Dallas '63

Autor:

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w:
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2011
Format
14.2x20.2cm
Ilość stron
864
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 33,15 zł
Nasza cena: 39,20 zł 49,00 zł Taniej o: 20%

Jake Epping to trzydziestopięcioletni nauczyciel języka angielskiego. Pracuje w Lisbon Falls w stanie Maine, gdzie prowadzi kursy przygotowawcze do matury zaocznej dla dorosłych. Jeden z jego uczniów, Harry Dunning, dostarcza mu wypracowanie o makabrycznej treści. W pierwszoosobowej narracji opowiada o tym, jak przed pięćdziesięciu laty jego ojciec zabił matkę, braci i skatował siostrę, w efekcie czego nigdy nie odzyskała przytomności. Czy można było zrobić cokolwiek, aby zapobiec tragedii? Od tego pytania Jake nie może uciec. Czy można zrobić cokolwiek, by zmienić losy świata? Al, właściciel baru i jednocześnie najlepszy przyjaciel głównego bohatera pewnego dnia powierza mu swoją tajemnicę. Jego spiżarnia jest tak naprawdę portalem przenoszącym ludzi do roku 1958 i tutaj pojawia się zadanie dla Jake'a - cofnąć się w czasie i zrobić wszystko, aby uratować Kennedy'ego. Misja szalona i wydająca się niemożliwa do realizacji kusi Jake'a i stanowi życiowe wyzwanie.

Prezydent Kennedy został zastrzelony 22 listopada 1963 roku i wydarzenie to wstrząsnęło nie tylko Stanami Zjednoczonymi, ale i całym światem. Wydaje się być nieracjonalnym i niemożliwym, aby zrobić cokolwiek i zmienić bieg feralnego dnia. W końcu nie jest to jedyne wydarzenie, które chciałoby się powstrzymać i udaremnić. Główny bohater książki "Dallas '63" dostaje jednak taką szansę, którą pod wpływem przeczytanego wcześniej wypracowania i swojego ucznia, postanawia wykorzystać. Zaczyna nowe życie, wiele lat wcześniej, przyjmując tożsamość jako George Amberson i planując swoje poczynania mające na celu wykonanie zleconej misji. Okazuje się, że nie tylko to zmieni się w jego losach. Tak oto poznaje miłość swojego życia, bibliotekarkę Sadie Dunhil. Tylko jak kochać i być razem, skoro jest się z innych czasów, na dodatek będąc zajętym prawie niewykonalnym zadaniem? Świat zmienia się jak w kalejdoskopie i trudno mu ogarnąć wzrokiem i umysłem to, co widzi wokół siebie.

Ameryka lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych była niezwykle dualistyczna i podzielona wewnętrznie. Z jednej strony przepełniona kolorami, nowością i przyjaznym nastawieniem ludzi, z drugiej jednak negująca jakiekolwiek przejawy rozwoju i wciąż małomiasteczkowa. Nieczęsto zdarza się okazja ku takiemu poznaniu świata, oczami osoby mogącej zauważyć wiele niuansów. To historia nie tylko o zabójstwie Kennedy'ego, ani o przygodzie z podróżą w przeszłość. Temat ten był wielokrotnie już w literaturze poruszany, jednak tutaj stanowi tylko tło dla wydarzeń. "Dallas '63" mówi o miłości, poświęceniu i wielu trudnych wyborach, przed którymi stajemy każdego dnia. Wreszcie stara się zmusić Czytelnika do zastanowienia się nad tym, czy można zrobić cokolwiek, aby zmienić historię? Co zrobiłbyś, gdybyś sam dostał taką możliwość?

Stephen King jest amerykańskim pisarzem, autorem głównie literatury grozy. W przeszłości wydawał swoje książki pod pseudonimem Richard Bachman lub John Swithen. Jest jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie, nakład jego pozycji rozszedł się w ponad 350 milionach egzemplarzy.

Czytaj całość

Recenzje (3)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2014-09-29
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  9 z 16 osób uznało recenzję za przydatną

  Była to pierwsza książka Kinga, którą przeczytałam i już wiem, że na pewno kiedyś do niej wrócę. Nie jest to jedna z tych lektur, które można w łatwością odłożyć na półkę. Czytając ją były momenty kiedy uśmiechałam się do siebie, kiedy miałam złamane serce, a samo zakończenie zmusiło mnie do głębszych przemyśleń. „Dallas ‘63” łączy w sobie elementy fantasy, kryminału oraz historii, dlatego tak ciężko zaszufladkować ją i przypisać do jednego gatunku.

  Od początku wiadomo, że głównym zadaniem Jaka Epping’a (alias George Amberson) będzie zapobiegnięcie śmierci 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Ale czy warto igrać z czasem? Każda rzecz, każda czynność, którą wykonujemy ma przecież wpływ na to co się wydarzy. O tym też przekona się główny bohater na własnej skórze.

  Śmierci Kennedy’ego nigdy tak naprawdę nie wyjaśniono, sama książka opiera się na spekulacjach i domysłach autora, więc jeśli liczysz na to, że dowiesz się jak było w rzeczywistości to nie jest to książka dla Ciebie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-02-06
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  KING SADIEsta

  Przyznaję,
  że do tej książki podchodziłem z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony ostatnie książki Kinga (od wydania Blaze'a) były naprawdę dobre, a wręcz coraz lepsze (szczególnie te, których pomysły pochodziły z projektów, których King nie zrealizował w latach 70 - tak też jest z "Dallas 63", co dobrze jej wróżyło) ale z drugiej co może być ciekawego w historii o próbie uratowania Kennedy'ego? King na szczęście rozczarował mnie najpozytywniej jak to możliwe. Powieść ta bowiem nie jest ani o Kennedym ani o podróżach w czasie, a liczącym ponad 850 stron romansem i to w najlepszym Kingowym wydaniu.

  Jeśli komuś podobał się "Worek kości" to "Dallas" będzie zachwycony.

  Historia jest prosta, konsekwencje podróży w czasie nie przesadnie pokręcone (choć finał ma tu do powiedzenia coś jeszcze), mamy parę świetnie poprowadzonych zagadek znajdujących swe rozwiązanie dopiero na końcu i mnóstwo autentycznych emocji (przyznaję się, że choć zazwyczaj nie wczuwam się w to co czytam , to w tym przypadku fabuła wciągnęła mnie jak odkurzacz do książkowego świata i parę razy miałem po prostu łzy w oczach (a parę razy chciałem walnąć Kinga (łagodnie powiedziawszy) za to co zrobił bohaterom). I, co dla Kinga jest rzadkością, książka nie ma prawie w ogóle dłużyzn i choć fabularnie zdarzają się drobne błędy (jak choćby zegarek, który w jednej ze scen nie działa ale w innej chodzi już bez zarzutu) to większość czytelników w ogóle ich nie zauważy, a nawet jeśli to nie zepsują one lektury.

  I jeszcze kilka słów co do finału, który jednocześnie przygnębia i dobija a zarazem stanowi happy end.

  Jeśli lubicie niebanalne opowieści, długie i emocjonujące to nie czekajcie i jak najszybciej zapoznajcie się z "Dallas". Szczególnie jeśli lubicie Kinga - Dallas to bowiem najlepszy dowód na to, czemu King uważany jest za autora popularnej literatury wyższej. Polecam całym sercem.

  P.S. Na sam koniec chciałem jeszcze wspomnieć o jednej istotnej rzeczy odnośnie tej powieści. Mianowicie to, że jest ona silnie powiązana z inną książką Kinga "To" i warto przed przeczytaniem "Dallas" sięgnąć po nią. Odpowiada ona bowiem na wiele pytań, na które w "Dallas" nie znajdziecie odpowiedzi.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-13
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Co się stanie, gdy genialny amerykański pisarz weźmie na warsztat temat zabójstwa ukochanego Prezydenta Stanów Zjednoczonych? Stephenowi Kingowi udało się stworzyć doskonałą powieść. „Dallas’63” to ścisła czołówka moich ulubionych książek.

  Stephen King (pisze także pod pseudonimem Richard Bachman) urodził się 21 września 1947 w Portland. Jako dziecko był świadkiem nieszczęśliwego wypadku – jeden z jego przyjaciół został potrącony przez pociąg i zmarł. King zanim odniósł sukces jako pisarz pracował, jako nauczyciel języka angielskiego w szkole. W 1973 roku ogromny sukces literacki odniosła jego pierwsza powieść „Carrie”. Od tamtej pory jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Jest wielokrotnym zdobywcą Nagród Brama Stokera i British Fantasy Award. W 1999 roku został potrącony przez samochód. Jego obrażenia – wielokrotne złamanie biodra, połamane żebra i uszkodzone płuco – unieruchomiły go w szpitalu na prawie trzy tygodnie. King przez ponad dziesięć lat miał problemy z alkoholem i narkotykami. Jego dwaj synowie – Owen King oraz Joe Hill – są również pisarzami.

  22 listopada 1963 roku to dzień, w którym Dallas usłyszało trzy strzały, które zabiły prezydenta Kennedy’ego i zmieniły świat. A gdyby tak można było temu zapobiec? Jake Epping to trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego, który dorabia, prowadząc kursy przygotowawcze do matury zaocznej. Od jednego ze swoich uczniów, Harry’ego Dunninga, dostaje wypracowanie – makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry’ego zatłukł na śmierć jego matkę, siostrę i brata. Od tego wszystko się zaczyna… Wkrótce potem przyjaciel Jake’a, Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Powierza Jake’owi szaloną – i, co jeszcze bardziej szalone, wykonalną – misję ocalenia Kennedy’ego. Tak oto Jake zaczyna swoje nowe życie, jako George Amberson, życie w świecie Elvisa i JFK, amerykańskich krążowników szos i wczesnego rock AND rolla, gniewnego samotnika nazwiskiem Lee Harvey Oswalda i Sadie Dunhill, pięknej szkolnej bibliotekarki, która zostaje miłością życia Jake’a – życia wbrew wszelkim normalnym regułom czasu.

  Zacznę od tego, że przed przeczytaniem „Dallas’63” warto mieć już za sobą lekturę innej powieści Kinga ,,To”. Ponowna wizyta w miasteczku Derry, na pewno wywoła wtedy uśmiech na twarzy niejednego czytelnika.

  Bardzo trudno jest mi przypisać tę książkę do konkretnego gatunku literackiego. Znajdziemy w niej elementy fantastyki, dramatu, thrillera, romansu, a i miłośnicy historii znajdą w niej coś dla siebie.

  Akcja „Dallas’63” toczy się z początku bardzo powoli. Autor wprowadza nas w małomiasteczkowy klimat lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych nie szczędząc nam swojego kingowego gawędziarstwa pełnego opisów i licznych dygresji. Im bliżej końca książki, to tempo zaczyna przyśpieszać, a ostatnie kilkadziesiąt stron to już zupełna jazda bez trzymanki. Nie sposób wtedy oderwać się od czytania. A sam finał, który jednocześnie jest bardzo przygnębiający, a zarazem ma szczęśliwe zakończenie, to totalny wyciskacz łez.

  Jeżeli chodzi o głównych bohaterów, to chyba nigdy wcześniej tak bardzo nie kibicowałem żadnej książkowej parze. Mimo że nie jestem miłośnikiem romansów, to ten związek zupełnie mnie pochłonął i po raz trzeci w życiu popłakałem się w trakcie czytania. Nigdy bym się nie spodziewał, że King potrafi być takim romantykiem.

  Lektura „Dallas’63” była dla mnie bardzo dużą przyjemnością. Król jest moim ulubionym pisarzem, a zagadka morderstwa w Dallas to temat, którym się bardzo interesuję. Pomimo typowych dla Kinga dłużyzn, prawie dziewięćset stron powieści przeleciało mi bardzo szybko. W czasie czytania cały czas w głowie mi siedziało pytanie, co ja bym zrobił gdybym znalazł taką „króliczą norę”? W jaki sposób próbowałbym zmienić historię?

  Szanowny Czytelniku, jeżeli jeszcze nie czytałeś „Dallas’63” to jak najszybciej biegnij do księgarni lub biblioteki po tę książkę i zanurz się w jej magiczny świat, a na sam koniec zatańcz z Sadie i Georgem w rytm „In the moon”. Ba-da-da… ba-da-da-dii-dum…

  Opinia pochodzi z mojego bloga: www.oczytany.eu

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Dallas '63
 • Autor: Stephen King
 • Wydawnictwo Wydawnictwo Prószyński i S-Ka
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2011
 • Ilość stron: 864
 • Format: 14.2x20.2cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 54886902370KS
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: 11/22/63
 • Tłumacz: Wilusz Tomasz
 • ISBN: 9788376489674
 • EAN: 9788376489674
 • Wymiary: 14.2x20.2x5.5 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula