Neurotyczna osobowość naszych czasów

Autor:

Karen Horney

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 1
Wysyłka w:
48 godzin + czas dostawy
Ilość stron
239

WydawnictwoRebis

SeriaPsychologia

Nasza cena: 29,83 zł 33.90 zł Taniej o: 12%

W Neurotycznej osobowości naszych czasów Horney przedstawia obraz neurotyka, z jego konfliktami, lękami, cierpieniem i trudnościami, jakie ma on z samym sobą oraz w kontaktach z innymi ludźmi, a także próby ich rozwiązania. Jest to podsumowanie doświadczeń zdobytych przez autorkę w pracy klinicznej nad nerwicami, a jednocześnie ilustracja pewnego etapu rozwoju myśli neopsychoanalitycznej.

Czytaj całość

Kupowane razem z tym produktem
Recenzje
 1. pawel s. napisał:

  Karen Horney „Neurotyczna osobowość naszych czasów”

  W imię czego…

  Mogłoby się wydawać, że są to już odległe czasy, które swoje piętno zdążyły odcisnąć na człowieku lat 30-tych w tzw. kulturze zachodu. Nic bardziej mylnego. Fakt, na jakim etapie nasze społeczeństwo znajduje się obecnie , bądź co bądź, jest ściśle zależny od tego gdzie „byliśmy” jeszcze wczoraj. Karen Horney i jej „Neurotyczna osobowość…” pokazuje nam, jak bardzo jej przemyślenia obecne są także w naszej, jakże osobliwej, codzienności. Bo choć nie wypieramy się ani współzawodnictwa, niekiedy agresywnego indywidualizmu, chcemy, jednocześnie przy zachowaniu wartości kultury chrześcijańskiej, odnaleźć swoją upragnioną miłość, czy bezpieczeństwo i ciepło własnego domu. A to zdaje się przywodzić co raz liczniejsze konflikty, również wewnętrzne. Szybkie odparcie – frazesy! Tym nie mniej, czy nie za dużo jesteśmy w stanie sobie obiecać, bez dokładnego przeanalizowania sytuacji w jakiej się znajdujemy?

  Karen Horney wskazuje, jak bardzo złudne jest to poczucie bezpieczeństwa w świecie ogarniętym kultem osiągnięcia indywidualnego sukcesu. Jako że była jedną z wiernych uczennic ojca psychoanalizy, Zygmunta Freuda, odwołuje się do tych samych metod badawczych, jednak bez dogmatu i założeń biologicznej teorii natury człowieka, jaką konsekwentnie forsował twórca „szkoły wiedeńskiej”, za to z analitycznym i rozsądnym spojrzeniem, jaki towarzyszy kobiecie z ponad trzydziestoletnim stażem zawodowego psychoanalityka i psychiatry oraz po przełamaniu doktryny freudowskiej o ściśle określonej roli kobiety w społeczeństwie.. a przy tym wszystkim - feministce. Karen Horney, zaliczana do nurtu tzw. neopsychoanalizy, czyli psychoanalizy kulturalistycznej (Fromm, Sullivan), skupiającej uwagę na problemie współzależności miedzy kulturą a problemami człowieka opiera swoje spostrzeżenia tylko i wyłącznie na obserwacji i badaniach nad pacjentami oraz zwraca uwagę na ich stosunek do społeczeństwa w którym żyją z odpowiednimi temu wzajemnymi relacjami. W prezentowanej książce wykazuje, iż nie tylko popędy determinują zachowania człowieka, lecz także jego kontakty z innymi ludźmi mają ogromne znaczenie, czym jednocześnie zaprzecza twierdzeniom ortodoksyjnych psychoanalityków, iż po przekroczeniu piątego roku życia, już nic nie może w znaczący sposób wpłynąć na determinantę przyszłości, czy chociaż na obecny obraz ich zaburzeń psychicznych. Horney dokonuje rewizji, nie tyle ukrytych znaczeń ludzkich zachowań, w tak powszechnych dziedzinach jak miłość, relacje międzyludzkie, zdobywanie prestiżu czy walka o władzę, lecz odkrywa co tak naprawdę naszymi działaniami i zachowaniem chcemy zamaskować i przykryć.

  Karen Horney podobnie jak współtworzący z nią nurt psychoanalizy interpersonalnej, Erich Fromm, podjęła w swej książce i postawiła za główny przedmiot analizy dążeń człowieka problem szeroko pojętej miłości. Przy tym w kręgu głównych zainteresowań nie znajduje się miłość uzdrawiająca, pozwalająca jednoczyć się i spełniać, lecz jej forma neurotyczna.

  Lektura „Neurotycznej osobowości…” pozwala nam, czytelnikom, spojrzeć na siebie, a także na osoby nas otaczające od strony świadomego uczestnika walki psychicznej toczonej każdego dnia. Obnaża względnie prostą logikę jej wzajemnej zależności od wrodzonych, biologicznych ludzkich popędów jednocześnie wskazując skomplikowany proces uwikłania w nasze decyzje i reakcje.

  Pomimo, iż od wydania ksiązki minęło siedemdziesiąt lat cywilizacja zachodu kultywuje kierunki rozwoju i relacji społecznych zapoczątkowane na początku ubiegłego stulecia. Paradoksem może stać się fakt, iż choć zdobyliśmy na przestrzeni tych lat znaczną świadomość czynników wpływających i determinujących naszą codzienność, jednak materia zaprezentowana przez Horney jest obecnie jeszcze bardziej aktualna, niż to mogło się wydawać autorce podczas pisania tej książki. Warto na koniec zaznaczyć, iż ksiązka nie przynosi określonych rozwiązań, nie jest także antidotum na zdemaskowanie wszechogarniającego nasze życie lęku; sama autorka wzbraniała się przed takim ujęciem jej obserwacji. Nie mniej jednoznacznie pokazuje, że to nie biologiczny paradygmat Freuda, lecz odmienność kultur różnych społeczeństw jest podstawowym czynnikiem określającym miejsce, a także przyczynę powstawania stanów lękowych. Przy tym, jest to wciąż podstawowy temat psychoanalizy – nerwice, które jak się okazuje dynamicznie rozwijają się w nas samych. Pozytywnym przesłaniem książki na pewno będzie tak czytelne zdemaskowanie ich obecności na tle czynności dotyczących życia każdego z nas. Daje nam jednocześnie tą przewagę, że choć narzędzia posiadają psychoanalitycy, to po symptomach możemy dokonać bardziej świadomego wyboru my sami.

  Ta książka to tylko, bądź aż, lecz jednak – półfabrykat, niezwykle cenny półfabrykat.

  Moja ocena:
  5/5

  Recenzja: książki

Książki podobne do Neurotyczna osobowość naszych czasów:

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Wszystko szybko, z pełna kulturą, z pełnym zaangazowaniem.

Daniel

Atrakcyjne ceny. Zamówienie zrealizowane szybko i bezbłędnie. Książki dotarły do mnie w idealnym stanie. Przy dużym zamówieniu dostałam również 1 książkę gratis. Polecam.

Kasia

Polecam sklep Taniaksiazka.pl z najwyższą przyjemnością. Już wielokrotnie zakupiłam w nim książki i faktycznie w niższej cenie niż w innych sklepach internetowych.

Iner

Opinia o sklepie może być jak najbardziej zadowalająca ,czas realizacji zamówienia oceniam pozytywnie. Mile zaskoczyło mnie powiadomienie w formie sms.

Caro

Szybko, bezproblemowo i z wielką dozą profesjonalizmu. Polecam!

Agata

Bardzo dobry i sprawnie działający sklep internetowy, bardzo duży wybór książek o szerokiej tematyce. Bez problemowy kontakt telefoniczny ze sklepem jak i pomoc Pani na czacie.

Zygmunt

Sklep posiada bardzo duży wybór książek, zarówno nowości wydawniczych jak i również starszych wydań. Książki są w idealnym stanie, dostawa błyskawiczna.

Edyta z Łodzi

Zamawiam w tym sklepie kolejny raz (trzeci). Nie było dotychczas żadnego problemu, więc opinia moja jest pozytywna. Polecam!

njdd

Jestem bardzo zadowolona z obsługi klienta. Zamówienie zostało zrealizowane bardzo szybko, przesyłka zapakowana bardzo starannie i bezpiecznie.

Monika J

Sklep jak najbardziej polecam. Jestem zadowolona z produktu oraz całej transakcji związanej z zamówieniem, wysyłką i dostarczeniem jej. Dużym plusem jest cena.

Kasia