zapamiętał wszystko z tamtego okresu, z drugiej strony czasami dziwił mnie sposób w jaki ujął swoje "piekło" w tym reportażu.

  Postać Józefa Hermanowicza jest wręcz odzwierciedleniem stereotypowego księdza. Choć wiele przeszedł, dużo w swoim życiu widział i doświadczył zarówno pięknych jak i przerażających rzeczy, wciąż miał w sobie gorliwą wiarę, mnóstwo nadziei, spokój i wybaczenie. Przede wszystkim jednak posiadał niezwykły optymizm i poczucie humoru, które pozwalały mu z tragicznych wspomnień wyciągnąć to co się da i przekuć na lekcję, coś dobrego. Wręcz żartobliwie opisywał niektóre wydarzenia z łagrów, które dla innych byłyby nie do przeżycia. On się z tego śmiał i szukał pozytywów w swym tragicznym doświadczeniu i chyba to ujmuje najbardziej podczas całej lektury. Zamiast na bólu i cierpieniu, strachu, bezsilności i okrucieństwie skupił się na poznanych ludziach, ich życiach i charakterach oraz marzeniach, po prostu o życiach, które miał nadzieję, że nie zakończą się w niewoli.

  Po raz pierwszy książka ta ukazała się w Anglii nakładem londyńskiego VERITAS-U i bardzo się cieszę, że można ją także przeczytać w Polsce. To naprawdę piękna choć tragiczna historia, która wzrusza i powoduje nostalgię nad dramatem tych niewinnych i skrzywdzonych ludzi. Jednocześnie pokazuje na przykładzie autora, że z każdej tragedii można się podnieść, a wszystko jest kwestią nadziei i wiary w lepszą przyszłość, która jak widać na podstawie tej książki, naprawdę może przenosić góry i czynić niemożliwe, możliwym.

  Moja ocena:
  5/5

  Recenzja: książki

Dodaj recenzję i wygraj 100 zł na zakupy

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Przeżyłem sowieckie łagry
 • Autor:

  Józef Hermanowicz

 • Wydawnictwo: Promic
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2012
 • Ilość stron: 384
 • Format: 11.8x19.0cm
 • Podtytuł: Wspomnienia
 • ISBN: 9788375023626
 • Model: 58384601830KS
Podobne produkty
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Wszystko szybko, z pełna kulturą, z pełnym zaangazowaniem.

Daniel

Atrakcyjne ceny. Zamówienie zrealizowane szybko i bezbłędnie. Książki dotarły do mnie w idealnym stanie. Przy dużym zamówieniu dostałam również 1 książkę gratis. Polecam.

Kasia

Polecam sklep Taniaksiazka.pl z najwyższą przyjemnością. Już wielokrotnie zakupiłam w nim książki i faktycznie w niższej cenie niż w innych sklepach internetowych.

Iner

Opinia o sklepie może być jak najbardziej zadowalająca ,czas realizacji zamówienia oceniam pozytywnie. Mile zaskoczyło mnie powiadomienie w formie sms.

Caro

Szybko, bezproblemowo i z wielką dozą profesjonalizmu. Polecam!

Agata

Bardzo dobry i sprawnie działający sklep internetowy, bardzo duży wybór książek o szerokiej tematyce. Bez problemowy kontakt telefoniczny ze sklepem jak i pomoc Pani na czacie.

Zygmunt

Sklep posiada bardzo duży wybór książek, zarówno nowości wydawniczych jak i również starszych wydań. Książki są w idealnym stanie, dostawa błyskawiczna.

Edyta z Łodzi

Zamawiam w tym sklepie kolejny raz (trzeci). Nie było dotychczas żadnego problemu, więc opinia moja jest pozytywna. Polecam!

njdd

Jestem bardzo zadowolona z obsługi klienta. Zamówienie zostało zrealizowane bardzo szybko, przesyłka zapakowana bardzo starannie i bezpiecznie.

Monika J

Sklep jak najbardziej polecam. Jestem zadowolona z produktu oraz całej transakcji związanej z zamówieniem, wysyłką i dostarczeniem jej. Dużym plusem jest cena.

Kasia