Jeszcze jeden oddech

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 7
Wysyłka w:
Produkt chwilowo niedostępny
Wydawnictwo
Ilość stron
232
Rok wydania
2016
Inne wersje (4)
Książka, op. twarda
za 27,22 zł
eBook, mobi, epub
za 22,86 zł
Audiobooki mp3
od 25,42 zł
Nasza cena: 25,13 zł 34,90 zł Taniej o: 28%

Chwilowo niedostępny

"Jeszcze jeden oddech" autorstwa Paula Kalanithi to powieść, która powinna stać się obowiązkową pozycją książkową na półce tego, kto nadal poszukuje siebie, kto chce poznać odpowiedzi na trudne życiowe pytania, kto ma świadomość, że śmierć niestety jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas.

Paul Kalanithi to uznany w świecie medycznym neurochirurg, który w swej książce stara się przekazać czytelnikowi przemyślenia i refleksje nad sensem istnienia i sposobami jego przeżywania. Wszystkie myśli oparł na wieloletniej praktyce lekarskiej, która nauczyła go kierować się emocjami, ale w ścisłej korelacji z racjonalnym pojmowaniem życiowych zagadnień. Pisarz wraz z czytelnikiem zastanawia się nad tym, co czyni nasze życie wartościowym, zwłaszcza w obliczu ciężkich życiowych doświadczeń.

Kalanithi staje przed najtrudniejszą próbą - chorobą nowotworową. Jego stan zdrowia gwałtownie się pogarsza, a ON sam z wielką determinacją i wolą walki o swoje zdrowie i życie przelewa na kartki powieści swoje przemyślenia. Pomimo choroby wypracował mentalną strategię, dzięki której udało mu się zachować spokój i opanowanie, a przede wszystkim siłę do dalszego opisywania swoich myśli. Mimo cierpienia i stale pogarszającego się stanu zdrowia Paul Kalanithi nadal walczy o możliwość bycia z ukochaną rodziną, a także o siłę do pracy. Jest to wzruszający zapis nie tylko przemyśleń, ale także przebiegu choroby i jej destrukcyjnego wpływu na ciało i umysł chorego.

Niestety Paul Kalanithi przegrywa walkę z chorobą w marcu 2015 roku. Powieść "Jeszcze jeden oddech" pozostała niedokończonym świadectwem autora.

Czytaj całość

Recenzje (7)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2016-08-12
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  9 z 11 osób uznało recenzję za przydatną

  RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 29 września nakładem WYDAWNICTWA LITERACKIEGO

  „Jeszcze jeden oddech” Paula Kalanithi to wzruszające świadectwo miłości, zmagania się z nieuleczalną chorobą i wyścigu ze śmiercią. Jest to jednocześnie przejmująca i dodająca otuchy książka, w której nieustannie żal i zwątpienie przeplatają się z afirmacją życia.

  Autor opisał swoją reakcję na zabójczą diagnozę – nieuleczalny rak płuc. Pogodzenie się z nieuchronnością śmierci zabrało mu sporo czasu, mimo iż miał wokół siebie wielu przyjaciół i oddaną żonę.

  Jako wybitny neurochirurg Paul Kalanithi doskonale zdawał sobie z czekającej go przyszłości – stopniowo narastający ból, osłabienie, dotkliwe metody, mające na celu jedynie przedłużenie życia i wreszcie jego kres.

  Jak odnaleźć się w tak dramatycznej sytuacji? Czy postawić na szalone, beztroskie korzystanie z ostatniego etapu życia, czy raczej żyć tak, jakby nic się nie stało, czyli pracować, spotykać się ze znajomymi i rodziną, chodzić do ulubionych restauracji?

  Znalezienie jednoznacznej odpowiedzi na te pytania – jak nietrudno się domyślić – nie było łatwe. Ostatecznie chory postanowił odejść z godnością, pogodzić się z losem i tym, co nieuchronne, bo w końcu czeka na każdego. Nic nie zrównuje ludzi tak jak śmierć – to prawda, którą znali już starożytni i ludzie średniowiecza. Niby oczywistość, ale kiedy dotyka nas i naszych bliskich, trudno się z tym pogodzić.

  Oprócz opisów walki z chorobą, autor dużo miejsca poświęca swojej pracy lekarza. Wspomnieniami wraca do dzieciństwa, pierwszej młodości i początków swojej pracy, do której zawsze podchodził z powagą, powołaniem i pasją. Pełne mądrości są poglądy Paula Kalanithi na stosunek lekarza do pacjenta. Dominuje w nich przekonanie o posłanniczej roli lekarzy, którzy bez wyjątku powinni być oddani swym pacjentom.

  Widać, że praca była dla autora wielkim wyzwaniem, wymagała nie tylko stałego doskonalenia się, ale i zaangażowania oraz entuzjazmu, o który może być trudno, gdy człowiek wciąż spotyka się z ludzkim cierpieniem i śmiercią.

  Czyta się te wspomnienia ze ściśniętym sercem, gdyż od początku czytelnik wie, że autor przegrał z chorobą. Gdy śledzi się jednak jego rozterki, walkę o każdy miesiąc, dzień i wreszcie oddech, trudno nazwać to przegraną. Godny podziwu jest optymizm chorego, który stara się żyć nie tylko dla siebie, ale i dla żony oraz malutkiej córeczki. Niesamowicie wzruszające są opisy narodzin dziecka, przy których Paul uczestniczył, oraz ostatnie strony, dopisane już przez żonę – wdowę (dzięki nim poznajemy szczegółowo ostatnie godziny śmierci jej męża).

  „Jeszcze jeden oddech” to książka, która trzyma w napięciu, niczym najlepsza powieść. Czyta się ją jednak inaczej niż fikcję, bo wciąż ma się świadomość autentyczności opowiedzianej historii.

  Całość napisana jest z chirurgiczną precyzją, ale i z literackim zacięciem. I nic dziwnego, gdyż autor był człowiekiem wszechstronnym, miłośnikiem książek i poezji. Znajduje to odzwierciedlenie w jego zapiskach – w tekście znajdujemy nie tylko medyczne szczegóły, ale i odwołania do kultowych powieści, znanych wierszy i literackich anegdot.

  Nie znajdziemy w książce Paula Kalanithi banałów, prostych rozwiązań, efektownego i obliczonego na sensację rozdzierania szat. Jest za to spokój, rozwaga, wyciszenie, mądrość doświadczonego człowieka. I to właśnie najbardziej ujmuje czytelnika.

  Najtrudniej jest pisać o wielkich, ważnych sprawach z prostotą i interesująco. Autorowi to się jednak udało – pozostawił po sobie poruszające świadectwo walki z nieuleczalną chorobą i z sobą samym.

  BEATA IGIELSKA

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-30
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Hmmm od czego powinnam zacząć ? Książka łapie za serducho i to na pewno. Cudowna a zarazem smutna historia niesamowicie zdolnego neurochirurga, męża, porządnego człowieka, ofiary paskudnej choroby, która może dotknąć każdego z nas. Bardzo szybko chłonęłam kartkę za kartką, nie mogłam odciągnąć się a co gorsze przestać myśleć o losach bohatera. "Jeszcze jeden oddech" to bardzo szczera, wzruszająca i pouczająca książka. Pokazuje nam jak w zawrotnym tępię życie przybiera inną postać. Trzeba każdy dzień wykorzystać w 100%, aby potem nigdy nie żałować, że coś straciliśmy, nie zdążyliśmy czy przegapiliśmy. Ja osobiście bardzo przeżyłam tę książkę. Ukazała mi jak potężna może być miłość, jak choroba może, ale nie musi niszczyć człowieka. Ukazała również wiele faktów medycznych, a co najważniejsze śmierć. I tą śmierć właśnie przeżyłam dogłębnie, tak, jakby dotyczyła mnie samą. Mądra, i konkretna książka. Ogromny szacunek dla autora i szczerze polecam każdemu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-01-19
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  Jest to książka przed lekturą której długo się wzbraniałam. Mam taki okres w życiu, że unikam smutnych, naznaczonych cierpieniem filmów, piosenek.

  Jeszcze jeden oddech jest taką właśnie książką. Mimo przekładania z jednej kupki na drugą, w końcu zdecydowałam się na lekturę.

  Uznałam, iż jeżeli początek zbyt mnie zdołuje, po prostu odłożę książkę na półkę nie czytając dalej.

  Książka opowiada o umieraniu na raka. Takich pozycji na rynku jest wiele. Jednak ta opowieść jest inna, cały proces ukazany jest z innego punktu widzenia.

  Autorem jest neurochirurg z wieloletnim stażem, a także chory na raka płuc. Opowiada o sobie krok po kroku począwszy od dzieciństwa, poprzez szkoły, studia,rezydenturę, pierwsze sekcje zwłok, w których bierze udział, pierwsze stawiane diagnozy i operacje na mózgu aż po wielki cios, jakim była postawiona diagnoza.

  Śledzimy także kolejne etapy śmiertelnej choroby. Jest to tym bardziej poruszające, iż autor zdaje sobie doskonale sprawę z tego, jak będzie przebiegał proces choroby, proces odchodzenia, nie ma najmniejszych nawet złudzeń. Nie jestem nawet w stanie policzyć ile razy się popłakałam.Choroba zmieniła w jego życiu wszystko. Jak sam napisał (...)

  Ciężka choroba nie zmienia życia, ona w jednej chwili całkowicie je niszczy. Nie czułem, że mam do czynienia z objawieniem, oślepiającym rozbłyskiem ukazującym To, Co Naprawdę Się Liczy – miałem raczej wrażenie, jakby ktoś zbombardował szlak, którym dotąd podróżowałem. Pozostawało mi jedynie znaleźć inną drogę.

  Nie wiem, co jeszcze napisać o książce. Moich odczuć nie da się ubrać w słowa.

  Kalanithi porusza, szokuje, daje porządnego kopa, zmusza do refleksji i przemyślenia wielu spraw, na które w normalnym pędzie dnia, życia nie zwracamy uwagi. Książka zmusza także do docenienia tego co mamy i to jak wielkiego docenienia. Większość z nas nie zadaje sobie nawet trudu, żeby docenić jak wielkim darem jest każdy dzień bez choroby, cierpienia i czekania na nieuniknione.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-03-17
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeszcze jeden oddech to chwytająca za serce historia, od której nie sposób się oderwać. Pokazuje nam jak bardzo życie jest ulotne, ale i szczęśliwe oraz pełne odwagi. Z pewnością uczy i pomaga spojrzeć na świat z innej strony. Pochłonęła mnie jak żadna inna. Bardzo wzruszająca, ciepła i po prostu niezwykła. Z całą pewnością będę do niej wracać i polecam nawet tym, których książki w żaden sposób nie poruszają (moje pierwsze wzruszenie wywołała właśnie ta historia).

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-24
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zasugerowałam sie oceną i przeczytanymi opiniami. Uwielbiam medyczne klimaty. Historie prawdziwe. Ciekawe przypadki. Trudne słowa. I choć życie i siła Paula były niesamowite to sama książka mnie zawiodła.

  Paul Kalanithi był człowiekiem o wielkim sercu i jeszcze wiekszej sile. Na pewno może być wzorem do naśladowania. Warto sięgnąc po tą pozycje aby poznać genialnego neurochirurga, który mógł osiągnąć zdecydowanie więcej gdyby nie śmiertelna choroba.

  Niestety, książka jest napisana przynudnawo. Po prostu. Czegoś brało. Albo może to ja spodziewałam się rewelacji i się zawiodłam. Nie mówię, że życie Paula trzeba koloryzować. Zwyczajnie nie był ON wybitnym pisarzem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula