Iza Michalewicz

Iza Michalewicz to znakomita reportażystka współpracująca na stałe z Dużym Formatem "Gazety Wyborczej". Wielokrotnie nagradzana, zajmuje się głównie reportażem społecznym.

Iza Michalewicz to dziennikarka, reporterka, autorka licznych reportaży. Wielokrotnie nagradzana najbardziej prestiżowymi wyróżnieniami. Zajmuje się głównie reportażem społecznym, ale bynajmniej nie tylko. Niedawno opublikowała znakomicie przyjętą książkę "Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X".

Przyszła na świat we Wrocławiu. Na Uniwersytecie Wrocławskim ukończyła polonistykę oraz podyplomowe studia dziennikarskie na Wydziale Nauk Politycznych UWr. W latach 1996-1999 współpracowała z "Gazetą Wrocławską" i "Słowem Polskim". Pisała wówczas głównie recenzje teatralne, wywiady i inne artykuły o tematyce kulturalnej.

Później artykuły Izy Michalewicz pojawiały się regularnie na łamach takich czasopism jak "Marie Claire", "Zwierciadło", "Przekrój", "Stolica", Duży Format "Gazety Wyborczej". Z tym ostatnim tytułem związana jest i obecnie. Swego czasu była reporterem "Newsweek Polska". Pisała także dla "Polska The Times" i "Polityki". Otrzymała nagrodę Grand Press za reportaż roku 2011. Był to tekst zatytułowany "Jolanta i ogień". Opisała w nim tragiczną historię Jolanty Brzeskiej, brutalnie zamordowanej na zlecenie warszawskich kamieniczników.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia nominowało Izę Michalewicz (i to dwukrotnie) do nagrody Melchiorów w kategorii "Inspiracja Roku". Za reportaż "Zakochaj się w Warszawie" otrzymała w roku 2014 wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jedną z najbardziej poruszających publikacji w jej dorobku jest książka "Życie to za mało". To zbiór reportaży opowiadających o stracie i jej różnorakich obliczach. Książka dotarła do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Iza Michalewicz jest również współautorką bestsellerowej biografii Violetty Villas. Ukazała się ona pod tytułem "Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia". W książce "Rozpoznani", wraz z Maciejem Piwowarczykiem, ukazuje z kolei sylwetki powstańców warszawskich, do niedawna bezimiennych, których twarze uwiecznione zostały na kadrach powstańczej kroniki filmowej.