Stanisława Fleszarowa-Muskat

Stanisława Fleszarowa-Muskat była polską pisarką, poetką, dramaturgiem oraz publicystką. Urodziła się w Siennowie 21 stycznia 1919 roku. Jej ojciec - Władysław Krzycki ? był nauczycielem, dyrektorem szkoły w Kole, a później burmistrzem tego miasta. Natomiast matka, Antonina Anna Wanda z Isakiewiczów, była z pochodzenia Ormianką.

Stanisława dorastała w Kole i tam też spędziła swoje pierwsze, szkolne lata uczęszczając najpierw do szkoły powszechnej, później zaś do Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Oświata. Już w okresie gimnazjalnym publikowała swoje pierwsze wiersze w lokalnym piśmie "Gazeta Kolska". W roku 1936 podjęła studia na Uniwersytecie Poznańskim, a dokładniej na Wydziale Prawno-Ekonomicznym. Edukację przerwał jednak wybuch II wojny światowej. Została wywieziona na roboty do III Rzeszy. Po pewnym czasie udało się jej uzyskać urlop i wyjechać do Lwowa, gdzie pozostała pracując w tamtejszym urzędzie. Tam też poślubiła prawnika Jerzego Fleszara, z którym rozwiodła się w 1952 roku wychodząc następnie za mąż za Tadeusza Muskata w roku 1957. Mieszkała już wtedy w Sopocie, z którym związała się aż do śmierci w 1989 roku.

Pracowała jako dziennikarka "Dziennika Bałtyckiego". Była inspektorem kulturalno-oświatowym wydawnictwa "Czytelnik" w latach 1945-1950, kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże oraz Estrady. Jej dorobek literacki jest niezwykle bogaty. Opublikowała blisko 700 utworów i wiele z nich zostało uhonorowanych licznymi nagrodami. Podobnie sama autorka, bo przypomnijmy, że odznaczona została choćby Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W swej twórczości literackiej skupiała się głównie na ludzkich problemach i dramatach. Częstym tematem jej powieści było również morze oraz czasy II wojny światowej. Można tu wymienić choćby najbardziej rozpoznawalne utwory autorki, które składają się na trylogię:
1. "Pozwólcie nam krzyczeć",
2. "Przerwa na życie",
3. "Wizyta".

Fleszarowa-Muskat często poruszała temat międzyludzkich uczuć, a zwłaszcza miłości i przeszkód, jakie stają na jej drodze. W powieści "Stangret Jaśnie Pani" przeszkodami tymi są klasowe różnice oraz trudna, powojenna rzeczywistość. Natomiast "Wiatr od lądu" rozpoczyna trylogię opisującą losy małej, rybackiej mieściny, która w latach 30-tych XX wieku stała się polskim oknem na świat. Mowa oczywiście o Gdyni, a pozostałe powieści tego cyklu to "Brzeg" oraz "Niepokonani niepokorni". Mamy tu do czynienia z typowym z resztą dla tej pisarki zabiegiem, mianowicie z opisywaniem wielkich, historycznych momentów z perspektywy zwyczajnych ludzi oraz ich osobistych dramatów. Kilka powieści doczekało się także ekranizacji. Można tu wymienić takie filmy jak choćby "Miasto z morza" czy "Ucieczka-wycieczka".