Wanda Chotomska

Wanda Chotomska to jedna z najsłynniejszych polskich pisarek, która swą twórczość poświęciła niemal wyłącznie dzieciom. Wybitna autorka urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie, zmarła 2 sierpnia 2017.

Wanda Chotomska zadebiutowała w 1958 roku tomikiem wierszy "Tere-Fere"-książką zawierającą 30 humorystycznych utworów po mistrzowsku zilustrowanych przez Bohdana Butenkę, wśród nich kultowe: "Zgaduj-zgadula", "Gąska i kurka", "Pięć supełków". Wcześniej publikowała na łamach "Świerszczyka" i "Świata młodych" w którym wspólnie z Mironem Białoszewskim podpisywała wiersze jako Wanda Miron. Dorobek literacki Wandy Chotomskiej to ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży. Przez krytyków styl autorki porównywany jest do wielkich poetów literatury dziecięcej: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Nigdy nie zdecydowała się na pisanie dla dorosłych. Uważała, że dzieci mają wszystko przed sobą, są otwarte i bezpośrednie.

Wanda Chotomska, zawsze świetnie uczesana i ekstrawagancko ubrana była damą w każdym calu. Zawróciła w głowie niejednemu mężczyźnie. Przeżyła dwie wielkie miłości: pierwszą na studiach, która nie przetrwała próby czasu i zakończyła się rozwodem. Drugą miłością Chotomskiej był o dwadzieścia lat od niej starszy malarz Eugeniusz Stec.

W Polsce Wanda Chotomska znana jest przede wszystkim jako autorka kultowej dobranocki dla dzieci pod tytułem "Jacek i Agatka" . Nadawano ją przez ponad 10 lat, od roku 1962 do 1973.

Była wielokrotnie nagradzana i odznaczana za swoją twórczość: w 1969 roku przyznano jej Order Uśmiechu, w 2003 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta RP Sztuka Młodym. Jej książka "Drzewo z czerwonym żaglem" została wpisana na Listę Honorową IBBY. W roku 2003 otrzymała medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Rok 2005 przyniósł jej Złoty Medal Zasłużonych Kulturze Gloria Artis i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej".

Jej imieniem zostały nazwane liczne szkoły, przedszkola i inne placówki dla dzieci np.: Biblioteka dla Dzieci im. Wandy Chotomskiej "Chotomek" w Płocku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głogówku. Jest patronką Międzynarodowego Konkursu Literackiego Dzieci i Młodzieży w Słupsku.

Warto więc wspominać oraz uczyć malców, kim była Wanda Chotomska - wiersze dla dzieci są perłą jej twórczości, a do najbardziej znanych należą: "Tadek Niejadek", "Kurcze blade", "Gdyby tygrysy jadły irysy", "Chłopak na opak", "Wiersze pod psem", "Siedem księżyców", "Tańce polskie", "Dlaczego cielę ogonem miele", "Dwunastu panów", "Kaczka tłumaczka" czy też "Dla każdego coś śmiesznego".

  • Audiobook Po co krowie rogi na głowie... CD

    Wiersze Wandy Chotomskiej na cztery pory roku, dla czterech pokoleń czyta Piotr Fronczewski. Kolorowa propozycja zawierająca ponad 30 wierszy Wandy Chotomskiej dla dzieci w autorskiej interpretacji Piotra Fronczewskiego. Kolekcja wierszy została wzbogacona przez utwory Antonio Vivaldiego `Cztery...
    Audiobook CD
    19,00 zł
    wysyłka do 72 godzin
  • Audiobook Wiersze Wandy Chotomskiej... CD

    Wiersze Wandy Chotomskiej na cztery pory roku, dla czterech pokoleń czyta Piotr Fronczewski. Wspaniała kolorowa kolekcja czterech płyt zawierająca ponad 140 wierszy Wandy Chotomskiej dla dzieci w autorskiej interpretacji Piotra Fronczewskiego. Wiersze są już znane przez cztery pokolenia...
    Audiobook CD
    58,20 zł
    wysyłka do 72 godzin
  • Tadek niejadek

    Rymowana opowiastka o chłopczyku, który nie miał apetytu i jadł tak mało, że kiedy wziął do ręki balonik z helem... odleciał razem z nim! Tadek nie ma wyjścia - żeby powrócić na ziemię, musi zacząć jeść. I odkrywa, że jest to całkiem przyjemne!
    Książka, op. twarda
    14,59 zł
    wysyłka w 24 godziny