Gliny z innej gliny

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
416
Rok wydania
2018
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 27,59 zł
Audiobook na CD, mp3
od 22,69 zł
Nasza cena: 24,01 zł 40,01 zł Taniej o: 40%

"Gliny z innej gliny" to książka stanowiąca ostatnią część cyklu kryminałów Marcina Wrońskiego, w których główną rolę odgrywa niezastąpiony i wciąż czujny komisarz Maciejewski!

Lubisz kryminały, w których ciągle coś się dzieje? Nie przepadasz za nudą, oklepanymi i schematycznymi sprawami, a na dodatek może pochodzisz z Lublina? Niezastąpiony i oddany pisaniu Marcin Wroński powraca z ostatnią już, dziesiątą częścią przygód komisarza Maciejewskiego pod tytułem "Gliny z innej gliny".

Przede wszystkim Czytelnik otrzymuje tu niezastąpioną okazję do tego, aby cofnąć się w czasie. Akcja bowiem rozgrywa się w Lublinie w latach 20. i 80. XX wieku. Możemy więc liczyć na nierozwiązane sprawy, wspomnienia sprzed kilkudziesięciu lat, a co najważniejsze, porównać wygląd i mentalność tego pięknego miasta. Autor jako osoba zainteresowana Lublinem dokładnie zbadał jego historię, dlatego komisarz Maciejewski właśnie tam skierował swoje kroki.

Książka zawiera różne opowiadania, dotyczące wielu spraw, których rozwiązanie przysparza wielu trudności. Widzimy więc, że otrzymujemy nie jedną, a kilka pasjonujących przygód i tajemnic do poznania! Czytelnik, który już wcześniej poznał styl pisarza dobrze wie, na co może liczyć. Wyraziście zarysowane charaktery, konsekwentna fabuła i akcja, która pędzi jak szalona. Nasz bohater po raz kolejny pokazuje nam na co go stać i udowadnia, że dla niego żadna sytuacja nie jest bez wyjścia.

"Gliny z innej gliny", mimo że jest dziesiąta i ostatnią pozycją w cyklu, wcale nie musi być czytana jako ostatnia. Ci, którzy nie spotkali się wcześniej z komisarzem Maciejewskim, mogą śmiało odnaleźć się w zbiorze opowiadań i sprawdzić, czy rzeczywiście bohater jest tak niezastąpiony i bystry, jak może nam się wydawać.

Marcin Wroński jest polskim pisarzem. Debiutował zbiorem opowiadań "Udo Pani Nocy". Później zajmował się tworzeniem piosenek i skeczy dla swojego kabaretu. Był felietonistą, dziennikarzem radiowym, nauczycielem. Pisał książki dla dzieci, ostatnio zajmuje się tworzeniem fantastyki i kryminałów, szczególnie dotyczących dawnego Lublina.

Czytaj całość

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-30
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dwójka bohaterów wysuwa się na pierwszy plan. Zygmunt Maciejewski to pierwszy śledczy sanacyjnej policji, kierownik Wydziału Śledczego Komendy Powiatowej w Lublinie. Aleksander Maciejewski jest jego synem, oficerem komunistycznej milicji. "Gliny z innej gliny" to zbiór ośmiu opowiadań. Pierwsze rozgrywa się w 1926 roku a ostatnie w 1982 roku. Klimat ówczesnego okresu został szczegółowo odwzorcowany, odzyskanie niepodległości, czasy II wojny światowej czy też stan wojenny. Akcja rozgrywa się głównie w Lublinie. Niezwykle intrygującym i ciekawym zabiegiem zostało zaproszenie trzech wielkich pisarzy - Ryszarda Ćwirleja, Roberta Ostaszewskiego i Andrzeja Pilipiuka. Każdy z nich do historii Zygi dodał coś od siebie, co w połączeniu z opowiadaniami Marcina Wrońskiego stworzyło całkiem zgrabną i interesującą całość. Tło historyczne i język typowy dla tamtego okresu tworzą specyficzny klimat.

  Zygmunt Maciejewski będzie miał do rozwiązania wiele nietypowych spraw. Rozprawa nożowa, w której są trzy ofiary - mężczyzna oraz ciężarna prostytutka, napady rabunkowe na osoby podróżujące dorożkami, gdzie finał sprawy będzie zupełnie nieoczekiwany. Próba sprzedaży rodzinnej kolii z podrobionymi diamentami i sztucznym złotem, fałszerze pieniędzy, obrabowanie lichwiarza, znalezisko bomby lotniczej z czasów II wojny światowej, morderstwo siostry przełożonej, brutalne morderstwo dwudziestotrzyletniej dziewczyny oraz morderstwo chłopca i jego matki, uchodzące za wypadek. Każde opowiadanie napisane jest w sposób zwięzły, dostarcza niesamowitych wrażeń. Nie ma sprawy, z którą Zyga by sobie nie poradził. Służy radą i pomocą swemu synowi, z którym nie łączą go dobre relacje, a który idzie w ślady ojca. Jestem pod ogromnym wrażeniem całości stworzonej przez autorów. Stworzyli oni zgrabną treść, uporządkowaną i tworzącą całość. Czterech pisarzy, cztery punkty widzenia i jeden bohater łączący opowiadania. Pomysły na pewno są różne jednak ramy czasowe i styl pisania zostały zachowane. Każdy dokłada swoje wyobrażenia i jedno opowiadanie staje się lepsze od drugiego. Bohater dojrzewa, rozwija się zawodowo, na co wielki wpływ mają trudne czasy, w których przyszło mu żyć. Każdy autor bardzo dobrze odnalazł się w przydzielonym mu zadaniu. Najbardziej przypadły mi jednak do gustu opowiadania ojca tego cyklu, Marcina Wrońskiego. Nie da się ukryć, że z Zygą "znają się" nie od dziś. Dyskretny humor, barwny język, intrygujące metody śledcze oraz specyficzny klimat tworzą intrygujące kryminalne połączenie.

  "Gliny z innej gliny" kończą cykl retrokryminałów. Muszę przyznać, że historia Zygmunta Maciejewskiego jest dla mnie zupełnie nowa, ponieważ nie czytałam żadnej poprzedniej części z tego cyklu, pomimo tego polubiłam Zygę i zamierzam nadrobić zaległości. Obraz Lublina tamtych czasów jest bardzo realny a wydarzenia stanowiące tło autentyczne. Postać Maciejewskiego jest idealnie wkomponowana w kryminalne środowisko a Zyga wszędzie szuka sprawiedliwości. Opowiadania wciągają i ciężko się od nich oderwać. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Charakter bohatera został oddany w inteligentny sposób, który bardzo mi się podobał. Na pewno zapamiętam go na długo. Całość czyta się szybko a czytelnik angażuje się w życie Zygi. Wciągnęłam się bez reszty i z przyjemnością oddałam się lekturze. Wszystkie elementy ze sobą zagrały a zaproszenie innych pisarzy okazało się bardzo trafnym zabiegiem. "Gliny z innej gliny" to bardzo dobry zbiór opowiadań. Chętnie sięgnę po wcześniejsze książki autora. Miłośnicy kryminałów retro będą w pełni usatysfakcjonowani.

  https://zaczytanapatka.blogspot.com/2018/06/gliny-z-innej-gliny-marcin-wronski.html

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-06
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dzięki portalowi czytampierwszy.pl dowiedziałam się w ogóle o istnieniu autora Macieja Wrońskiego. I z tego powodu się cieszę, bo dzięki tej opcji, poznałam nowego pisarza, z którego twórczością chcę ogromnie się zapoznać.

  ,,Gliny z innej gliny" to zbiór kryminalnych opowiadań, który tak naprawdę kończy cykl książek o Zydze Maciejewskim. Jest to bohater, który gościł w książkach i w tej kończy swoją rolę z jaką występował przez lata. Z racji, że zaproszono innych autorów do stworzenia tej książki, główny bohater jest przedstawiany z kilku perspektyw. Niby wciąż jest to ta sama osoba, ale każdy z autorów widzi go inaczej.

  Jest tu przedstawiona gama zbrodni, które widzimy choćby w telewizji czy po prostu słyszymy na codzień. Mam tutaj na myśli morderstwa i kradzieże, które są coraz liczniejsze, ale oprócz tak ,,popularnych" tematów, przewija się w książce coś jeszcze, coś niecodziennego...

  W każdej ze zbrodni ważną rolę odgrywa nietylko główny bohater - Zyga, ale również bohaterowie drugoplanowi, którzy pojawiają się często w rolach osób dopełniająch historię, która się akurat toczy. Mają swoje pięć minut.

  Książka nie należy do drastycznych czy brutalnych, zatem osoby o słabych nerwach raczej mogą przeczytać tę książkę. Mówi to osoba, która kocha drastyczność w książkach, więc nie wiem czy można mi pod tym względem wierzyć ;)

  Każda z historii jest tak naprawdę inna, choć łączącym ogniwem są bohaterowie powtarzający się w trakcie. Co warto zaznaczyć i co jest moim zdaniem świetne w tej książce to daty, roczniki. Widzimy mijające lata i to co dzieje się w trakcie nich.

  Jeśli szukacie niecodziennych zbiorów opowiadań z (uwaga!) lekkim humorem wręcz to zachęcam do przeczytania i zakupienia tej książki. Nie trzeba znać poprzednich książek z serii, bo jest to jakby osobna publikacja która to jednak kończy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-05
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Gliny z innej gliny" Marcina Wrońskiego to świetna lektura, którą się bardzo lekko czyta pomimo tego, że historie w niej zawarte nie są śmieszne i banalne. Książka mówi o różnych przypadkach dwóch policjantów /w międzyczasie jeden to milicjant/ ojca i syna, Zygmunta i Aleksandra Maciejewskich. Akcje toczą się głównie w Lublinie, ale panowie bywają też w innych miastach. Praca przedwojennego policjanta i powojennego milicjanta, później policjanta trochę się różnią lecz doświadczenie starszych ma swoje plusy i młodsi z nich korzystają, często dzięki temu rozwiązują nierozwiązywalne przypadki kryminalne. Alkohol, który załatwiał wszystkie sprawy dawniej jak i później chyba troszeczkę zbyt dużą rolę odgrywa w opisywanym resorcie. Wszystkie sprawy kryminalne były w miarę łatwo rozwiązywalne, dawniej, po wojnie dłużej dochodzono do ich rozwiązania. Dlaczego? Stary Maciejewski powiedział, że są glinami, ale z innej gliny i miał rację. Bardzo polecam tą lekturę, nie czyta sie ją jednym tchem tak jak niektóre inne książki, ale bardzo szybko do niej wraca w każdej wolnej chwili, bo wciąga nie akcją ale tym o czym będzie następny fragment książki o jakich latach i co tym razem czeka młodego lub starego Maciejewskiego. Jest duży przekrój od czasów zaraz po pierwszej wojnie światowej po rok 2015.

  Książkę posiadam z serwisu czytampierwszy.pl

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula