Teodor Parnicki

Teodor Parnicki był pisarzem, który zrewolucjonizował gatunek powieści historycznej. Zerwał z tradycją Aleksandra Dumasa (ojca) i Henryka Sienkiewicza.

Teodor Parnicki był polskim pisarzem, autorem powieści historycznych i historyczno-fantastycznych. Popularność zdobył sobie już w latach trzydziestych XX wieku powieścią "Aecjusz - ostatni Rzymianin", której akcja osadzona została w okresie późnego Cesarstwa Rzymskiego. Inne znane powszechnie dzieła pisarza to "Srebrne orły" i "Tylko Beatrycze". Wszystkie one zrywają z sienkiewiczowską tradycją powieści historycznej.

Pisarz ten żył w latach 1908-1988. Przyszedł na świat w Berlinie, dzieciństwo spędził w Moskwie. Polakiem został właściwie z wyboru. Po tym, jak za sprawą macochy znalazł się w korpusie kadetów w Omsku, mając zaledwie 12 lat, uciekł do Harbinu w Mandżurii. Dzięki pomocy mieszkających tam Polaków chłopiec zaczął uczęszczać do polskiego gimnazjum. Do tej pory posługiwał się jedynie językiem rosyjskim i niemieckim. Polskiego musiał się dopiero uczyć. Mając zaledwie 15 lat, postanowił wrócić do kraju i zostać polskim pisarzem. Dopiero jednak po maturze i śmierci ojca udało mu się wyjechać do Lwowa. Rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza. Na uniwersytecie wygłaszał też wykłady o literaturze rosyjskiej, której był znawcą.

Za powieściowy debiut Parnickiego uznaje się zazwyczaj wspomnianego wyżej "Aecjusza". Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Najpierw była powieść kryminalna "Trzy minuty po trzeciej", później zaś "Hrabia Julian i król Roderyk", książka opisująca upadek królestwa Wizygotów w dzisiejszej Hiszpanii.

Po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną Parnicki został aresztowany i uwięziony. Wolność odzyskał na skutek traktatu Sikorski-Majski. Opuścił ZSRR wraz z armią Andersa. Był przez pewien czas attaché kulturalnym w ambasadzie RP Meksyku, gdzie zamieszkał na wiele lat również po zlikwidowaniu poselstwa. Wtedy to właśnie powstały jego najważniejsze powieści historyczne, m.in. "Koniec Zgody Narodów", "Słowo i ciało" oraz trylogia "Twarz Księżyca". Na stałe wrócił do Polski w roku 1967. Nie angażował się w politykę, skupiając się wyłącznie na twórczości literackiej.
  • Srebrne orły

    Powieść historyczna Teodora Parnickiego wydana w 1944 roku w Jerozolimie (wydanie w Polsce: Wrocław 1949). Utwór objęty był w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegał natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Srebrne orły to druga powieść w dorobku Parnickiego, a zarazem jedna z...
    Książka, op. twarda
    29,48 zł
    w magazynie
  • eBook Srebrne orły mobi epub

    Powieść historyczna Teodora Parnickiego wydana w 1944 roku w Jerozolimie (wydanie w Polsce: Wrocław 1949). Utwór objęty był w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce, podlegał natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Srebrne orły to druga powieść w dorobku Parnickiego, a zarazem jedna z...
    eBook, mobi, epub
    23,75 zł
    Plik do pobrania
  • eBook Trzy minuty po trzeciej mobi epub

    Powieściowy debiut Teodora Parnickiego z 1929 roku wraca do czytelników po ponad 85 latach zapomnienia! Autor przenosi czytelników w egzotyczny świat Azji i  odległej Mandżurii, której stolica, Harbin, w latach dwudziestych zyskała miano „Paryża Dalekiego Wschodu”. Właśnie tam rozpoczyna się...
    eBook, mobi, epub
    24,65 zł
    Plik do pobrania