Papież Franciszek - Jorge Mario Bergoglio Si

Papież Franciszek, właściwie Jorge Mario Bergoglio. Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w rodzinie włoskich imigrantów. Franciszek jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej w historii Kościoła katolickiego.

Jako pierwszy przyjął imię Franciszek, odwołując się do spuścizny św. Franciszka z Asyżu. To znaczący wybór, bowiem przekazuje wyraźny komunikat całemu światu, że chce być papieżem ubogich.

W 1958 roku młody Jorge wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (jezuici), podejmując formację zakonną i studia seminaryjne. Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku, a ostatnią profesję złożył 22 kwietnia 1973 roku. W kolejnych latach piastował wiele funkcji, spośród których wymienić można między innymi profesurę w Colegio Maximo, członkostwo w radzie prowincji San Miguel oraz był prowincjałem Argentyny. 20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires. W kolejnych latach objął stanowisko arcybiskupa archidiecezji. Papież Jan Paweł II w 2001 roku powołał go na kardynała nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Po śmierci Jana Pawła II w 2005 r był jednym z głównych faworytów na konklawe. Wybór ten padł jednak dopiero 13 marca 2013 roku, po trwającym dwa dni konklawe kiedy to zastąpił na tym miejscu Benedykta XVI.

Już dzień po wyborze papież Franciszek opuścił mury Watykanu, udając się do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Zasłynął z pokory i skromności. Kiedy został mianowany arcybiskupem, zrezygnował z mieszkania w arcybiskupim pałacu i jeżdżeniu limuzyną z szoferem. Nie mieszka tak, jak jego poprzednicy w Pałacu Apostolskim, ale w mieszkaniu w Domus Sanctae Marthae. Sam sobie gotuje i telefonuje. Zrezygnował z noszenia butów papieskich i papieskiego pektorału a jego pierścień Rybaka na palcu jest pozłacany.

Posługuje się kilkoma językami: hiszpańskim, włoskim, niemieckim, francuskim, łaciną, piemonckim, portugalskim oraz angielskim. Swoje pierwsze wystąpienie jako biskup Rzymu zaczął od słów "buonasera", a zakończył "buonanotte".

Człowiek Roku 2013 według amerykańskiego tygodnika "Time". W 2016 roku otrzymał nagrodę Karola Wielkiego przyznawaną od 1950 roku wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie.