Adam Bielecki


Adam Bielecki urodził się w Tychach 12 maja 1983 roku. Jest polskim taternikiem, alpinistą, himalaistą oraz współautorem książki "Spod zamkniętych powiek". To pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięczników: Gaszerbrum 1, Broad Peak, K2 oraz Makalu.

Bielecki ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim jego siostra, Agnieszka Bielecka, również została himalaistką. Adam należy do Klubu Wysokogórskiego Kraków. Swoją przygodę ze wspinaczką zaczął w 1996 r. na swoim koncie posiada ponad 100 wejść wspinaczkowych w Tatrach oraz w Alpach. Wejścia te miały miejsce zarówno latem, jak i zimą.

Adam Bielecki był liderem kilkudziesięciu wypraw w góry w Europie, w Azji, w Afryce oraz w obu amerykach. W 2000 roku samotnie wszedł w stylu alpejskim na Chan Tengri (siedmiotysięcznik). Miał wtedy zaledwie 17 lat i dokonał tego jako najmłodszy wspinacz na świecie. 30 września 2011 r zdobył piąty szczyt świata, Makalu, bez używania tlenu. Dokonał tego wraz z Arturem Hajzerem i Tomaszem Wolfartem. Podczas zejścia ze szczytu dwójka himalaistów doznała odmrożenia palców. To tragiczne zdarzenie zakończyło się amputacją.

Adam Bielecki był nominowany do nagrody Kolosa w 2000 r. To również laureat nagrody prezydenta miasta Tychy, którą otrzymał za dokonanie roku. Srebrną Odznakę Za Zasługi dla Sportu otrzymał w 2012 roku.

Bestsellery

więcej

Nowości

więcej