Ludwik Jerzy Kern

Ludwik Jerzy Kern był polskim poetą, a także dziennikarzem oraz satyrykiem. Niejednokrotnie dokonywał też tłumaczeń literatury pięknej. Spod jego pióra wyszło też sporo tekstów piosenek. Posługiwał się wieloma literackimi pseudonimami, takimi jak: Dr Wist, Fra Lodowico Giorgio Cern, Eljotka, H. Olekinaz, Holekinaz, Ludwik Jerzy Coeurn, Louis George Cern, a także Jerzy  Życzliwy, Top, Ob.L. czy L.J.K.


Kern przyszedł na świat dwudziestego dziewiątego grudnia 1920 lub 1921 roku w Łodzi, zmarł natomiast dwudziestego dziewiątego października 2010 roku w Krakowie. Swoją przygodę z poezją rozpoczął, pisząc dla "Ilustrowanego Kuryera Codziennego". Z kolei pierwsze spośród napisanych przez niego utworów satyrycznych były publikowane w "Szpilkach".


Od 1947 roku współpracował z Agencją Prasową "Polpress" w Łodzi. Przez pewien czas był też związany z pismem "Rózgi biją co tydzień" i "Głosem Robotniczym". Później natomiast skupił się na pracy w redakcji tygodnika "Przekrój". Podczas tej współpracy zajmował się działem "Rozmaitości", mieszczącym się na ostatniej stronie czasopisma. W "Przekroju" pojawiały się też jego teksty: wiersze, reportaże i recenzje. Utwory jego autorstwa pojawiały się ponadto w "Płomyku", "Płomyczku" oraz w "Świecie".


Wśród jego publikacji można wymienić chociażby: "Tu są bajki", "Bajki drugie", "Kapitan Ali i jego pies", "Podglądanie rodaków", "Rower z rowerowa", "Bukiet z wierszy", "O Wacusiu, czyli Saga rodu Flaczków" czy "Dyskretne podglądanie rodaków".