Korona śniegu i krwi

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 1
Wysyłka w:
Produkt niedostępny
Rok wydania
2012

Wydawnictwo
Zysk i S-ka
Ilość stron
736

Format
15.0x23.0cm

Nasza cena: 31,59 zł 35.90 zł Taniej o: 12%

Produkt niedostępny

 Czasy Wielkiego Rozbicia. Potężne ongiś królestwo w sercu Europy rozpadło się na księstwa, którymi władają skłóceni ze sobą Piastowie. Od wielu lat Polska nie ma króla.
       Na opustoszały tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Z herbów schodzą bestie, by w walce wspomóc swych panów. Sieć intryg coraz ciaśniej zaciska się wokół młodego
księcia Starszej Polski Przemysła II.
       Święte księżne, grzeszni książęta i szlachetni rycerze. Jaką rolę odgrywa wielki ród Zarembów o skrzętnie skrywanych początkach? Czy minezingerzy zaśpiewają pieśń zwycięską czy też chmury nad tronem pogrążą królestwo w wiecznym mroku?
       Czas rozpocząć bój o koronę, najwyższy czas zjednoczyć królestwo...
 
       „Cherezińska ma niezwykły dar dynamicznego obrazowania politycznej gry w dawnych wiekach w sposób ukradziony ze współczesnych filmów akcji. Z wyczuciem tka własną fabularną opowieść, w której jest miejsce na silnie zarysowane drugo- i trzecioplanowe postaci, na elementy nadprzyrodzone i magiczne, na momenty wzniosłe i przyziemne, na walkę i seks, na przyjaźń, zdradę i nienawiść. Powieść liczy ponad siedemset stron
i wierzcie mi, że chciałoby się drugie tyle”.
salon24.pl

       „Autorka trzyma się faktów, lecz i wypełnia całe mnóstwo białych plam. Robi to tak wprawnie, że tę historię śledziłam jak szekspirowską tragedię albo przedni film sensacyjny. A w postaciach kobiecych — zwłaszcza w świętej Kindze — zakochałam się po uszy”.
Marta Mizuro, Najciekawsze książki, „Zwierciadło” 

Czytaj całość

Kupowane razem z tym produktem
Recenzje
 1. Mateusz O. napisał:

  Ochrzczona mianem polskiej "Gry o tron" książka Elżbiety Cherezińskiej przenosi nas w świat tajemniczego okresu rozbicia dzielnicowego. Ograniczona prawdą historyczną autorka nie mogła pozwolić sobie na rozmach Martina, mimo tego sprawiła, że średniowieczna Polska wygląda jak Siedem Królestw z "Pieśni lodu i ognia". Podróż przez dzieje Ojczyzny robi z "Korony śniegu i krwi" powieść z niezwykle rozbudowaną tudzież pogmatwaną fabułą oraz zapoznaje nas z tym dość niepopularnym okresem historii naszego kraju.

  Akcja powieści Cherezińskiej dzieje się w XIII wieku. Polska po decyzji Bolesława Krzywoustego o podziale kraju jest w rozpadzie. Książęta rządzą swoimi terytoriami, co chwila dochodzi do potyczek, a zjazd piastowski niechybnie oznacza kolejne konflikty. Jedni budują sojusze z Brandenburczykami, inni z Czechami, jeszcze inni z Węgrami - o spójnej, polskiej polityce nie może być mowy, tym bardziej że zadry tkwiące między Piastami siedzą głęboko i sięgają kilku pokoleń wstecz. Idea zjednoczenia, choć co i rusz rodzi się w sercach książąt, jest niepopularna, a niektórzy woleliby zginąć, niż pokłonić się królowi całego kraju.

  Silna chęć przywrócenia królestwa panuje naturalnie tam, gdzie narodziło się ono za pierwszym razem - w Wielkopolsce. Przemysł II, pogrobowiec księcia Przemysła, wychowany pod okiem wuja, Bolesława Pobożnego, stopniowo zyskując zarówno sprzymierzeńców, jak i popularność wśród możnych. Młody Piast, choć czasami działa jeszcze pod wpływem dziecięcego impulsu, powoli staje się wytrawnym politykiem, otacza się właściwymi ludźmi i kawałek po kawałku jednoczy kraj. Z historii Polski powinniśmy wiedzieć, jak zakończy się ta opowieść, jednak czy znamy te dzieje?

  No właśnie - sam, choć interesuję się historią, nie do końca orientowałem się w okresie rozbicia dzielnicowego. W szkole ten czas przerabia się zazwyczaj na jednych zajęciach, mówiąc tylko o całkowitej decentralizacji władzy i osłabieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Owszem, niektóre nazwiska padają, ale gdzieś łańcuch przyczynowo-skutkowy się rwie. Zbyt wiele mamy wydarzeń, a za mało czasu na wyjaśnienie kontekstów, toteż to temat nie do omówienia na jednej lekcji. I tu Cherezińska przychodzi historykom z pomocą - taką lekturą można zachęcić do poznawania dziejów naszego państwa.

  Przyciąga przede wszystkim to, że książęta to bohaterowie z krwi i kości. To nie stereotypowi ucztujący na dworze, nieco tajemniczy, a na pewno zawsze srodzy i żądni władzy tyrani. Autorka pokazuje nam całą gamę postaci, którymi kierują różne pobudki, którzy targani są przez skrajne emocje. Przemysł jest romantycznym kochankiem, całującym palce swojej młodej żony, który nierozsądnie wymyka się na bohurty. Władysław Łokietek jest jak Tyrion Lannister - ludzie uważają go za pół-człowieka i kpią z niego, przezywając go "Karłem", brakuje mu tylko stylu wypowiedzi bohatera Martina... Dla większości z książąt religia jest świętością, jednak tylko niektórzy nie korzystają z usług prostytutek. Podwójna moralność, podwójne życia, hipokryzja, krzywoprzysięstwa - pełno skrajnych zachowań znajdziemy wśród Piastów.

  Do boskich spraw Cherezińska również zabrała się perfekcyjne. Wykorzystując legendy dotyczące świętej Kingi, dziewicy i żony Bolesława Wstydliwego, stworzyła postać niezwykle skromną, czułą na potrzebujących i "rozmawiającą" z Matką Boską. Młody Władysław Łokietek dziwi się, że ciotkę stać na perfumy, które tak dobrze imitują zapach kwiatów, a mąż Bolesław podczas wspólnych modlitw z żoną, słyszy chóry anielskie i jest to dla niego ukoronowaniem czystego życia. Podobnie jest z Jakubem Świnką, którego poznajemy jako kantora. Bliski przyjaciel księcia Przemysła to pokorny, pracowity zakonnik, oddany bez granic Bogu, który do niekiedy niego przemawia. Jednak Jakub musi też poradzić sobie z grzechem, jaki panuje w samym Kościele oraz z poganami.

  Jedyne rysy, jakie można znaleźć na "Koronie śniegu i krwi" to elementy fantastyczne, do których autorka zabrała się chyba bez większego pomysłu. O ile przemawiający Bóg i Szatan pojawiają się tylko wtedy, gdy muszą i rzeczywiście ubarwiają średniowieczne czasy, to ożywione herby rodowe już nie przekonują i właściwie nie mają żadnego znaczenia.

  Elżbieta Cherezińska zapowiedziała już kontynuację powieści. I bardzo dobrze, bo "Korona śniegu i krwi" to fantastyczna lekcja historii, a zarazem trzymająca w napięciu - szczególnie tych, którzy w szkole przysypiali - opowieść. Czekając na drugi tom, trzeba wierzyć, że jak najszybciej znajdzie się ktoś, kto zechce zekranizować powieść. Oby poziom "Gry o tron" w serialu bądź filmie o Piastach został utrzymany.

  Moja ocena:
  5/5
  Oceniono na 0 [+0/-0]
  Czy ta recenzja była przydatna?
  tak | nie

  Recenzja książki

Książki podobne do Korona śniegu i krwi:

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Wszystko szybko, z pełna kulturą, z pełnym zaangazowaniem.

Daniel

Atrakcyjne ceny. Zamówienie zrealizowane szybko i bezbłędnie. Książki dotarły do mnie w idealnym stanie. Przy dużym zamówieniu dostałam również 1 książkę gratis. Polecam.

Kasia

Polecam sklep Taniaksiazka.pl z najwyższą przyjemnością. Już wielokrotnie zakupiłam w nim książki i faktycznie w niższej cenie niż w innych sklepach internetowych.

Iner

Opinia o sklepie może być jak najbardziej zadowalająca ,czas realizacji zamówienia oceniam pozytywnie. Mile zaskoczyło mnie powiadomienie w formie sms.

Caro

Szybko, bezproblemowo i z wielką dozą profesjonalizmu. Polecam!

Agata

Bardzo dobry i sprawnie działający sklep internetowy, bardzo duży wybór książek o szerokiej tematyce. Bez problemowy kontakt telefoniczny ze sklepem jak i pomoc Pani na czacie.

Zygmunt

Sklep posiada bardzo duży wybór książek, zarówno nowości wydawniczych jak i również starszych wydań. Książki są w idealnym stanie, dostawa błyskawiczna.

Edyta z Łodzi

Zamawiam w tym sklepie kolejny raz (trzeci). Nie było dotychczas żadnego problemu, więc opinia moja jest pozytywna. Polecam!

njdd

Jestem bardzo zadowolona z obsługi klienta. Zamówienie zostało zrealizowane bardzo szybko, przesyłka zapakowana bardzo starannie i bezpiecznie.

Monika J

Sklep jak najbardziej polecam. Jestem zadowolona z produktu oraz całej transakcji związanej z zamówieniem, wysyłką i dostarczeniem jej. Dużym plusem jest cena.

Kasia